تاریخ: ۱۰:۱۶ :: ۱۳۹۶/۰۸/۲۲
دلایل تأخیر در کناره گیری ملک سلمان از قدرت

 عبد الباری عطوان

رای الیوم (انگلستان)

شبکه تلویزیونی «العربیه» هوادار ولیعهد نیز در این زمینه اخباری منتشر کرد اما آنها را حذف کرد. همچنین برخی از افراد نزدیک به کاخ پادشاهی توئیت هایی را منتشر کردند که تأکید می کند کناره گیری پادشاه طی ساعت های آینده صورت می گیرد و ساعت ها و شب ها گذشت و این گمانه زنی ها عملی نشد و هیچ گونه اطلاعات یا بیانیه هایی صادر نشد و اطلاعاتی نیز به بیرون درز نکرد تا دلایل این تأخیر را تشریح کند.

روایتی که می گوید نام «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی این روزها بیشترین نامی است که در موتورهای جستجوگر (گوگل و غیره)رواج دارد، ما را متعجب نمی کند زیرا اخبار وی تقریبا در صدر اخبار بیشتر روزنامه های جهانی به همه زبانهاست.

شاهزاده بن سلمان طی دو سال توانست نه فقط عربستان سعودی بلکه همه منطقه را  منفی یا مثبت تغییر دهد آن هم بر اساس موضعی که یک حکومت دارد و اردوگاهی که در آن ایستاده است.

بن سلمان آتش جنگ ها را یکی پس از دیگری شعله ور کرده و پروژه های زیادی را پشت سر هم افتتاح کرده است. رقبا و دشمنانش را  داخل عربستان از شاهزاده ها و تاجران گرفته تا وزرا بازداشت کرد و به خارج منتقل شد تا یک رئیس عربی(محمود عباس) را فرابخواند و بر رهبر عربی دیگر (سعد حریری) حصر خانگی تحمیل کند. وی همچنین به بسیج کردن علیه ایران و همپیمانانش در یمن و لبنان نیز ادامه می دهد.آن چه در راه است نیز بزرگتر است.

برخی در غرب و شرق با هم هستند که تردیدی در این ندارند که نگرانی خود را نسبت به سرعت این تغییرات و بازتاب های منفی احتمالی آنها نشان دهند و این نگرانی کاملا مشروع است زیرا از خاستگاه آن تفاوت در مقیاس ها و معیارهایی است که در گذشته عربستان به مدت هشتاد سال به کار می برد. تغییرات در گذشته در عربستان کند بود و با احتیاط شدید صورت می گرفت و ترس از تغییر  و احتمال های غیرمنتظره بر امنیت و ثبات این کشور بر حاکمان حاکم بود؛ امنیت و ثبات در گذشته در صدر اولویت حاکمان عربستان بود.

سه ستون اساسی بر ثبات حاکمیت و معادله ها در کشور سوم عربستان حاکم بود: اول: انسجام و توازن در میان اعضای خاندان حاکم. دوم:تکیه بر موسسه دینی وهابی.سوم: تحکیم دولت رفاه و توجه به شهروند عربستانی و دوری از هر گونه مالیاتی در مقابل اطاعت از حاکم.

 این سه ستون اکنون در حال لرزیدن  و تکه تکه شدن هستند.انسجام و توازن در خاندان حاکم  که عملکرد آن را کنترل می کرد و باعث تداوم آن می شد در پی «کودتای» شاهزاده بن سلمان  تغییر کرد ؛ کودتایی که در پی آن ۱۱ شاهزاده از نوه های«عبدالعزیز آل سعود» پادشاه موسس از شاهزاده «محمد بن نایف» ولیعهد و وزیر کشور سابق گرفته تا شاهزاده «ولید بن طلال» میلیاردر و فعال اقتصادی مهم در عربستان (و نیز از نظر بسیاری در غرب) و  شاهزاده «متعب بن عبدالله» ستون شاخه ای که نام پادشاه درگذشته یعنی پدرش را دارد و فرمانده گارد ملی سرنگون شدند. گارد ملی قدرت نظامی موازی است که بیش از صدهزار نیرو با ادوات سنگین و بالگرد دارد و چتری برای شاهزاده های درجه دوم و برخی رهبران قبیله ای به شمار می رود.

پاسخی بگذارید