گروه: ایران / سیاسی
تاریخ: ۱۳:۰۸ :: ۱۳۹۶/۰۸/۱۷
با وجود ابراز تردید از سوی ترامپ، موگرینی و آمانو توافق هسته ای را نتیجه بخش می دانند

کارول مورلو

واشنگتن پست (امریکا)


به گفته دو مقام درگیر در اجرای توافق هسته ای ایران که روزسه شنبه به واشنگتن آمدند تا در برابر کنگره امریکا از این توافق مورد اختلاف دفاع کنند ، توافق هسته ای ایران کارساز بوده است.
فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده کمیسیون برجام که موظف به حل مناقشات در مورد اجرای توافق هسته ای است، اظهار داشت “این لحظه ای حساس” برای توافق هسته ای سال ٢٠١٥ میان ایران و شش قدرت جهانی از جمله امریکا است. ماه گذشته، رئیس جمهور دونالد ترامپ از تائید پایبندی ایران به تعهدات خود امتناع کرد و در عوض ، مسئولیت را بر دوش کنگره نهاد تا علیه ایران تدابیر تنبیهی اتخاذ کند.
موگرینی در خلال استراحت میان جلسات کنگره ، به خبرنگاران گفت :”ما می خواهیم که امریکا به اجرای توافق هسته ای ادامه دهد.”
همچنین در رویدادی جداگانه، یوکیو آمانو، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی که مسئولیت نظارت و راستی آزمایی پایبندی ایران به توافق هسته ای را بر عهده دارد، این انتقاد را رد کرد که ایران شاید درگیر فعالیت های ممنوعه در سایت های نظامی خود باشد که بازرسان از دسترسی به آنجا منع شده اند. اگرچه آمانو از اظهار نظر خاص درمورد دسترسی به مکان های نظامی خودداری کرد، ولی گفت ایران مانع بازرسی ها نشده است.
او گفت:” هر زمان که نیاز بوده است، آنها امکان دسترسی را فراهم ساخته اند.” او افزود:” من می توانم بگویم که ما به همه مکان های مورد نظر، دسترسی داشته ایم.”
موگرینی و آمانو در زمانی وارد واشتگتن شده ا ند که توافق هسته ای ایران از سوی دولت ترامپ و منتقدان در کنگره مورد حمله شدید قرار دارد. ترامپ که این توافق – مورد حمایت شورای امنیت سازمان ملل و اتحادیه اروپا – را بدترین توافق تا کنون نامیده، تهدید کرده است اگر کنگره راهی برای رسیدگی به انتقادات مهم او پیدا نکند، از این توافق خارج خواهد شد.
کنگره باید تا روز ١٢ دسامبر تصمیم بگیرد که آیا به اعمال دوباره تحریم های هسته ای که با موافقت ایران به مهار برنامه هسته ای خود به حالت تعلیق درآمدند، اقدام کند یاخیر. خارج شدن امریکا از توافق هسته ای یا باعث نابودی آن و اقدام ایران به از سرگیری برنامه هسته ای خود خواهد شد یا امریکا را در میان دیگر کشورهای عضو توافق که خواستار برجای ماندن آن هستند – انگلیس، فرانسه، آلمان، روسیه و چین – هرچه بیشتر منزوی خواهد کرد .
موگرینی گفت :”مذاکره دوباره گزینه مورد نظر ما نیست.” او گفت تلاش برای مذاکره دوباره در مورد حتی یک بند از سند ١٠٤ صفحه ای توافق هسته ای همه توافق را در معرض مذاکره دوباره قرار خواهد داد. درحالی که کنگره مشغول بررسی در مورد اتخاذ اقدام مناسب در این مورد است، موگرینی گفت با اعضای کنگره برای این اطمینان گفتگو می کند که تغییری که مورد نظر آن هاست، ناقض توافق نباشد.
او در کنفرانس خود خطاب به خبرنگاران گفت:”من اشاراتی رادریافت کرده ام که حاکی از قصد پایبندی امریکا به توافق هسته ای است.”
موگرینی همچنین به این انتقادات گسترده درمورد ” مفاد موقت ” برجام و طول مدت اعتبار ده ساله و پانزده ساله آنها که پس از آن، تعهدات ایران منقضی خواهد شد پاسخ داد و بر همیشگی بودن بیشتر مفاد مهم مندرج در این توافق تاکید کرد.
او گفت : “بند سوم توافق می گوید ایران هرگز به ساخت سلاح هسته ای اقدام نخواهد کرد.”
آمانو اظهار داشت توافق هسته ای ایران فشارکاری آژانس بین المللی انرژی اتمی در سال گذشته را دو برابر کرده و بیش از ٣ هزار روز کاری برای بازرسان و انجام بازرسی در ایران بیش از هر کشور دیگری را به دنبال داشته است. او گفت دوربین های نظارتی روزانه صدها هزار تصویر ارائه می کنند و بازرسان ٢ هزار مهر و موم را برای اطمینان از غیرقابل فعال بودن تجهیزات نصب کرده اند. داده های گردآوری شده به هشت مورد اعلام قاطع آژانس مبنی بر پایبندی ایران به تعهدت خود انجامیده است.
آمانو درمیان جمع کوچکی از خبرنگاران اذعان کرد:” ما نمی توانیم تضمین صد درصد بدهیم. ما می توانیم اطمینان قابل اتکا ارائه کنیم.”
آمانو گفت هنگامی که هفته گذشته در ایران حضور داشت، با مقامات دولتی درگیر در مذاکرات از جمله رئیس جمهور، وزیرخارجه و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ملاقات کرد و همه آنها به او اطمینان دادند که ایران به تعهدات خود در توافق هسته ای پایبند است.
او گفت:” آنها اظهار داشتند که نخستین طرفی نخواهند بود که از توافق خارج خواهند شد.”ولی همچنین گفت که سرنوشت توافق هسته ای در تهران نیز همانند واشنگتن غیرقابل پیش بینی است.
او با استفاده از سرواژه نام رسمی توافق هسته ای – برنامه جامع اقدام مشترک – گفت :”آنها در مورد آینده برجام بی اعتماد هستند. آنها گفتند که به پایبندی کامل خود ادامه می دهند ولی اوضاع مناسب نیست.”

پاسخی بگذارید