هتل "پلازا" که برای مدت طولانی با شاهزاده میلیاردر سعودی در ارتباط بود احتمالا مالکیتش به حمد بن جاسم آل ثانی نخست وزیر سابق قطر برسد.
گروه: اخبار
تاریخ: ۷:۱۰ :: ۱۳۹۶/۰۸/۲۷
ماجرای هتل پلازا و روابط نخست وزیر سابق قطر با شاهزاده بازداشت شده سعودی

بلومبرگ

 هتل “پلازا” در نیویورک نقطه تلاقی منافع این دو مرد یعنی ولید بن طلال شاهزاده میلیاردر سعودی و حمد بن جاسم آل ثانی، نخست وزیر سابق قطر است.

میلیاردر سعودی این هتل واقع در نیویورک را ۲۰ سال پیش از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا خریده بود.

حمد بن جاسم آل ثانی‌ و ولید بن طلال که اخیرا به بهانه مبارزه با فساد بازداشت شد،‌ روابط سرمایه‌گذاری غیرمستقیم با یکدگر داشتند.

داستان به دهه ۹۰ بازمی‌گردد زمانی که ولید بن طلال سهام هتل پلازا را از دونالد ترامپ خرید و حمد بن جاسم در خفا برای ورود به پلازا تلاش می‌کرد. به طوریکه او در مذاکرات با جارد کوشنر، داماد ترامپ و صاحب امپراتوری املاک و مستغلات در خیابان ۶۶۶ نیویورک در سال ۲۰۱۵ مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار را پیشنهاد داد اما معامله با مشکل روبه‌رو شد و سپس در ابتدای سال جاری میلادی مجددا از سر گرفته شد.

ولید بعد از بازداشتش اقدام به فروش حق مالکیت سهام خود در پلازا به شرکت “بن اشکنازی” کرد که  حمد بن جاسم وام دهنده محرمانه آن است و می‌تواند با این انتقال حق مالکیت سهام ولید بن طلال را بخرد اما موضوع بسیار پیچیده شد.

زمانی که قطر با تحریم‌های کشورهای عربی روبه‌رو شد حمد بن جاسم شرکت خود در لوکزامبورگ به نام “بیناکل” را برای تسهیل مالکیت شرکت اشکنازی بر هتلی معروف در لندن در حدود ۷۵۰ میلیون دلار به خدمت گرفت. به این ترتیب حمد بن جاسم وام دهنده اصلی به پلازا شد که ولید بن طلال یکی از سهامداران اصلی آن است. این یعنی حمد بن جاسم می‌تواند با انتقال این حق مالکیت حق بازخرید در تملک این هتل را به دست آورد.

شاهزاده ولید بن طلال ثروتمندترین تاجر جهان عرب با ۱۶ میلیارد دلار ثروت است و ۹۵ درصد سهام شرکت “المملکه القابضه” را که یک شرکت بزرگ سرمایه‌گذاری در ریاض است، در اختیار دارد.

پاسخی بگذارید