تاریخ: ۸:۱۷ :: ۱۳۹۶/۰۸/۱۵
آیا پیکار جویان داعشی در سطح جهان پراکنده شدند؟

ساتو تاکائو
سانکی (ژاپن)

به زمان پاکسازی کامل داعش (‌ IS )‌ در عراق و سوریه نزدیک می شویم. اما با این حال ، سازمان هایی که با داعش همکاری دارند ، در نقاط مختلف جهان دیده می شوند و در همین راستا دیدگاهی مطرح است دایر بر اینکه ، پیکار جویانی که سوریه و عراق را ترک می کنند ، به مبارزه در دیگر کشورها تن می دهند.
اهمیت منطقه ای که داعش در حومه مرز دو کشور عراق و سوریه مستقر و از شرق و غرب محاصره شدند و به عنوان « آخرین قلعه »‌ داعش خوانده می شود ، کم نیست. چرا که این منطقه که در نزدیکی شهر رقه (‌ در شمال سوریه که در ماه اکتبر سال جاری آزاد شد ) واقع شده است ، مسیر تامین مهمات ، تسلیحات و پیکارجویان داعش به شمار می آید.
بدین ترتیب، نمی توانیم وضعیت خوش بینانه ای را تصور کنیم. روزنامه نیویورک تایمز روز بیست و پنجم ماه اکتبر در تجزیه و تحلیلی در همین راستا آورده است:«‌ شمار پیکار جویانی که تصور می شد با عقب نشینی داعش به کشورشان در شمال آفریقا و اتحادیه اروپا باز گردند، بیش از حد انتظار کم بود و به همین جهت پرسشی مبنی بر اینکه ، آیا این پیکار جویان به دیگر کشورهایی که داعش در آن کشورها پایگاه دارد، عزیمت نمی کنند؟ مطرح شده است. »
مقاله نامبرده در ادامه تجزیه و تحلیل به نقل از کارشناسان اروپایی و آمریکایی خاطرنشان کرده است ، حدود چهل هزار تن خارجی از صد و بیست کشور در طول چهار سال گذشته در جنگ عراق و سوریه مشارکت کردند. از اتحادیه اروپا بالغ بر پنج هزار نفر در جنگ عراق و سوریه شرکت کردند و از این میان فقط هزار و پانصد تن به کشورشان برگشتند. احتمال می رود که اکثر پیکار جویان سابق عراق و سوریه در جنوب ترکیه و در مجاورت مرز سوریه و در شهرهای « شانلی اورفه » « غازی عینتاب » و دیگر شهرها جمع شده باشند. به احتمال قوی این پیکار جویان داعش از آنجا به دیگر نقاط جهان پراکنده می شوند.
علاوه بر عراق و سوریه ، سازمان هایی که با داعش ارتباط دارند ، در شمال آفریقا وخاورمیانه از جمله کشورهای لیبی ، مصر و یمن دیده می شوند و حتی در فلیپین واقع در جنوب شرق آسیا هم ارتش این کشور مجبور شد که برای مدت پنج ماه با پیکار جویان داعشی مبارزه کند.
مهار عملیات تروریستی در اروپا و آمریکا بسیار مشکل است. چرا که پیکار جویان داعش بی آنکه دستوری صادر شود ، همانند «‌گرگ تنها » و به منظور همدردی با داعش عملیات تروریستی را پیگیری می کنند. در تلفن همراه مظنون عملیات تروریستی که روز سی و یکم ماه اکتبر در نیوبورک آمریکا با زیر گرفتن عابران به وسیله خودرو هشت تن را کشته بود ، شمار بسیار زیادی تصاویر مرتبط با دولت اسلامی دیده شده است.
پیکار جویان خارجی که رهسپار عراق و سوریه شدند، به دو گروه تقسیم شدند. افرادی که به کشورشان برگشتند و افرادی که در جبهه جدید در دیگر کشورها حضور یافتند. افزون بر این ، افرادی هم وجود دارند که تجربه جنگ را ندارند ولی با این حال با داعش ابراز همدردی می کنند. بنابراین، حتی چنانچه پیکره اصلی داعش نابود شود، اهمیت مبارزه با عملیات تروریستی در کشورهای مختلف همچنان به قوت خود باقی است.

 

پاسخی بگذارید