تمایل شدید به تجدید نظر در زمینه « تجارت ناعادلانه با ژاپن »‌
تاریخ: ۹:۳۵ :: ۱۳۹۶/۰۸/۱۶
نگرانی شرکت های ژاپنی از تعبیر تجارت عادلانه ترامپ

تاکاموتو

ماینیچی (ژاپن)

دونالد ترامپ ، رییس جمهور آمریکا ، در خلال سفر به ژاپن صبح روز ششم ماه جاری در نشست با مدیران شرکت های ژاپن و آمریکا که در توکیو ( پایتخت ژاپن ) برگزار شد ، خاطرنشان کرد:« تجارت با ژاپن منصفانه و باز نیست. آزادی عمل در داد و ستد های متقابل دیده نمی شود. » رییس جمهور آمریکا در ادامه افزود:« بر این باورم که چنین وضعیتی باید تغییر کند. »‌ دونالد ترامپ ، رییس جمهور آمریکا ، تمایل شدید به مذاکره برای اصلاح عدم تعادل تجاری با ژاپن نشان داده و در صدد است که در اجلاس سران آمریکا و ژاپن این موضوع را به عنوان دستور کار اصلی با شینزو آبه ، نخست وزیر ژاپن ، مطرح نماید.
دونالد ترامپ ، رییس جمهور آمریکا ، در محل اقامت سفیر آمریکا در ژاپن در نشستی که با حضور بالغ بر سی تن از مدیران ارشد شرکتهای آمریکایی و ژاپنی برگزار شده ، سخنرانی کرده است. رییس جمهور آمریکا در این سخنرانی با اشاره به اینکه:« در چند سال گذشته میان آمریکا و ژاپن کسری تجاری کلانی حکمفرما بوده است » بر دیدگاهی مبنی بر اینکه «‌ مذاکره دوستانه » برای حذف چنین کسری تجاری کلان لازم و ضروی است ، تاکید کرد.
دونالد ترامپ ، ‌رییس جمهور آمریکا ، در این نشست به طور خاص صنعت خودرو را مثال زد و خاطرنشان کرد:« خودروهای ساخت آمریکا به ندرت در بازار ژاپن دیده می شوند. » رییس جمهور آمریکا در ادامه افزود ، کمبود خودروهای آمریکایی در بازار ژاپن بیانگر این است که مانعی برای ورود خودروهای آمریکایی به بازار ژاپن وجود دارد. دونالد ترامپ ، رییس جمهور آمریکا ، در نشست نامبرده با اشاره به اینکه:« ما تجهیزات نظامی در بالاترین سطح جهانی تولید می کنیم »‌ خاطرنشان کرد:« ژاپن نیزان خرید تجهیزات نظامی از آمریکا را افزایش می دهد. »
همچنین دونالد ترامپ ، رییس جمهور آمریکا ، در خصوص پیمان تجاری اقیانوس آرام ( TPP )‌ با اشاره به اینکه:« هنوز پاسخ صحیح شنیده نشده است » بار دیگر تصمیم آمریکا مبنی بر خروج از پیمان تجاری اقیانوس آرام ( TPP ) را یاد آوری کرده است. دونالد ترامپ ، رییس جمهور آمریکا ، با در نظر گرفتن چارچوب «‌ راهبرد هند در اقیانوس آرام » که آمریکا و ژاپن پیشنهاد دادند ، اظهار داشت:« ما تجارت های کلان با « ‌راهبرد هند در اقیانوس آرام » که به مراتب بزرگتر از پیمان تجاری اقیانوس آرام ( TPP ) است ، انجام دادیم. فکر می کنم که « ‌راهبرد هند در اقیانوس آرام » از چارچوب کنونی پیمان تجاری اقیانوس آرام ( TPP )‌ پیچیده تر نیست. »
از سوی دیگر ، دونالد ترامپ ، رییس جمهور آمریکا ، با نام بردن از شرکتهای تویوتا و مزدا و با اشاره به اینکه:« خودروهای ژاپنی در داخل کشور آمریکا تولید می شوند. چنین کاری فوق العاده است. »‌ از شرکتهای تویوتا و مزدا قدردانی کرده است. با توجه به تغییر اصلاحات تجاری آمریکا از جمله خروج آمریکا از پیمان تجاری اقیانوس آرام ( TPP )‌ و همچنین از سر گیری مذاکره پیمان تجارت آزاد منطقه آمریکا شمالی ( NAFTA )‌ احساس نگرانی در شرکتهای ژاپنی به منظور سرمایه گذاری با آمریکا گسترش یافته است. به نظر می رسد ، دونالد ترامپ با چنین بیاناتی در صدد است نگرانی شرکتهای بزرگ ژاپن را رفع نماید.

 

پاسخی بگذارید