تاریخ: ۱۹:۲۰ :: ۱۳۹۶/۰۹/۰۴
تحلیلی در هفت بند در خصوص علل، مکان و عوامل حادثۀ انفجار در مسجدی در سینای مصر

اولیمپیو گوئیدو

کوریره دلاسرا (ایتالیا)

تروریسم مصری، با تمام امضاهایش به هر شکل و هر زمان که بخواهد ضربه اش را وارد می کند و قساوت، عزم و مقاومت خود را به اثبات می رساند. در عین حال به نظر می رسد که دولت ژنرال السیسی قادر به دفع ضربات تهدیدی نباشد که بیش از پیش شدید و متغیر می باشند. سناریوهای احتمالی .
قساوت، عزم و مقاومت
کلیساها، نیروهای امنیتی، شخصیت ها، خطوط مواصلاتی و اکنون یک مسجد صوفی. تروریسم مصری با تمام امضاهایش به هر شکل و هر زمان که بخواهد ضربه وارد می سازد و قساوت، عزم و مقاومت خود را به اثبات می رساند. در عین حال به نظر می رسد که دولت ژنرال السیسی قادر به دفع ضربات تهدیدی نباشد که بیش از پیش شدید و متغیر می باشد. همۀ اینها به رغم وعده هایی صورت گرفته است که به کسانی که از وی حمایت می کنند، داده شده است و نیز به رغم سرکوب در قبال هر نوع نارضایتی است.
شبه جزیره
کل شبه جزیرۀ سینا به میدان نبردی تبدیل شده است. در شمال آن که کشتار مزبور در آن صورت گرفت، پیروان خلافت فعالیت دارند. همان کسانی که سایر تشکلاتی را که مدت هاست فعالیت دارند، شامل می شوند و به تدریج ستون های جهادی به سمت بخش مرکزی و در امتداد مرز با لیبی کشیده شده اند. اسلام گرایی به الحاق گرایی برخی از طوایف بادیه نشین که اغلب درگیر قاچاق هستند و بخشی از مردم غافل از قدرت مرکزی اضافه شده است. باز هم در همین منطقه سازمان های رقیب دولت اسلامی مانند انصار الاسلام که مسئولیت گستردن دامی بر سر راه یک کاروان متشکل از مأموران در واحۀ بحریه را بر عهده گرفته و احتمالاً به القاعده وابسته است، در حال حرکت می باشند. رهبر آن یکی از افسران سابق واحدهای ویژه به نام هشام عشماوی است.
به تازگی درگیری هایی میان پیکارجویان طرفدار القاعده و وابستگان داعش صورت گرفته است. در این رابطه ملاحظات تعدادی از ناظران جالب می باشد: به عقیدۀ آنان هدف واقعی این سوءقصد مسجد نبود بلکه طایفۀ Sawarka بود که متهم به کمک به ارتش در نبرد با تروریسم و اعطای اطلاعات و همکاری به منظور شناسایی اسلام گرایان بود.
تاکتیک ها
تروریست ها با توجه به امکانات و توانمندی های خود از تاکتیک های گوناگونی استفاده می کنند. در سینا پست های بازرسی، پایگاه های مرزی خلوت، روستاها و بخش های ارتش را هدف قرار دادند. استفاده از بمب های ابتدایی که در کنارۀ جاده ها کار گذاشته شده اند، تروریست های انتحاری، تشکیلات آمیخته که در آن به دنبال اقدام انتحاری، کماندوها به مداخله می پردازند، بسیار شایع است. افراط گرایان از آشنایی با سرزمین، وسعت خاک و برخورد ارتش که هرگز به اندازۀ کافی در قبال یک دشمن گریزان چابک نیست، بهره می جویند. ستاد ارتش توسل به نیروی هوایی و بالگردها به منظور غافلگیر ساختن شبکۀ حمایتی را افزایش داده است: حملات برق آسا اغلب توسط قاهره در اینترنت منتشر می شوند تا به مقابله با تبلیغات شدید جهادگرایان بپردازند.
