تاریخ: ۸:۴۰ :: ۱۳۹۶/۰۷/۲۹
خشم، مرد راکتی و تکبر ترامپ

فیلیپ استفان

فایننشال تایمز (انگلستان)

خشم در کاخ سفید پایان ندارد. رئیس جمهور گفت که مرد کوچک راکتی باید نابود گردد. توافق با ایران بدترین توافق نامیده شد. تجارت آزاد توطئه ای علیه ایالات متحده است و همپیمانان آمریکا مفت خور هستند.

ترامپ در مبارزات انتخاباتی خود گفت که قصد دارد بین الملل گرایی لیبرال را دفن کرده و به ملی گرایی موسوم به “اول آمریکا” توجه کند. ترامپ مایل است هر کاری او می گوید انجام شود ولی نمی داند در برابر صداهای مخالفی که از جاهای ناشناخته دنیا می آیند چکار کند.

تهدید ها برای خالی کردن دل کره شمالی و ابطال توافق با ایران، چیزی بیش از “یک خود محوری ملازم با ناکامی در ادامه راه خود”، نیست. در کره جنوبی همه با ترس زندگی می کنند چرا که رهبر کره شمالی همچون ترامپ بسیار انفجاری است. بازدارندگی و مهار نیازمند آن است که دو طرف قابل پیش بینی باشند.

راهبرد ترامپ در مورد ایران نیز در حال خارج شدن از ریل است. تهدید ترامپ به پاره کردن توافق با ایران در بهترین حالت اعتبار آمریکا را در تلاش های صلح آمیز برای عدم تکثیر سلاح هسته ای از بین خواهد برد. ترامپ می تواند تابلویی را از سر در کاخ سفید بیاویزد که “واشنگتن دیگر نمی تواند مورد اعتماد دوست و دشمن باشد”.

اینکار در بدترین حالت ایران را در مسیر برنامه تولید سلاح هسته ای قرار می دهد با همه خطرهای عظیمی که برای منطقه و جهان دارد. کنگره می تواند به همراه همپیمانان آمریکا با عدم ارائه تحریمها ی جدید از نقض آشکار توافق امتناع کند. البته صدمه به وجهه آمریکا دیگر وارد شده است.

پیام ساده است. چرا کره شمالی توجه جامعه بین المللی را به این موضوع جلب نمی کند که آمریکا به عنوان بازیگر اصلی در توافق می تواند بد عهدی کند؟ همانطور که اتفاق افتاده، پیونگ یانگ فکر نمی کند که آوردن چنین عذری لازم است. کره شمالی مصمم است که کلاهک هسته ای را درست کند که قابلیت رسیدن به آمریکا را داشته باشد. اینکه ایالات متحده مسئولیت اخلاقی اش را به باد داده است هنوز مهم است.

پاسخی بگذارید