محاصره قطر منافع آمریکا را تهدید و نفوذ ایران را توسعه می دهد

گوردن کوهین

نشنال انترست (آمریک)

محاصره ناعادلانه تحمیل شده بر قطر منافع آمـریکا را تـهدید و نـفوذ ایران در منطقه را توسعه می دهد . با توجه به پیامدهای بحران شورای همکاری و محاصره قطر که به ماه ششم می رسد ،باید اذعان داشت که محاصره قطر و نتایج وخیم آن بر منافع آمریکا تاثیر زیادی خواهد داشت. محاصره قطر طرح اماراتی است که اقتصاد قطر را مورد هدف قرار داده و باعث شد که ایران اهدافش را در منطقه توسعه دهد و این طرح اماراتی منطقه که یکی از مهمترین پایگاه های آمریکا در آن وجود دارد را بی ثبات کرده است.

خطرهای دیگری از ادامه محاصره قطر برای آمریکا وجود دارد و پیش بینی می شود هماهنگی نظامی میان آمریکا و کشورهای شورای همکاری با شکست روبرو شود و روابط میان دوحه و تهران گسترش یابد. از سوی دیگر سیاست های دونالد ترامپ نسبت به اختلافات کشورهای خلیج فارس مسئله ای است که ثبات و امنیت اقتصادی آمریکا را شدیدا تهدید می کند. وزیر خارجه آمریکا تلاش کرد تا این بحران را حل کند اما ترامپ با تمجید و ستایش از رژیم عربستان حل آن را تضعیف کرد و این مسئله باعث گردید محاصره به شکل بی رحمانه ادامه یابد طوری که منافع آمریکا و ثبات منطقه را تهدید کند. شاید ادامه این بحران جان نیروهای آمریکایی مستقر در پایگاه نظامی العدید داخل قطر را با خطر مواجه کند.

  از حکومت ترامپ می خواهم با نفوذ و سیاست های خود کشورهای عربستان ، امارات ، بحرین و مصر را متقاعد کند که به این محاصره پایان دهند و ترامپ از تمجید حکومت سعودی دست بردارد و از میانجگیری های کویت برای حل این بحران از طریق دیپلماسی و گفتگو حمایت کند چرا که روابط قطر و آمریکا روابطی مثبت است.

پاسخی بگذارید