تاریخ: ۸:۱۸ :: ۱۳۹۶/۰۸/۲۲
عربستان سعودی بر طبل جنگ در منطقه می کوبد!

محمدعلی غفاری نجاح

القدس العربی (انگلستان)


خوش بین ترین ناظران آنچه میان ایران و متحدانش و عربستان اتفاق می افتد، با وجود تلاش های بی وقفه عربستان برای نمایش چهره ای اعتدالگرا و مخالف با تندروی؛ وقوع جنگی همه جانبه را غیر ممکن نمی دانند، از نوع جنگی که اسرائیل و عربستان یا عربستان و متحدانش یا اسرائیل به تنهایی وارد آن می شوند و طی آن مواضع حزب الله و پایگاه های راهبردی اش در لبنان هدف قرار می گیرد. از سوی دیگر بدبین ترین ناظران صحنه خونین تری را از جنگی گسترده به تصویر می کشند که عربستان سعودی آن را آغاز می کند و ایران را مستقیما به علاوه حزب الله در لبنان هدف قرار می دهد و قطر در این میان، مستثنی نمی شود.
با چشم پوشی از این مسئله که آیا این جنگ قادر به محقق ساختن پیروزی های سریع الوصول هست یا خیر به نظر می آید مسئولان ایرانی پیشبینی آن را داشته اند. علیرغم آنکه به طور همزمان از وقوع آن اجتناب می کنند از طریق تماس هایی که تهران با پایتخت های اروپایی و عربی و با روسیه و کشورهای دیگری برقرار می کند که روابط محکمی هم با اسرائیل و هم با عربستان سعودی دارند تا بدین وسیله طرف متمایل به آغاز جنگ را از خطرات آن برای صلح منطقه ای و بین المللی آگاه کنند.
با وجود این که فرماندهان نظامی در تهران وقوع چنین “حماقتی” را بعید می دانند همانگونه که فرمانده سپاه پاسداران سرلشکر محمد علی جعفری ضمن صحبت درباره استعفای سعد حریری نخست وزیر لبنان توصیف کرد.

نشست سران سه جانبه ای که اخیرا روسای جمهور روسیه، ایران و آذربایجان را گردهم آورد، مناسبتی برای رئیس جمهور حسن روحانی بود تا به دیدار کنندگان خود ابلاغ کند هرگونه تعرض نظامی مستقیم علیه تهران باعث خارج شدن کنترل اوضاع از دستان وی می شود و نمی تواند در این صورت جلوی سپاه پاسداران و بازوهای ایران را در منطقه و جهان برای پاسخی بگیرد که همیشه تهران وعده انجام آن را در خارج از مرزهای خود به دشمنانش داده است.
حتی با وجود اطمینان دادن های رئیس جمهور پوتین به تهران مبنی بر این که وی برای اسرائیلی ها مرزهای درگیری درباره سوریه را مشخص کرده تا فراتر از منطقه نروند و وی به آقای روحانی برداشت های سرگی شویگو ، وزیر دفاع روسیه را منتقل کرد که می توان آن ها را مثبت تفسیر کرد.

وی در نیمه های ماه اکتبر در سفری دو روزه به اسرائیل رفت و در طی آن مسائل مربوط به حل و فصل بحران سوریه را به علاوه مسائل مربوط به امنیت منطقه ای و نقش ایران پس از پایان این بحران مورد بحث و بررسی قرار داد؛ با وجود تمام این ها رهبر ایران آیت الله علی خامنه ای نسبت به جنگی هشدار داد که برخی طرف ها در منطقه آن را احتمالا آغاز می کنند هنگامی که رئیس جمهور روسیه را به همکاری بیشتر برای شکست “توطئه های آمریکا” دعوت کرد و بیان کرد آنچه در سوریه در حال محقق شدن است گواه اهمیت همکاری میان ایران و روسیه می باشد.
در این راستا، از منابع نزدیک به رهبری باخبر شدیم که [آیت الله] خامنه ای با پوتین جزئیات امکان و احتمال ایجاد یک محور روسی – ایرانی را در میان گذاشته است که کشورهایی از منطقه، آسیای میانه و قفقاز برای مقابله با مداخله های فزاینده آمریکا علیه این کشورها و مشخصا علیه روسیه و ایران بدان بپیوندند. بدین ترتیب این مسئله در این سخنان وی بروز پیدا کرد: ” آمریکایی ها در صدد مداخله در تمام امور منطقه هستند و در راستای اهدافشان بر مسئولان ضعیف النفس در برخی کشورها اتکا می کنند”. در ادامه گفت” مداخله عربستان در امور برخی کشورها زمینه را برای وارد کردن این کشور در معضلاتی عمیق فراهم می کند.”
ایرانی ها توجهی به محتوای اسعتفای سعد حریری ندارند. آن ها این استعفا را امری داخلی می دانند از زمانی که روند برخورد سیاسی خود را با لبنان تغییر دادند یعنی کمی پس از دبیر کل شدن سید حسن نصر الله در حزب الله لبنان در سال ١٩٩٢، اما اعتقاد دارند شیوه این استعفا هنگامی که در ریاض صورت می گیرد و از شبکه تلویوزیونی متعلق به سعودی ها اعلام می شود یعنی به سفارش اسرائیل و عربستان برای ایجاد هرج و مرج در لبنان صورت گرفته است.

ایرانی ها با گرایش های مختلف اعتقاد دارند استعفای حریری در ریاض پیام مستقیم سعودی ها به ایران بود مبنی بر این که عربستان در رویارویی با این کشور خواهد بود و نه به صورت نیابتی در لبنان و آنان لبنان را به همان خانه اول در بی ثباتی باز می گردانند چنانچه ایران کاری در یمن انجام ندهد. زیرا نخست وزیر شدن حریری و ریاست جمهوری میشل عون در لبنان در ضمن توافق و تفاهمی غیر رسمی میان ایران و عربستان سعودی انجام شد.
تحلیلگران به این مسئله اشاره می کنند که چهار روز پیش از استعفای حریری او و میشل عون در باره تعیین سفیر لبنان در سوریه تصمیم و استوار نامه او را امضا کردند و این مسئله خشم عربستان را برانگیخت.
تحلیلگران سیاسی در تهران گفتند عربستان ادعا می کند محمد بن سلمان به سمت میانه روی حرکت می کند و چشم انداز ٢٠٣٠ را اتخاذ کرده در حالی که این تهدید به آغاز جنگ ها و ادامه دادن به جنگ در یمن با وجود تمام زیان ها، با گفته مقامات سعودی تعارض و تناقض دارد. هر کس که در جهت رشد اقتصادی کار می کند باید در جهت جذب سرمایه گذاری خارجی حرکت کند سرمایه گذاری های خارجی به کشوری اعطا نمی شوند که در آن سرمایه داران و تجار را با هر نیرنگی می توان دستگیر کرد همانگونه که در مورد شاهزاده ولید بن طلال و دیگران رخ داد.
اما خلاصه این که دو نفر در ایران یافت نمی شود که درباره این مسئله اختلاف نظر داشته باشند که آنچه در عربستان سعودی اتفاق می افتد در چارچوب فراهم کردن زمینه برای رسیدن محمد بن سلمان به تاج و تخت است ، اما او خود را با مجموعه بحران هایی غرق می کند که نمی داند کدام یک وی را گرفتار خواهد کرد.

پاسخی بگذارید