گروه: ایران / سیاسی
تاریخ: ۱۱:۱۰ :: ۱۳۹۶/۰۸/۱۷
جان کری : حکمی که ترامپ درباره توافق هسته ای با ایران صادر کرده است به هیچ وجه با واقعیت سازگاری ندارد

کیم سنگوپتا

ایندیپندنت (انگلستان


هر کس می تواند دیدگاه و نظر خاص خود را داشته باشد اما هیچ کس این حق را ندارد سخن خود را عین واقعیت بداند
جان کری وزیر امور خارجه باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین آمریکا درباره بی اعتبار شدن توافق هسته ای هشدار داد و گفت در صورت از میان رفتن این توافق، جهان مکانی به مراتب خطرناک خواهد شد و احتمال دستیابی به توافق با کره شمالی به شدت تضعیف و شبح مناقشات خشونتبار بر جهان سایه خواهد افکند.
جان کری در تلاش برای نجات توافق هسته ای از فرپاشی، به علت تهدید دونالد ترامپ به پاره کردن این توافق، سرگرم گفتگو و رایزنی با رهبران اروپاست. با اینکه همه شواهد نشان می دهند که ایران به تعهدات خود در قبال توافق هسته ای وفادار بوده است اما ترامپ مدعی است که تهران ” روح ” این توافق را نقض کرده است.
بحران بر سر توافق هسته ای در زمانی پیش آمده است که خاورمیانه دستخوش انواع رویدادها و تحولات بی ثبات کننده است. در عربستان، دستگیری جمعی مقامات ارشد این کشور از جمله اعضای خاندان سلطنتی در جریان است، این کشور آماج حملات موشکی حوثی های یمن قرار دارد و نخست وزیر لبنان از مقام خود کناره گیری کرده و مدعی است که علت این کار وی ترس از جان خود بوده است و اینکه ایران و عربستان، هر یک طرف مقابل را به بی ثبات کردن لبنان، متهم می کنند.
جان کری که نقش مهمی در به دست آمدن توافق هسته ای بین ایران و قدرت های بین المللی بر عهده داشته است گفت:” توجه به یک واقعیت ساده از اهمیت فراوانی برخوردار است و آن اینکه توافق هسته ای که با ایران امضاء شده است در حال اجراست و دقیقا همان هدفی را برآورده می سازد که مورد نظر بوده است. تصمیم رئیس جمهور ترامپ مبنی بر خودداری از تائید پایبندی ایران به این توافق به هیچ وجه بر هیچ واقعیتی تکیه ندارد. آژانس بین المللی انرژی اتمی تا کنون هشت بار پایبندی ایران به این توافق را تائید کرده است.
شنیده ام که آقای ترامپ گفته است ایران روح توافق هسته ای را نقض کرده است. این توافق چیزی به اسم روح ندارد. این توافق صرفا بر مسایل هسته ای تاکید دارد و در این مورد نیز انتظاراتی را که از آن می رود، برآورده می سازد. اینکه ایران مفاد این توافق را نقض کرده است، ادعایی کاملا بی اساس است و به هیج وجه جنبه علمی ندارد و هیچ دلیل و مدرکی وجود ندارد که عدم پایبندی ایران به این توافق را ثابت کند.”
جان کری که به عنوان یک نظامی برجسته نیروی دریای آمریکا در ویتنام خدمت کرده و نشان ستاره نقره ای ، ستاره برنز و سه قلب بنفش را دریافت کرده است، بر ضرورت تلاش در جهت حفظ صلح، تاکید کرد. دونالد ترامپ که از خدمت در ویتنام فرار کرده است همواره کشورهایی را که دشمن آمریکا می داند ، به جنگ تهدید می کند.
جان کری در حالی که گل سینه شقایقی را که به مناسبت روز یادمان قربانیان جنگ به یقه کت خود آویخته لمس می کرد گفت اینکه ما این گل را روی سینه خود نصب کرده ایم علت دارد. این گل را به این علت به سینه خود می زنیم تا بگوئیم باید برای حفظ صلح تا سر حد امکان از دیپلماسی استفاده کرد. ما با این کار می خواهیم بگوئیم که اشتباهات، حماقت و بی خردی می تواند به مرگ شمار فراوانی از انسان ها بیانجامد.
جان کری که در اندیشکده چتم هاوس در لندن سخنرانی می کرد به تلاش گسترده بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل اشاره کرد که اوباما را به بمباران ایران تشویق می کرد. کری گفت:” اگر به کشوری حمله کنی در واقع برای آن کشور این انگیزه را ایجاد می کنی که در پی به دست آوردن جنگ افزار باشد. وزیر خارجه پیشین آمریکا گفت توافق هسته ای، اسرائیل را مکان امن تری ساخته است و مردم اسرائیل معنی امنیت را درک می کنند. بمباران ایران مانع دستیابی ایران به توافق هسته ای نمی شد اما توافق هسته ای ایران را از دستیابی به جنگ افزار هسته ای بازمی دارد. ”
جان کری در ادامه افزود: همه ما به خوبی می دانیم که بدون توافق هسته ای با ایران دنیا چه وضعیتی پیدا می کرد. ما می دانستیم که ایران شاید تا رسیدن به مرحله گریز هسته ای دو ماه فاصله دارد. بر اساس توافق هسته ای ما بر تولید و ذخیره هر یک گرم اورانیوم نیز نظارت داریم و اوضاع نمی تواند بیش از این شفاف باشد.
جان کری گفت با فروپاشی توافق هسته ای دنیا چندان مکان جالبی نخواهد بود. اگر ایران به جنگ افزار هسته ای دست پیدا کند، این تحول سه پیامد خواهد داشت: خاورمیانه که هم اکنون نیز بی ثبات است به علت آغاز مسابقه برای دستیابی به جنگ افزار هسته ای بی ثبات تر از هر زمان دیگر خواهد شد و پی آمدهای وخیم تری در انتظار این منظقه از جهان خواهد بود. توافق هسته ای در واقع الگلویی است که می توان بر اساس آن با کره شمالی به توافق رسید و امنیت منطقه را تضمین کرد و سرانجام اینکه با بی اعتبار شدن توافق هسته ای اعتبار و حیثیت آمریکا را نیز تضعیف خواهد شد.
خانم کاترین اشتون، دیپلمات انگلیسی که زمانی نماینده ارشد اتحادیه اروپا در گفتگوهای هسته و مسئول سیاست خارجی و امنیت این اتحادیه بود در سخنانی یادآور شد که مقامات کره شمالی با علاقه گفتگوهای هسته ای مربوط به ایران را پیگیری می کردند. آن ها در مکان هایی که گفتگوهای هسته ای برگزار می شد حضور پیدا می کردند تا از جزئیات گفتگوها با خبر شود. خانم اشتون گفت اگر امریکا از توافق هسته ای خارج شود این پیام را به جهانیان ارسال خواهد کرد که واشنگتن نمی تواند به تعهدات خود پایبند باشد.

پاسخی بگذارید