آلمان نیز باید برای پایان جنگ یمن وارد عمل شود

تئو زومر

دی سایت (آلمان)


جنگ داخلی در یمن یک فاجعه انسانی است. دولت فدرال آلمان باید واکنش نشان داده و صادرات برخی از جنگ افزارها ها به عربستان سعودی را که در این جنگ به کار گرفته می شوند، متوقف کند.
جهان مملو از مرگ و بدبختی است. در میانمار، نظامیان حدود نیم میلیون مسلمان روهینگیایی را وادار کرده اند به بنگلادش فرار کنند. در سوریه، جایی که جنگ داخلی به مدت شش سال ادامه یافته، ١٢ میلیون نفر خانه و زندگی خود را از دست داده و نیمی از آنها در کشور خود آواره شده و بیش از پنج میلیون نفر نیز به خارج از کشور آواره شده اند. آمار سازمان ملل متحد حاکی از ٤٠٠ هزار قربانی جنگی می باشد. در شرق آفریقا، هفده میلیون نفر در معرض خطر مرگ ناشی از گرسنگی قرار دارند که حدود ٦,٥ میلیون نفر از این افراد که دچار سوء تغذیه هستند در جنوب سودان زندگی می کنند، جایی که جنگ داخلی بسیاری از آنها را آواره کرده است.
هر کجا که نگاه کنیم فقط بدبختی به چشم می خورد. اما وضعیت یمن بدتر از هر جای دیگری به نظر می رسد – سرزمینی که رومی های باستانی به نام عربیا فلیکس می شناختند، عربستانی خوشبخت، بارور و سرسبز. امروزه اینجا به جهنم تبدیل شده است.
از سال ٢٠١١، بین شیعیان حوثی و اکثریت سنی ساکن این کشور، جنگ داخلی جریان دارد. تمام تلاش های میانجیگرانه سازمان ملل و کشورهای امیر نشین حاشیه خلیج [فارس] با شکست روبرو شده است. در ماه سپتامبر ٢٠١٤، حوثی ها – که بنا به باور عربستان سعودی دست نشانده ایران هستند – از مذاکراه خودداری می کنند. آن ها رئیس جمهور هادی را سرنگون کردند و بخش شمال غربی کشور، از جمله پایتخت آن صنعا را در تصرف خود دارند . به این ترتیب، سعودی ها با حمایت امارات متحده عربی دست به مداخله نظامی در این کشور زدند تا بار دیگر وضعیت پیشین را برقرار کنند. اکنون این درگیری به یک جنگ خونین تبدیل شده است.
سعودی ها عمدتا به بمباران های بی رحمانه مبادرت می ورزند. نیروی هوایی آنها بدون تمایز و توجه یگان های انقلابیون، مراکز مسکونی، هتل ها، مراسم تشییع جنازه، بیمارستان ها و کارخانه ها را هدف قرار می دهند. سفیر عربستان سعودی گفت که آسیب های جانبی اجتناب ناپذیر می باشند. از زمانی که دونالد ترامپ به قدرت رسیده است، آمریکایی ها نیز بمباران های پیوسته انجام می دهند، هواپیماهای بدون سرنشین می فرستند یا یگان های ویژه نیروی دریایی خود را اعزام می کنند. انگلیسی ها نیز اقدامات مشابهی انجام می دهند.


