این اولین بار نیست که عربستان لبنان را تهدید و در امور این کشور دخالت می کند.
تاریخ: ۸:۳۷ :: ۱۳۹۶/۰۸/۲۳
رمزگشایی دخالت های عربستان در لبنان

رابرت فيسك
ایندیپندنت

سعد حریری احتمالاً به بیروت بر می گردد و مطابق قانون اساسی استعفا خواهد داد اما سوال اینجاست که او چرا فکر می کرد که استعفایش شوک به جامعه لبنان وارد می کند و سناریوی مورد نظر عربستان شکل می گیرد .
حریری یک شرکت بنام اوجرو به ارزش ۹ میلیارد دلار در سعودی دارد  و این شرکت در آستانه ورشکستگی است و تعدادی از کارکنان آن به علت عقب افتادن دستمزدشان در چند ماه اخیر در صدد شکایت برآمده اند برخی مقامات لبنانی هم گفته اند کپی فراخوانده شدن حریری به دادگاه در پی شکایت طلب کاران را دیده اند .
آنان گفتند حریری  ۲۵ نوامبر ۲۰۱۶ به دادگاهی در عربستان فراخوانده شده است اما احضار وی به تاخیر افتاده است چون عربستان ترجیج داده از آن به عنوان حربه ای علیه سعد حریری استفاده کند .
شعبه دادگاهی که حکم احضار حریری را صادر کرده همان شعبه ای است که حکم بازداشت ولید بن طلال  را صادر کرده که اتفاقاً اجدادش لبنانی اند.
حکومت عربستان که تا کنون حدود ۲۰۰ شاهزاده و صاحب منصب را در هتل ریتز بازداشت کرده حالا برای بازداشت شماری دیگر در پی تخلیه هتل ماریوت است.
” بشاره الراعی” مقام ارشد کلیسای کاتولیک لبنان که فردی سیاسی نیز هست با سعد حریری در سفر به عربستان دیدار کرد و میشل عون رئیس جمهور لبنان نیز بیش از دو ساعت با او گفتگو کرد.
از سوی دیگر باید به اشتغال حدود دویست هزار لبنانی در عربستان توجه نمود، ممکن است عربستان برای فشار بر دولت لبنان آنان را اخراج  و یا سرمایه گذاریهای خود را در لبنان  متوقف و یا از ان خارج نماید.
ایران قول  داده است ثبات لبنان راتامین کند اما هزار و دویست لبنانی در ایرانند که مجموعا حدود سیصد هزار دلار به لبنان می فرستند اما لبنانی هایی که در عربستانند سالانه چهار و نیم میلیارد دلار پول به لبنان ارسال می کنند.
سرمایه گذاری عربستان در لبنان نزدیک به هفتاد میلیارد دلار است. صادرات لبنان به ایران اکنون سه میلیون دلار است در حالی که صادرات این کشور به عربستان سالانه ۳۸۷ میلیون دلار و عمدتا محصولات کشاورزی است و با این حساب می توان حدس زد که چرا حریری در پی کاهش قدرت حزب الله است .
البته قطری ها برای مقابله با عربستان و بدست آوردن جایگاه آنان در لبنان در صورت خروج از این کشور با سرمایه های خود فرصت خوبی بدست آورده اند .
هدف عربستان از سقوط دولت لبنان این است که انتخابات جدید برگزار شود ، نمایندگان شیعی لبنان از مجلس خارج شوند و قدرت ایران در لبنان از بین برود .
از صحبت های سعد حریری هم می شود فهمید که اگر برگشت و حزب الله کوتاه آمد استعفایش را پس بگیرد و ادامه دهد اما این شدنی نیست زیرا حزب الله  تسلیم نخواهد شد و از قدرت کنار نخواهد رفت .
تلاش برای تعلیق عضویت لبنان در اتحادیه عرب از دیگر گزینه های عربستان برای فشار بر لبنان است. این موضوعی است که عراقی ها و مصری ها با آن موافق نیستند .
مقامات لبنانی حساب کردند ارزش منابع نفت و گاز لبنان در کرانه مدیترانه حدود ششصد میلیارد دلار است و شاید این اقدامات برای کسب سهمی از این منابع باشد .
روزنامه هدف در صفحه پنج خود، صفحه اول شماره ۲۸ فوریه ۱۹۶۷ خود را باز نشر داد که حاوی تهدید لبنان از جانب سعودی ها و برانگیخته شدن خشم آنان ناشی از  اخراج لبنانی ها از عربستان و خارج کردن پولها از این کشور بود .
در آن زمان عربستان می خواست لبنانی ها از حمایت جمال عبدالناصر دست بکشند افسوس برای سعودی ها که لبنانی ها در آن زمان عبد الناصر را انتخاب کردند و اکنون آنان از لبنان  می خواهند  از ایران دست بکشند

در اینجا می توان به مسئله نیکولاس آمریکایی اشاره کرد. او در نشریه میدل ایست وایر متوجه شد که ۷۴ سال پیش همچون هفته گذشته ارتش آزاد فرانسه زیر نظر ژنرال دوگل ریاض الصلح را که قرار بود اولین نخست وزیر لبنان شود ربود تا مانع از استقلال لبنان شود .
ریاض الصلح پدر بزرگ زن ولید بن طلال بود که اکنون محمد بن سلمان او را  نیز که اجدای لبنانی دارد بازداشت کرده است
اکنون بهتر می توان درک کرد که چرا فرانسوی ها مکرون را به عربستان فرستادند تا پادشاه را متقاعد کند که از اینگونه اقدامات دست بکشد زیرا آنها هم ۷۴ سال پیش ریاض الصلح را ربودند اما موفق نشدند به اهدافشان برسند  و این موضوع نشان می دهد این دو بیش از آنچه که فکر می کردیم با هم اشتراک دارند .

پاسخی بگذارید