هشدار تحلیل گر برجسته مصری در مورد فضاسازی عمومی و رسانه ای در افکار عمومی جهان عرب برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی
آیا معامله ای در کار است؟

عبدالناصر سلامه
روزنامه المصری الیوم
رواج  صبحت و تبلیغات مستمر در شبکه های اجتماعی و تلویزیونی و برخی نویسندگان مطبوعات در تاکید بر اهمیت برقراری روابط رسمی و علني با اسرائیل با هدایت گردان های الکترونیک و اصحاب رسانه و دیپلمات های سابق برای ترویج و تبلیغ این امر در آینده نزدیک تحت عنوان «معامله قرن» به شدت ناپسند و قابل نکوهش است.
 اسناد افشاء شده از سوی آمریکا و انگلیس و اسرائیل، به خوبی تفاوت و تضاد بین مواضع اعلامی و علنی برخی نظام های عربی از زمان برپایی اسرائیل در ۱۹۴۸ تاکنون با مواضع غیرعلنی یا محرمانه آنها که در این اسناد ثبت شده را نشان می دهد. این تضاد نشانگر پراکندگی و دوگانگی اعراب در مسائل تاریخی است، همچنان با تداوم رویکرد اشغالگری اسرائیل در فلسطین و جولان و اقدامات نژادپرستانه و قتل و مصادره اراضی عربی توسط اسرائیل و همزمان و مهمتر از آن نفوذ سازمان موساد در اکثر کشورهای عربی تا حد خطبای منابر یا انجام برخی ترورها زنگ هشدار جدی را به صدا در می آورد.
همه اینها نشانگر آن است که نزاع عربی با اسرائیل قبل از هر چیز نزاع برسر موجودیت است. دلیل آن هم این است که اسرائیل هرگز درصدد حذف عبارت نیل تا فرات درج شده بر دیوار کنیست نیست و گفتمان سیاسی و مذهبی اسرائیل هم بر اساس همین اصل شکل گرفته و معتقد است که اعراب استحقاق زندگی ندارند و تنها یهودیان هستند که بعنوان ملت برگزیده خداوند، حق آقایی بر زمین را دارند. 
عملا هم تغییر تازه ای در نگرش اسرائیل به اعراب رخ نداده که با کمال تاسف اعراب این چنین به سوی عادی سازی روابط با اسرائیل می شتابند. همانطور که نتانیاهو هم اخیرا گفت که مشکل عادی سازی روابط با برخی کشورهای عربی در ارتباط با ملت هاست نه نظام ها و این مساله توجیه کننده این حجم از تبلیغات رسانه ای در هدف قرار دادن افکار عمومی عربی به خصوص در مصر توسط نخبگان فرهنگی و روحانیون و برخی شبکه های تلویزیونی است که با ابراز تردید در حقوق فلسطینیان و حتی در مورد مسجد الاقصی در چارجوب ضربه زدن به هویت فرهنگی عربی اقدام می کنند و هدف آنها پدید آوردن نسلی مسخ شده و فاقد هویت با  گسترش الحاد و بی خدایی در بین جوانان عرب و دشمن انگاری برخی کشورهای برادر و تبدیل شدن ماهیت صهیونیستی به کودکی دوست داشتی است!! 
آنچه در عرصه کشورهای خلیج فارس (ن) در جریان است، جدا از آنچه در صفحه های شبکه های ماهواره ای و اظهارات مقامات اسرائیلی در مورد هماهنگی سری و علنی با برخی پایتخت های عربی نیست. نکته عجیب در این مساله آنکه برخی رژیم های عربی به برقراری روابط با اسرائیل برای حل بحران های خود تکیه کرده اند، درحالی که در برقراری روابط با یکدیگر علیرغم همسایگی و مشترکات تاریخی و سرنوشت مشترک ناکام مانده اند، رژیم هایی که هرگز به تجربه روابط مصر با اسرائیل از زمان امضای معاهده صلح از چهل دهه پیش تاکنون هیچ توجهی نمی کنند، توافقی که هیچ چیز را در تفکر مردم مصر و حتی در تفکر سیاسی مصر در مورد اسرائیل بعنوان دولت پست و فاسد و اشغال گر سرزمین های عربی تغییر نداده و هیچ ایمنی و امنیتی در روابط با آن وجود ندارد، وگرنه بعد از ده ها سال شاهد این همه تبلیغات رسانه ای در مورد عادی سازی روابط با اسرائیل نبودیم. 

پاسخی بگذارید