اما در جنگ هیچ بی گناهی وجود ندارد، حوثی ها موشک هایی را به سمت عربستان شلیک می کنند. در پاسخ به حملات آنها علیه فرودگاه ریاض، سعودی ها با ٢٩ پرواز جنگی علیه صنعا به حمله موشکی پاسخ دادند (این موشک توسط سامانه دفاعی پاتریوت منهدم شد؛ ایران انکار می کند که این موشک را در اختیار شورشیان قرار داده است). علاوه بر این، عربستان سعودی تمام بنادر، فرودگاه ها و جاده هایی را که از طریق آن می توان به قلمرو شورشیان دست یافت، مسدود کرده است.
نتیجه این اقدام، بسیار فاجعه بار است. از ٢٦ میلیون یمنی، سه میلیون نفر خانه های خود را از دست داده اند. ده هزار نفر کشته و ٤٢ هزار نفر زخمی شدند. بیش از دو میلیون کودک دچار سوء تغذیه هستند. حتی در دوران قبل از جنگ نیز یمن مجبور بود ٨٥ درصد نیازهای غذایی و پزشکی خود را وارد کند. در حال حاضر هفت میلیون نفر کاملا وابسته به کمک های سازمان جهانی غذا می باشند. اما تحریم های عربستان سعودی عرضه مناسب کمک های انسان دوستانه را غیرممکن می سازد. ذخایر کنونی تنها برای چهار هفته دیگر کافی هستند.


پس از بمباران، وبا آمد
در حال حاضر در کنار تمام این بدبختی ها، یک مورد دیگر نیز اضافه شده: پس از بمباران ها ، بیماری وبا همه جا گیر شده است. از آنجایی که بسیاری از تاسیسات تصفیه فاضلاب و نیروگاه ها تخریب شده اند، ١٤ میلیون نفر هیچ گونه دسترسی به آب آشامیدنی سالم ندارند. طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، از آوریل سال جاری حدود ٩٠٠ هزار یمنی به بیماری وبا مبتلا شده اند و بیش از دو هزار نفر نیز بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده اند. اگر وضعیت به زودی تغییر نکند، تعداد قربانیان شدیدا افزایش خواهد یافت.
پس چه باید کرد؟
دولت فدرال آلمان در حال حاضر برای کمک به یمن ١٢٠ میلیون یورو اختصاص داده است. همچنین آلمان ها به عنوان اقدام نیکوکارانه در حال و هوای پیش از کریسمس نیز مبالغ زیادی اهدا کرده اند. اما اگر تمام مسیرهای عرضه مسدود شوند، هیچ یک از این کمک ها و هدایا کمک نمی کنند. در وهله اول، باید محاصره تمام فرودگاه ها و بنادرمتوقف شود.
در مرحله بعدی، بایستی سعودی ها را وادار کرد بمباران های خود را متوقف کنند. نه آلمان و نه اتحادیه اروپا هیچ کدام نمی توانند به تنهایی به این هدف دست یابند. با این حال، دولت آلمان باید تمام صادرات اسلحه به عربستان سعودی را لغو کند – حداقل تا زمانی که دیگر هیچ بمبارانی انجام نشود. در ضمن، دولت موقت به ریاست آنگلا مرکل (CDU) و وزیر خارجه زیگمار گابریل (SPD) باید در واشنگتن تلاش کنند تا دونالد ترامپ را متقاعد سازند تا از حمایت یک جانبه خود از سیاست های سعودی دست بردارد.
ترامپ اخیرا در پیامی توئیتری نوشت: “من به پادشاه سلمان و شاهزاده عربستان سعودی کاملا اعتماد دارم، آنها می دانند چه کار می کنند.” او ریاض را در مناقشه غیر ضروری آن با قطر تشویق و تشجیع کرده است. به جای توصیه کردن به ارتباط و تبادل نظر با ایران، او عربستان سعودی را در سیاست تقابلی خود حمایت و تشویق می کند. در جنگ های نیابتی که این کشور در سوریه، لبنان و یمن با ایران به پیش می برد – بر خلاف تیلرسون، وزیر امور خارجه آن کشور که متاسفانه دارای نفوذ و تاثیر نیست – به راحتی و بی درنگ از ریاض حمایت می کند. او در نتیجه تنفر کور از ایران، یک جنگ مذهبی را بر می انگیزد. به رغم این موضوع که ایجاد صلح مذهبی بین سنی ها و شیعیان بسیار مهم است.
در دنیای امروزی ما که مملو از مرگ و بدبختی است، احتمالا از بین بردن تمام بدی ها غیرممکن می باشد. اما حداقل نباید به بدبختی دامن زد.

پاسخی بگذارید