شتاب پکن برای تزریق میلیاردها دلار در اقتصاد ایران

العرب آنلاین (انگلستان)

نشانه های شتاب شرکت های چینی برای سرمایه گذاری در ایران در سایه افزایش تمایل تهران برای ارائه تسهیلات به آن ها رو به افزایش است. این در حالی است که ایران از به دست آوردن همکاری شرکت های غربی ناامید شده است، شرکت هایی که همچنان برای داد و ستد با تهران به علت ترس از تحریم شدن تردید دارند.
ایران تأکید کرد دو سال پس از لغو تحریم های بین المللی تحمیل شده علیه این کشور به علت برنامه هسته ای  در حال جذب سرمایه گذاری بی سابقه چین در بخش های گوناگون از راه آهن گرفته تا بخش بیمارستانی است.
گروه سیتیک، بازوی سرمایه گذاری چین، اخیراً یک خط اعتباری به ارزش ١٠ میلیارد دلار ایجاد کرده است و بانک توسعه چین اختصاص ١٥ میلیارد دلار دیگر را بررسی می کند.
فریال مستوفی، رئیس کمیته سرمایه گذاری در اتاق بازرگانی ایران در حاشیه نشست سرمایه گذاران ایران و ایتالیا در رم گفت: “برای شرکت های غربی بهتر است به سرعت به ایران بیایند در غیر این صورت چین ابتکار عمل را در دست خواهد گرفت”.
سرمایه گذاری از سوی چین در ایران آشکارا با کاهش سرمایه گذاری از سوی سرمایه گذاران غربی از زمان عدم تأیید پایبندی ایران به توافق هسته ای از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در تضاد قرار دارد. این امر تهدیدی برای تحمیل دوباره تحریم ها به شمار می رود. مسئولان ایرانی می گویند این توافق ها بخشی از ابتکار عمل “یک کمربند یک جاده” پکن است که ارزش آن بالغ بر ١٢٤ میلیارد دلار می باشد و هدف از آن ایجاد زیر ساخت های جدید [ارتباطی] است از بزرگراه ها و راه آهن گرفته تا بندر و نیروگاه های برق میان چین و اروپا برای تسهیل توسعه تجارت [میان شرق و غرب] است.
یک منبع چینی آگاه از خط اعتباری گروه سیتیک که در سپتامبر گذشته درباره آن توافق صورت گرفت؛ آن را “توافقی با اهداف راهبردی” توصیف کرد و از ذکر جزئیات طرح هایی که تامین مالی خواهد شد خودداری کرد اما رسانه های ایرانی گفتند این طرح ها در بردارنده طرح های مدیریت آب، انرژی، محیط زیست و حمل و نقل خواهد بود.
یک منبع آگاه در بانک مرکزی ایران گفت: “وام هایی که بر اساس این خط اعتباری پرداخت می شود به طور عمده به یورو و یوان خواهد بود و این بانک به منظور همراهی با بی میلی بانک ها و شرکت های خارجی از جمله چین به بحث و گفتگو درباره فعالیت هایشان در ایران از تحلیل و اظهار نظر خودداری کرد.
در بسیاری از مواقع سایت های الکترونیکی این بانک ها و شرکت ها اطلاعات محدودی درباره روند کار خود در ایران منتشر می کنند یا به هیچ عنوان اطلاعاتی ارائه نمی دهند.
ایران ظرفیت تبدیل شدن به قدرت اقتصادی در منطقه را دارا است اما با خطر تحریم هایی که در افق پدیدار می شود تعداد زیادی از سرمایه گذاران خارجی ترجیح می دهند تهران تضمین های حاکمیتی برای حمایت از آن ها در صورت متوقف شدن طرح هایشان ارایه دهد.
روابط اقتصادی میان ایران و ایتالیا بزرگ ترین شریک تجاری این کشور در اروپا در سال های گذشته با مانع مواجه شده است.
شرکت دولتی راه آهن ایتالیا فرووی دلو استاتو نقش مشورتی را در طرح ساخت خط آهنی به طول ٤١٥ کیلومتر میان تهران و اصفهان را با عبور از شهر قم دارد و این طرح را شرکت مهندسی راه آهن دولتی چین اجرایی می کند.
قرارداد جداگانه ای با این شرکت ایتالیایی برای ساخت خط آهنی امضا شده است که از قم تا اراک واقع در غرب این کشور کشیده می شود، اما نیازمند تأمین مالی به ارزش ١,٢ میلیارد یورو است و با وجود این که از سوی آژانس دولتی بیمه صادرات مورد حمایت است اما می گوید نیازمند تضمین حاکمیتی است.
ریکاردو مونتی رئیس شورای مدیریتی ایتالفر بخش مهندسی وابسته به این شرکت گفت: “آخرین مرحله این گفتگوها را طی می کنیم و ما در این باره خوش بین هستیم” وی گفت با فرارسیدن ماه مارس آینده این تأمین مالی تکمیل خواهد شد.
سال جاری بانک های اروپایی اندکی روابط تجاری خود را با ایران تقویت کردند و در این راستا اوبر بانک اتریشی توافق تامین مالی با ایران در ماه سپتامبر امضا کرد.
کره جنوبی نیز تمایل خود را برای سرمایه گذاری اعلام کرد به این ترتیب که طبق گزارش جدید خبرگزاری رسمی چین شین هوا بانک صادارات و واردات این کشور یک خط اعتباری به ارزش ٨ میلیارد یورو برای طرح ها در ایران در ماه اوت گذشته امضا کرد.
والریو دی مولی رئیس موسسه تحقیقاتی خانه اروپایی امبروزتی اعتقاد دارد چین اکنون بیش از دو برابر سهم اتحادیه اروپا در مجموع تجارت با ایران دارد وی گفت زمان عمل رسیده است در غیر این صورت فرصت هایی که تاکنون تقویت شده بر باد خواهد رفت”.
برخی مسئولان ایرانی از این مسئله نگران هستند که این سرمایه گذاری احتمالا نامتوازن شود و راه های خلاقانه را برای حفظ روابط سرمایه گذاری با غرب بررسی می کنند.
اتاق بازرگانی ایران شرکت های غربی را برای جستجوی انتقال فناوری به عنوان ابزاری برای دستیابی به سهم در طرح های ایران به جای تمرکز روی سرمایه تشویق می کند.
مستوفی رئیس کمیته سرمایه گذاری در اتاق بازرگانی ایران گفت کشورش همچنین تلاش می کند موافقت تأسیس صندوق خارجی به ارزش ٢,٥ میلیارد یورو را در لوکزانبورگ به عنوان ابزاری غیر مستقیم برای خارجی ها به منظور سرمایه گذاری در ایران به دست آورد.
انتظار می رود این صندوق تضمین های مالی مورد درخواست خارجی ها را در مقابل دریافت عوارض و مالیات صادر کند اما این شرکت های غربی همچنان بلا تکلیف هستند از جمله آنسالدو انرژی ایتالیا که مالک آن موسسه دولتی سرمایه گذاری سی دی پی می باشد که به مدت هفت دهه است در ایران فعالیت می کند.

 

پاسخی بگذارید