ای شیخ شومان، العریش نزدیک تر از میانمار است

خالد منتصر
روزنامه مصری الوطن
 تنگ نظری و تعصب مذهبی عباس شومان معاون الازهر در سفر به میانمار یا بنگلادش برای کمک به روهینگائی ها و نادیده گرفتن مردم و کودکان یتیم یمنی و خانواده های قربانیان حادثه تروریستی اخیر در مسجد الروضه شدیدا مضموم است.
باید خطاب به عباس شومان گفت که اگر به خاطر مسلمان یا انسان بودن روهینگایی ها احساس مسئولیت کردی و به برمه رفتی، پس چرا چنین احساس مسئولیتی را برای سفر به یمن و کمک رسانی به مردم تحت شکنجه و کودکان یتیمی نکردی که خانواده هایشان قتل عام شده یا در معرض وبا قرار دارند؟ 
مردم یمن چه حوثی یا غیر حوثی که ایران یا غیر ایران از آنها حمایت می کنند، نیازمند کارتون های غذا و داروی تو هستند؟! چرا به انسان هایی که صرفا به خاطر مسیحی بودن شان به زور از شهر العریش کوچانده شدند، کمک نکردی؟! 
آیا به این خاطر که کمک فقط باید به مسلمان باشد؟ پس اگر باید به مسلمان کمک کرد، پس چرا به کمک خاناده شیخ حسن شحاته نشتافتی که صرفا به خاطر شیعه بودن با خونسردی به خاک و خون کشیده شد و به قتل رسید؟ آیا کمک فقط برای مسلمان سنی است؟!  می ترسم که این دایره آنقدر  تنگ شود که مسلمان فقط سنی اشعری باشد!!! 
انسانیت حوثی و شیعه و بودایی نمی شناسد و فقط انسانیت مطرح است….آیا شما برای کمک به مسلمانان  نیجریه از دست کشتار بوکوحرام هم اقدام می کنی؟ آیا براي انفجار مساجد شيعيان عراق مژه ای بر هم زدی؟ 
آیا گروهی را از طرف خودت با یک کارتن از هزاران کارتن کمک هایی که به همراه خود برای رهینگایی ها بردی، برای کمک به خانواده های قربانیان صوفی و غیر صوفی مسجد الروضه فرستادی؟! 
منظور من تفکری است که در ورای این گونه رفتارها نهفته است که مبتنی بر منطق تعصب دینی و مذهبی طائفه گرایانه است که در مغز و وجدان شما قرار دارد و کمک رسانی شما بر اساس هویت و تعصب است نه انسانیت. 
ای شیخ شومان اگر بدنبال راه حلی برای مردم روهینگایی هستی، باید بپرسی اگر مساله تنفر برمه ای ها از اسلام بود، پس چرا دیگر مسلمانان در امن و امان در کنار همسایگان بودایی خود زندگی می کنند؟! 
ای شیخ شومان این حق توست که صدها هزار کیلومتر برای دفاع و حمایت از روهینگایی ها به آنجا سفر کنی، ولی حق ما هم است که در گوش تو نجوا کنیم که جناب شیخ، منطقه بئر العبد (در شهر العریش در سینای مصر) هم همین نزدیکی است و چراغی که به خانه مصری رواست، برای برمه ای ها حرام است.

پاسخی بگذارید