دونالد ترامپ:« خرید تسلیحات کلان ژاپن بسیار حائز اهمیت است »‌
تاریخ: ۸:۵۷ :: ۱۳۹۶/۰۸/۱۷
مذاکره سران آمریکا و ژاپن

آساهی (ژاپن)

شینزو آبه ، نخست وزیر ژاپن ، در مذاکره سران که روز ششم ماه جاری در مهمانخانه موتو آکا سا توکیو برگزار شد ، با دونالد ترامپ ، رییس جمهور آمریکا ، دیدار و گفتگو کرد. سران دو کشور آمریکا و ژاپن در این دیدار با افزایش فشار و محدودیت های حداکثری علیه کره شمالی موافقت کردند. همچنین « راهبرد آزاد هند در اقیانوس آرام » که شینزو آبه ، نخست وزیر ژاپن پیشنهاد داد ، به عنوان سیاست مشترک اعلام و با آن موافقت شده است. هر چند سران دو کشور آمریکا و ژاپن رویکردی دوستانه نشان دادند ، ولی با این حال بحث پیرامون تجارت به ویژه درخصوص کسر تجاری که آمریکا خواستار حل و فصل آن است ، همچنان ادامه دارد.
پس از نائل شدن دونالد ترامپ به مقام رییس جمهوری آمریکا ، برای پنجمین بار است که سران دو کشور آمریکا و ژاپن با یکدیگر دیدار و گفتگو می کنند. گفتنی است ،‌ واکنش علیه کره شمالی در راس همه این نشست ها قرار داشته است. در نشست اخیر سران دو کشور در خصوص اعمال فشار حداکثری آمریکا و ژاپن علیه کره شمالی اتفاق نظر داشتند. شینزو آبه ، نخست وزیر ژاپن ، در این دیدار رویکردی مبنی تشدید تحریم های مستقل ژاپن علیه کره شمالی و همچنین بلوکه کردن دارایی های سی و پنج شرکت و اشخاص کره شمالی را اعلام و دونالد ترامپ ، رییس جمهور آمریکا هم از چنین رویکردی استقبال کرده است.
شینزو آبه ، نخست وزیر ژاپن ، در مصاحبه مطبوعاتی مشترک که بلافاصله پس از مذاکره سران دو کشور آمریکا و ژاپن صورت گرفت ، اظهار داشت:«‌ با قدرت تایید می کنم که آمریکا و ژاپن دیدگاه مشترک صد در صد دارند. »‌ دونالد ترامپ ، رییس جمهور آمریکا هم در مصاحبه مطبوعاتی مشترک با اشاره به اینکه:« ما ساکت نخواهیم نشست. زمان « صبر راهبردی » به پایان رسیده است » رویکردی دایر بر مهار کره شمالی نشان داده است.
دونالد ترامپ ، رییس جمهور آمریکا ، در مصاحبه مطبوعاتی پیرامون اقدام ژاپن در خریداری بیش از پیش تجهیزات دفاعی آمریکا که در دستور کار مذاکره سران قرار گرفته بود ، خاطرنشان کرد:« اقدام ژاپن در خریداری کلان تسلیحات بسیار حائز اهمیت است. »‌ رییس جمهور آمریکا همچنین در ادامه مصاحبه مطبوعاتی مشترک دیدگاهی مبنی بر اینکه ،‌ گسترش اشتغال در آمریکا به تقویت امنیت ژاپن منتهی می شود ، نشان داده است. شینزو آبه ، نخست وزیر ژاپن هم در مصاحبه مطبوعاتی مشترک اعلام کرد:« ما باید ظرفیت کمی و کیفی نیروهای دفاع از خود ژاپن را گسترش دهیم . »
«‌ راهبرد آزاد هند در اقیانوس آرام »‌ ایجاد نظم بر اساس تجارت متقابل ، آزاد و منصفانه و همچنین با حاکمیت قانون ناوبری آزاد که در راس آن چهار کشور ژاپن ، آمریکا ، هندوستان و استرالیا قرار دارند ، مدنظر است. شینزو آبه ، نخست وزیر ژاپن ، با اشاره به اینکه:« همه کشورها با اجرای این راهبرد به شکل مشترک بهره خواهند برد » درخواستی دایر بر موافقت کشورهای حومه نشان داده است.
از سوی دیگر ، قرار داد تجارت آزاد دو جانبه که آمریکا در محور آن قرار دارد (‌FTA )‌ و همچنین قرارداد همکاری اقتصادی حوزه اقیانوس آرام ( TPP ) که ژاپن در راس آن قرار دارد ، در دستور کار مسائل تجاری قرار نگرفته است. از آنجا که بستر لازم برای توافق دو قرارداد نامبرده در اجلاس سران مهیا نشده بود ، در دستور کار مذاکره اقتصادی میان تارو آسو ، معاون نخست وزیر و مایک پنس ، معاون رییس جمهور آمریکا ، قرار گرفته است.
دونالد ترامپ ، رییس جمهور آمریکا ، پیش از مذاکره سران و در خلال سخنرانی در برابر مدیران ارشد آمریکا و ژاپن ، نارضایی به کسر تجاری با ژاپن را اعلام کرده است. رییس جمهور آمریکا در مصاحبه مطبوعاتی مشترک با اشاره به اینکه:« به منظور حل و فصل کسری تجاری و نابرابری های تجاری مزمن لازم است ، صنایع صادرات آمریکا به شکل برابر بتواند به بازار قابل اعتماد ژاپن دسترسی پیدا کند »‌ بار دیگر از کسر تجاری با ژاپن ابراز نارضایی کرده است.
دونالد ترامپ ، رییس جمهور آمریکا ، پس از پذیرایی دولتی و ایالتی دیدارهای رسمی کاری را انجام داد. رییس جمهور آمریکا روز ششم ماه جاری با امپراطور و ملکه در کاخ امپراطوری دیدار و گفتگو کرد و صبح روز هفتم ماه جاری ژاپن را ترک خواهد کرد و در دومین سفر دوره ای آسیایی عازم کره جنوبی خواهد شد.

پاسخی بگذارید