تاریخ: ۱۳:۲۱ :: ۱۳۹۶/۰۹/۱۴
نتانیاهو و پمپیو، رئیس سازمان سیا، ایران را تهدید می کنند

استیفن لندمن

گلوبال ریسرچ (کانادا)

واشنگتن، اسرائیل و عربستان سعودی ائتلاف شومی را علیه ایران تشکیل داده اند و با این تفاسیر منطقه با خطر جنگ بزرگ تری از آنچه که هم اکنون درگیر آن است، رو به رو می گردد.
ماه گذشته نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل قول داد اجازه ندهد که ایران از خاک سوریه به عنوان پایگاهی برای نابود کردن اسرائیل استفاده کند، ادعایی که بی اعتبار بودن آن از مدت ها پیش ثابت شده است.
ایران نه اسرائیل را تهدید می کند و نه هیچ کشور دیگری را. دروغ بزرگی که نتانیاهو درباره قصد ایران برای نابودی اسرائیل تکرار می کند در واقع هدفی جز توجیه کردن دشمنی های آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی با جمهوری اسلامی ایران ندارد.
حمله هوایی تروریستی اسرائیل به پایگاه نظامی سوریه در جمعه شب گذشته، با هر معیاری که سنجیده شود تجاوزی آشکار محسوب می شود اما نتانیاهو در این زمینه بیانیه ای دروغین و گمراه کننده منتشر کرد و این گونه فریاد برآورد:
“می خواهم یک بار دیگر سیاست اسرائیل را یادآور شوم: ما اجازه نخواهیم داد تا رژیمی که دغدغه دیگری جز نابود کردن کشور یهود را ندارد به جنگ افزار هسته ای مجهز شود”
“ما اجازه نخواهیم داد ایران جای پای خود را در سوریه محکم کند و به هدف خود که آن را بازگو می کند، یعنی نابودی کشور ما مبادرت کند.”
ایران به هیچ وجه قصد نابود کردن اسرائیل را ندارد. برنامه هسته ای ایران هیچ بخش نظامی ندارد. ایران در سوریه هیچ پایگاه یا حضور نظامی گسترده ای ندارد. شمار اندکی مستشار و پرسنل دیگر که در پایگاه های خود سوریه مستقر هستند و به درخواست دولت سوریه از مبارزه علیه تروریست های مورد حمایت آمریکا، پشتیبانی می کنند.
خبرهای منتشره درباره پایگاه در حال ساخت ایران در سوریه در نزدیکی مرز اسرائیل، خبری جعلی و ساختگی است. افزون بر این، ادعای اسرائیل درباره تلاش ایران برای حفظ حضور نظامی دائمی در سوریه برای گسترش نفوذ منطقه ای خود نیز دروغی بیش نیست.
آمریکا در شمال سوریه چندین پایگاه نظامی غیرقانونی دارد که یکی از آن ها در شمال سوریه و در مجاورت مرز عراق واقع شده است که هم سوریه و هم روسیه به شدت به وجود چنین پایگاهی اعتراض دارند.
سرگئی لاورف، وزیر خارجه روسیه چندی پیش گفت به محض شکست تروریسم در سوریه، نخستین گام، خروج کسانی است که به طور غیرقانونی در سوریه حضور دارد. منظور وی از این سخن نیروهای آمریکایی مستقر در سوریه بود.
به گزارش شبکه ١٠ تلویزیون اسرائیل به نقل از یک مقام آمریکایی که نامش ذکر نشده است، واشنگتن به اسرائیل با صراحت گفته است که نیروهای خود را از سوریه خارج نخواهد کرد و تأکید کرده است که توافق آتش بس، نخستین مرحله است. ما تلاش خواهیم کرد تا منطقه حایل را گسترش دهیم و نیروهای ایرانی را تا فاصله ٢٠ کیلومتری مرز اسرائیل عقب برانیم و در مراحل بعدی احتمالاً تا دمشق .
مستشاران و دیگر پرسنل ایرانی به احتمال زیاد تا زمانی که اسد حضور آن ها را درخواست کند در سوریه باقی خواهند ماند. حضور نیروهای آمریکایی در خاک سوریه غیرقانونی است و بخشی از طرح آمریکا برای تغییر حکومت در این کشور محسوب می شود.
مایک پمپئو، رئیس تندرو سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) با ارسال نامه ای به ژنرال قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران به وی هشدار داده است که در صورت هر گونه حمله به اهداف و منافع آمریکا در شمال عراق، واشنگتن تهران را مسئول تلقی خواهد کرد، تهدیدی خصمانه و غیرقابل قبول.
ایران قصد حمله به هیچ کشوری به ویژه آمریکا را ندارد. جمهوری اسلامی از حامیان سرسخت صلح منطقه ای و تبدیل خاورمیانه به منطقه ای عاری از جنگ افزار هسته ای است.
پمپئو به دروغ مدعی است از آن جهت به سلیمانی نامه نوشته است چون این فرمانده ایرانی تهدید کرده است که نیروهای تحت فرماندهی وی ممکن است که منافع آمریکا را در عراق تهدید کنند. رئیس سازمان سیا در سخنان خود تأکید کرده است هدف از نوشتن نامه به سلیمانی این بوده است که به وی اعلام کنیم که در صورت حمله به منافع و اهداف آمریکا در عراق شخص وی و ایران را مسئول خواهیم دانست. وی افزود می خواستیم برای سلیمانی و رهبری ایران این نکته را کاملاً روشن کنیم.
سلیمانی به دلیلی موجه، حتی از باز کردن نامه پمپئو نیز خودداری کرد. وی گفت آنچه مقامات آمریکایی درباره ایران می گویند اتهامات بی اساس، غیر قابل قبول و تکراری بیش نیست.
حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در اواخر ماه اکتبر از تهران دیدن کرد و آقای حسن روحانی رئیس جمهور ایران در دیدار با العبادی گفت:جمهوری اسلامی ایران در مسیر مبارزه با تروریسم، تقویت وحدت و همبستگی مردم عراق و حفظ یکپارچگی این کشور همواره در کنار دولت و مردم عراق خواهد بود. آقای روحانی افزود ایران آماده است تا به بازسازی و توسعه عراق کمک کند.
پمپئو و دیگر مقامات افراطی آمریکا همکاری های دوجانبه ایران با عراق و کشورهای دیگر را تهدیدی علیه منافع واشنگتن می دانند.
دشمنی دیرینه آمریکا با ایران در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ شدت یافته و تغییر حکومت در ایران به عنوان هدف دولت آمریکا تعیین شده است. به همین علت تجاوز به ایران به سرکردگی آمریکا همچنان به عنوان یک احتمال شوم به قوت خود باقی است.

پاسخی بگذارید