تصمیم نظامی سوری، ایرانی، روسی برای بازپس‌گیری کامل غوطه شرقی دمشق

عبدالباری عطوان

رای الیوم (انگلستان)

منابع آگاه از برنامه ریزی مقامات نظامی سوریه، روسیه و ایران برای آغاز یک عملیات نظامی با هدف بازپس گیری کنترل غوطه شرقی دمشق از افراد مسلح به صورت کامل خبر دادند.

یک تصمیم نظامی از سوی مقامات بلندپایه نظامی در سوریه، ایران و روسیه در خصوص بازپس‌گیری کامل غوطه شرقی در دمشق از افراد مسلح اتخاذ شده است و بر اساس آن تمرکز اصلی روی گروه‌های جیش الاسلام، فیلق الرحمن و جبهه النصره و همچنین گردان الفرقان است.

این تصمیم بعد از آن اتخاذ شد که گروه‌های مذکور توافقنامه مناطق کاهش تنش که در آستانه مورد توافق قرار گرفت نقض کردند به طوریکه دست به بمباران دمشق زده که این اقدام باعث کشته شدن تعدادی از غیرنظامیان و وارد آوردن خسارت‌های زیادی به خودروها و منازل آنها شد.

براساس گفته‌های منابع مذکور، اولویت این عملیات نظامی منطقه جوبر و بعد از آن گسترش دایره تسلط بر مناطقی در عمق غوطه خواهد بود. زمان آغاز این عملیات مشخص نشده است و تا پایان دادن به حضور افراد مسلح به صورت کامل در غوطه شرقی ادامه خواهد داشت.

ارتش سوریه سه سلاح جدید را برای درگیری‌های غوطه وارد کرده که مین‌روب روسی UR۷۷، موشک‌انداز جولان ۳۰۰ و جولان ۴۰۰ است.

روسیه روز دوشنبه پیشنهاد اجرای آتش‌بس در روزهای ۲۸ و ۲۹ نوامبر در منطقه غوطه شرقی را ارائه داد. استفان دی میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه پیشتر اعلام کرده بود که روسیه از موافقت دولت سوریه با این پیشنهاد خبر داده است.

از سوی دیگر، یان ایگلند، مشاور سازمان ملل در امور بشردوستانه اعلام کرد دستکم ۵۰۰ تن نیازمند خروج فوری از غوطه شرقی دمشق هستند.

وی تاکید کرد: سازمان ملل منتظر چراغ سبزی از سوی دولت دمشق برای بیرون بردن ساکنان است که در میان آنها ۱۶۷ کودک نیز حضور دارند.

ایگلند افزود: تاکنون حتی یک شخص هم بیرون برده نشده و ۹ تن جان خود را از دست داده‌اند.

پاسخی بگذارید