تاریخ: ۱۱:۱۱ :: ۱۳۹۶/۰۸/۲۴
محاسبات دشوار اسرائیل در بحران لبنان

دکتر محمد السعید ادریس

روزنامه الاهرام(مصر)

با توجه به تشدید بحران فزاینده درمنطقه از زمان شلیک موشک به فرودگاه ملک خالد در ریاض و ایجاد فرصت خیالی برای اسرائیل برای تحقق آرزوی خود در نابودی نظامی و پایان دادن به نقش و نفوذ سیاسی حزب ا… در لبنان و منطقه، همچنین ادعای مقامات سعودی در این خصوص و بدنبال آن استعفای حریری، می توان بر تبدیل شدن حزب ا… به طرف مستقیم در این بحران تاکید کرد. در این میان این سوالات را مطرح می شود که آیا «اسرائیل از نظر روانی آمادگی ورود به جنگ در این سطرح را دارد؟ آیا شرایط منطقه ای با حضور روسیه و اتحادش با ایران در سوریه چنین اجازه ای به اسرائیل می دهد؟  آیا موازنه بازدارندگی موجود بین حزب ا… و اسرائیل اجازه ورود اسرائیل به این جنگ را می دهد؟».

نتانیاهو در مقابل مهمانانش در سمینار «التناح» در حاشیه همایش جشن «عید العرش» سخنان شگفت آوری را بر زبان آورد: «بعد از سی سال نگرانم اسرائیل نتواند جشن صدسالگی خود را بگیرد…. پادشاهی الحشمو نائیم (پادشاهی دوم یهود) هشتاد سال طول کشید تا توسط امپراطوری رم نابود شد… باید متعهد شویم صدسالگی اسرائیل را جشن بگیریم».

این سخنان نشانگر عدم اعتماد به نفس نتانیاهو و بخش وسیعی از نخبگان اسرائیلی درمورد آینده اسرائیل است. با چنین بی اعتمادی و شرایط دشوار و بد نتانیاهو در مقابله با سه پرونده فساد و شکاف بی سابقه اجتماعی و کاهش شور و شوق جوانان برای ورود به خدمت سربازی، همگی نشانگر صداقت جفای توپولسنگی ژنرال بازنشسته اسرائیلی است که می گوید: «ایران برای موجودت ما (اسرائیلی ها) تهدید نیست، ما در اسرائیل در مقابل تهدید بزرگتری یعنی شکاف بین فرزندان و نسل مردم و وحدت اجزای اسرائیل قرار داریم» و هشدار می دهد که «در صورت استمرار این شکاف اجتماعی، روزی خواهد آمد که ما اینجا نباشیم».

این واقعیت به صراحت نشانگر عدم آمادگی روانی اسرائیل برای ورود به جنگی گسترده است به خصوص که درک می کند شرایط منطقه ای هم اجازه آغاز جنگی در این سطح را به اسرائیل نمی دهد. معادله موازنه قدرت جدید در داخل سوریه که ایران خود را برای اولین بار بعنوان  «دولت همجوار منطقه ای» در کنار اسرائیل تحمیل نموده، همچنین تحمیل پیروزی ائتلاف نظام رئیس جمهور اسد با حمایت روسیه و ایران و حزب ا…برخلاف امیدهای اسرائیل است.

بر اساس این نتیجه گیری می تواند تاکید کرد: اولا در صورت وقوع جنگ، این جنگ فقط لبنانی نخواهد و رهبری نظامی اسرائیل می داند که با دو جبهه واحد مواجه است، دوم وجود درک راهبردی اسرائیل است که از زبان ژنرال یاثیر گولن معاون سابق ستاد ارتش اسرائیل و مکلف از سوی وزیر دفاع برای تدوین نظریه امنیت جدید اسرائیل مورد اذعان قرار گرفته مبنی بر «ناتوانی اسرائیل از پیروزی در جنگی به رهبری ایران» و سوم هشدار روز جمعه گذشته وزیر خارجه آمریکا نسبت به «استفاده از لبنان بعنوان عرصه ورود به درگیری های نیابتی» و بیانیه صریح آمریکا در «تشویق کلیه طرفهای داخلی و خارجی لبنان به احترام به وحدت موسسات ملی قانونی و استقلال لبنان از جمله دولت و نیروهای مسلح و احترام به سعد حریری بعنوان شریک قوی برای ایالات متحده».

اگر به این مسائل بحران استعفای حریری و وحدت لبنانی ها و حمایت بین المللی از این وحدت را اضافه کنیم، همه اینها نشانگر آن است که برای جنگ محاسبات دیگری لازم است که اسرائیل باید آنها را درنظر بگیرد و فرماندهان نظامی اسرائیل بدور از دخالت رهبران سیاسی و رقابت های انتخاباتی و تبلیغاتی شان، مسئول تصمیم گیی درباره جنگ هستند.

پاسخی بگذارید