گروه: ایران / سیاسی
تاریخ: ۶:۴۰ :: ۱۳۹۶/۰۸/۰۹
ایران می خواهد توافق هسته ای را حفظ کند، اما نه به هر قیمتی

تاگس اشپیگل (آلمان)


حکومت ایران بار دیگر به آژانس بین المللی انرژی اتمی اطمینان داد که قصد دارد توافق هسته ای را حفظ کند. با این حال، آژانس بین المللی انرژی اتمی نباید به دولت ترامپ اجازه دهد این سازمان را تحت فشار قرار دهد.
ایران می خواهد توافق هسته ای سال ٢٠١٥ را حفظ کند، اما نه به هر قیمتی. علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز یکشنبه هشدار داد اگر آمریکا همچنان به اعمال فشار ادامه دهد، ایران گزینه های دیگری نیز دارد. دانشمندان ایرانی می توانند در عرض چهار روز غنی سازی اورانیوم را از ٤ درصد به ٢٠ درصد افزایش دهند. صالحی پس از دیدار با یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در تهران گفت: ” به هر حال ما امیدواریم چنین سناریویی پیش نیاید و این توافق همچنان ادامه یابد.”
بنا به گفته صالحی، آژانس بین المللی انرژی اتمی از هنگام انعقاد این توافق، تاکنون هشت بار تعهد (ایران) به مفاد آن را تایید کرده است. این موضوع با شک و تردیدهای دولت آمریکا در تضاد است.

صالحی گفت او آگاه است که آژانس بین المللی انرژی اتمی تحت فشار گسترده سیاسی از سوی آمریکا قرار دارد. اما امیدوار است که این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد به طور بی طرفانه و واقع گرایانه ای به انجام وظایف و تعهدات خود ادامه دهد.
صالحی گفت، بر خلاف آنچه رسانه ها در ایران گزارش می کنند، آمانو– آن طور که آمریکا درخواست کرده – تقاضای بازدید از تاسیسات نظامی ایران را مطرح نکرده است.  رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و معاون رئیس جمهور در این باره گفت: آمانو در پی تحولات اخیر آمریکا در ارتباط با توافق هسته ای به میل خود به تهران سفر کرده بود.
همچنین رئیس جمهور [آقای] حسن روحانی، به آمانو اطمینان داد که ایران از این پس نیز به توافق هسته ای احترام می گذارد. [آقای] روحانی گفت: “ما به طور جدی قصد داریم مقررات بین المللی را رعایت کرده و در این زمینه نیز همکاری طولانی مدتی با آژانس بین المللی انرژی اتمی داشته ایم.” اما سازمان ملل متحد نباید به آمریکا اجازه دهد علیه ایران فشار وارد آورد و جوسازی کند. [آقای] روحانی هشدار داد چنین چیزی برای ایران قابل قبول نیست. آژانس بین المللی انرژی اتمی باید با دقت به تعهدات و وظایف خود بپردازد.
به گفته [آقای] روحانی، آژانس بین المللی انرژی اتمی و جامعه بین المللی نباید اجازه دهد آمریکا به سادگی یک توافق مهم بین المللی را نادیده بگیرد. او روز یکشنبه در مجلس شورای اسلامی گفت با زیر پا گذاشتن توافق هسته ای وین، تلاش ها برای مذاکره بر سر سلاح های هسته ای کره شمالی نیز هیچ شانسی برای موفقیت نخواهند داشت.

رئیس جمهور گفت: “(کره شمالی) شیفته و مشتاق مذاکره با دولتی نیست که امروزه ، توافقی مشابه و حتی تایید شده در شورای امنیت سازمان ملل متحد را به رسمیت نمی شناسد.”
بنا به گزارش رسانه های ایران، آمانو بار دیگر تایید کرد که ایران تا کنون به همه تعهدات خود بر اساس توافق هسته ای عمل کرده است. اما او حاضر نشد مستقیما به موضوع انتقاد آمریکا از این توافق بپردازد. او به این سخن اکتفا کرد که توافق هسته ای بین ایران و قدرت های دارای حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل و آلمان منعقد گردیده و در شورای امنیت سازمان ملل نیز تایید شده است. بنابراین، همه طرف ها باید به تعهدات خود عمل کرده و آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز به نوبه خود به وظایف و فعالیت های نظارتی خود ادامه می دهد.
ایران در اواسط ژوئیه ٢٠١٥ توافقی را با هدف ممانعت از دستیابی به سلاح های هسته ای، با پنج قدرت دارای حق وتو در شورای امیت سازمان ملل متحد – آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، انگلیس – و آلمان امضا کرد. در آغاز سال ٢٠١٦ این توافق اجرایی شد. ترامپ حاضر نمی شود تایید کند که ایران به توافق پایدار است، اما در عین حال از این توافق خارج نیز نمی شود.

پاسخی بگذارید