وقتی قدس از وجدان اعراب محو شد

خالد صلاح
روزنامه الیوم السابع

 اهمیت قدس برای محافل مردمی و رسانه ای و سیاسی منطقه از مدیترانه تا خلیج فارس (ن) و نگرانی همگان از تصمیم ترامپ برای انتقال سفارت آمریکا به قدس و کمرنگ شدن مساله فلسطین و قدس در وجدان اعراب مسئله ای است که نمی توان از کنار آن به راحتی گذشت.

وجدان های ما در حالت تسلیم کامل است و گویی مساله فلسطین از وجدان های ما محو شده است و ما در سطح مردمی از کازابالانکا تا منامه غرق در مقابله با آثار انقلاب های عربی هستیم که موجب نابودی ثبات در منطقه شده است، داعش خطرناک تر از اسرائیل و تهران توطئه گر از تل آویو شده است و فقر بیش از ارتش دولت عبری امت را تهدید می کند و امت غرق در چالش جنگ های مذهبی بین شیعه و سنی و اهداف تهران برای سیطره بر پایتخت های عربی با توسل به زور سلاح شده است….

چگونه دشمنان موفق شدند تا کانون توجهات ما را تغییر داده و با وجدان و عقل و هوشیاری ما بازی کنند تا حدی که دیگر قدس مساله مرکزی و رشته وحدت ما برای دفاع از سرزمین و آبرو و عروبت و اسلام ما نیست؟

آیا کسی الان صحبت از نسل چهارم جنگ ها را باور می کند؟ …در وجدانت می بینی که دشمنان در این جنگ پیروز شدند چنانکه ثبات دمشق برای سوری ها مهم تر از بازپس گیری مسجد الاقصی است و پرداخت حقوق ها در صنعا مهمتر از مساله شهرک های صهیونیستی است و شبح تجزیه درعراق خطرناک تر از انتقال سفارت آمریکا به قدس است و گروه های تروریستی در درنه برای لیبی خطرناک تر از مانورهای دولت عبری است. آیا ما در جنگ شکست خورده ایم؟ شما جواب بدهید.

پاسخی بگذارید