در شهرها
فرقۀ حسم که یکی از وابستگان تندخوی اخوان المسلمین قلمداد می شود، در قتل هدفدار تخصص دارد. مقامات عالی رتبه، افسران، مأموران ساده در دام گستری هایی که در بیشتر موارد در مراکز شهری صورت گرفته اند، قربانی شدند. تروریسمی توطئه آمیز که اغلب با تروریسم دولت اسلامی تفاوت دارد لیکن دارای تأثیر فراوانی است زیرا بر شکاف های موجود در دستگاه های امنیتی تأکید دارد. اگر چه واضح است که حمایت از همه غیرممکن است و در هر صورت نمایندگان یونیفورم پوش خودشان باید از خود مراقبت کنند.
عبادتگاه ها
دولت اسلامی مرتکب کشتارهایی در کلیساهای قبطی شده است، کارزاری را بر علیه جامعۀ مسیحی دنبال کرده است که به گذشته بر می گردد و هرگز مشکلی با به قتل رساندن مسلمانان نداشته است. مسجد الروضه واقع در شهرک بئر العبد یک مسجد صوفی است و این امر ممکن است آن را به یک هدف تبدیل کرده باشد. تهدیدات ویژه ای علیه این بخش از جهان اسلام صورت گرفته بود. (از سوی داعش یک فرقۀ مرتد قلمداد شده بود) و برخی از نمایندگان آن قربانی تیراندازی هایی شده بودند. حملات صورت گرفته به عبادتگاه ها که پیشتر در این عرصه مشاهده گردیده برای برانگیختن افراد، ایجاد شکاف های دینی و افزایش تنش مفید می باشند. اینکه افکار عمومی بخشی از مسئولیت ها را به دوش دولتی که هرگز انعطاف پذیر نبوده و همواره ضربه وارد می کند، امری اجتناب ناپذیر است.
ترس و هراس ها
به تازگی ژنرال السیسی بر این خطر که مصر ممکن است برای مجاهدینی که از سوریه و عراق می آیند، به یک مقصد تبدیل شود، تأکید نمود. افول ارضی دولت اسلامی ممکن است بخشی از پیکارجویان را وادار به یافتن کرانه های جدید و دقیقاً بهره جویی از وضعیت موجود در سینا نماید. این وحشت نیز وجود دارد که شاخۀ جهاد برای انتقال افراد تا کشور لیبی نیز مورد استفاده قرار گیرد. مجموعه ای از بی ثباتی ها وجود دارد که فضاهایی را برای افراط گرایان فراهم می آورند. چارچوب اجتماعی و اقتصادی مصر با نابرابری های مزمن و بی اعتمادی نسبت به مقامات، سکوی پرشی ایده آل به شمار می آید در حالی که تأثیر مشت آهنین نظامیان که اغلب بدون هیچ تمایزی صورت می گیرد، بر تروریسم کاهش یافته و در نهایت به نفع آنها عمل می کند.

تروریسم بین المللی
در تاریخ ٣١ اکتبر ٢٠١٥ یک فروند هواپیمای جت روسی پس از بلند شدن از فرودگاه شرم الشیخ منهدم شد و طی این حادثه تعداد ٢٢٤ نفر کشته شدند. فاجعه ای که مسئولیت آن به گردن بمبی نهاده شد که در انبار هواپیما توسط تروریست های دولت اسلامی جاسازی شده بود. این جنبش مسئولیت این عملیات را بر عهده گرفت و عکس های یک قوطی حلبی و یک چاشنی را که نسخۀ فرضی بمبی بود که مورد استفاده قرار گرفته بود، منتشر ساخت. به موجب یک بازسازی، چریک ها با همدستی پرسنل زمینی، کنترل ها را دور زدند. ماجرایی که عاری از نقاط مبهم نیست لیکن تأیید دیگری بر این امر بود که مصر تا چه اندازه در معرض حمله در بسیاری از جبهه ها قرار دارد.

 

پاسخی بگذارید