تاریخ: ۹:۴۸ :: ۱۳۹۶/۰۸/۱۸
دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا با درخواست ترامپ برای توافق هسته ای جدید با ایران مخالفت کرد

گاردینر هریس

نیویورک تایمز (امریکا)


دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا روز سه شنبه، یک بار دیگر، طی هشداری شدید اللحن اعلام کرد نمی توان آن طور که رئیس جمهور ترامپ وعده داده است دوباره مذاکره درباره توافق هسته ای را که در سال ٢٠١٥ با ایران امضا شد، از سر گرفت یا این توافق را تغییر داد.
فدریکا موگرینی، این دیپلمات اروپایی که نماینده عالی این اتحادیه در امور خارجه و سیاست های امنیتی است، گفت: «مذاکره مجدد بر سر بخشی از توافق هسته ای یا کل آن امکان پذیر نیست.»
ماه گذشته، دونالد ترامپ قول داد فقط در صورتی از توافق کنار نمی رود که توافق اصلاح شود و برای همیشه ساخت جنگ افزارهای هسته ای یا موشک های قاره پیما برای تهران ممنوع شود. اما ترامپ با وجود این که از اختیارات لازم برای پاره کردن توافق برخوردار است، این کار را نکرد و تصمیم گیری فوری را درباره شیوه پرداختن به آن چه از نظر وی و دیگر جمهوری خواهان کاستی و نواقص توافق است، به کنگره واگذار کرد.
حفظ توافق هسته ای اولویتی مهم برای اتحادیه اروپا است و خانم موگرینی گفت نمایندگان مهم کنگره و مقامات کاخ سفید به وی اطمینان داده اند که آمریکا توافق را نقض نمی کند.
وی گفت: « نشانه های روشنی دریافت کرده ام مبنی بر این که آمریکا به توافق پایبند خواهد ماند.»
مقامات دولت آمریکا در ماه های اخیر تلاش کرده اند که توافق هسته ای را کم اهمیت نشان دهند و به جای آن سیاستی را در پیش بگیرند که به دنبال رویارویی با دیگر فعالیت های تهران در خاور میانه، از جمله حمایت از حزب الله و بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، باشد. اما نکوهش های مکرر دونالد ترامپ درباره این توافق (که وی آن را «فاجعه» ، « بدترین توافق تاریخ» و «مایه شرمساری آمریکا» خوانده است) نادیده گرفتن توافق هسته ای را ناممکن ساخته است.
پس از آن که دونالد ترامپ نیت خود را برای عدم تأیید پایبندی ایران به توافق هسته ای اعلام کرد، دست به دست شدن طرح هایی در کنگره آغاز شد که موارد گوناگونی از بر هم زدن توافق گرفته تا پایان دادن به ضرورت تأیید توافق از سوی رئیس جمهور، هر ٩٠ روز یک بار، را در بر می گرفت. موگرینی اذعان کرد که گزینه های پیشنهادی، برهه زمانی کنونی را به «لحظه ای حساس» تبدیل می کند؛ اما از این که نشان دهد کدام یک ممکن است توافق ایران را نقض کند، خودداری کرد و گفت این مسأله ای در حوزه سیاست داخلی است.
وی گفت اما تغییر یا اصلاح توافق به صورتی که برای همیشه مانع از دستیابی ایران به جنگ افزارهای هسته ای شود (همان طور که ترامپ می خواهد) قرار نیست اتفاق بیافتد. به نظر موگرینی این توافق پیش از این نیز برای همیشه مانع از دستیابی ایران به جنگ افزارهای هسته ای شده است. موگرینی تأکید کرد که مذاکرات برای به نتیجه رسیدن این توافق نزدیک به ١٢ سال طول کشیده است و ١٠٤ صفحه جزئیات بسیار فنی که آن را به توافقی بسیار قوی تبدیل می کند، شامل می شود.
وی گفت: «اگر مذاکره بر سر بخشی از توافق آغاز شود، کل مذاکرات از سر گرفته می شود و به احتمال زیاد وارد ١٢ سال دیگر مذاکره دوباره خواهید شد. موگرینی در ادامه گفت هیچ یک از دیگر طرف های این توافق (انگلیس، فرانسه، اتحادیه اروپا، روسیه و چین) با چنین اقدامی موافق نیستند.
خانم موگرینی این سخنان را در سومین سفر خود به واشنگتن در سال جاری بیان کرد. وی در هر یک از این سفرها اظهارتی کنایه آمیز درباره دولت کنونی آمریکا بر زبان می آورده که نشان دهنده ناخرسندی فراگیر اروپا از ترامپ و شعار«اول آمریکای» وی است.
برای نمونه، روز سه شنبه، وی خاطر نشان کرد که دفاع از حقوق بشر و دمکراسی یکی از ستون های اصلی سیاست خارجی اتحادیه اروپا است. وی گفت: «می دانم، در اینجا، تفکر به مسیری دیگری رفته است.»
منتقدان توافق هسته ای ایران این استدلال را مطرح کرده اند که تهدید ترامپ به بر هم زدن توافق اروپا را به مذاکره دوباره بر سر مفاد آن مجبور خواهد کرد؛ نه فقط از بیم آن که اگر آمریکا از توافق کنار برود، تهران دستیابی به جنگ افزار های هسته ای را در پیش خواهد گرفت؛ بلکه به این علت که تحریم های آمریکا که در نتیجه چنین اقدامی اعمال می شود به شرکت های موجود در این اتحادیه ضربه می زند.
دیپلمات های اروپایی چندین ماه است که تأکید می کنند در برابر چنین فشارهایی از سوی واشنگتن تسلیم نمی شوند و خانم موگرینی این وعده را تکرار کرد.
موگرینی گفت: «ما به روشنی نشان داده ایم که اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن از منافع اروپا حفاظت خواهند کرد.» وی به طور تلویحی گفت اگر آمریکا ایران را تحریم کند، آن تحریم ها به شرکت های اروپایی ضربه می زند و اتحادیه اروپا مقابله به مثل خواهد کرد.

پاسخی بگذارید