گروه: ایران / سیاسی
تاریخ: ۹:۱۵ :: ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
تمام ایران در حمایت از سپاه پاسداران… اقداماتی در جهت پاسخ گویی آماده است

الاخبار (لبنان)

موضع گیری های متعددی از سوی اکثر مسئولان ایران صورت گرفت که همگی بر ایستادن و حمایت از سپاه پاسداران و دستاوردهایش در طول سال های گذشته حکایت دارد، در زمانی که تهران با تهدید آمریکا درباره قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست تروریسم و عقب نشینی از توافق هسته ای در جریان تنش زایی قابل توجهی روبرو است.
کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران تایید و حمایت خود را از سپاه پاسداران در اتخاذ هرگونه اقدامی علیه نیروهای آمریکایی از طریق مقابله به مثل در صورت اجرای تهدیدهایش علیه سپاه اعلام کرد. در بیانیه این کمیسیون روز گذشته منتشر کرد آمده است “نیروهای سپاه پاسداران انقلاب در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی مهم ترین نقش را در حفظ جمهوری اسلامی ایران و ارزش های انقلاب و ملت ایفا کرده اند” همچنین نقش برجسته ای در ” برپایی امنیت در عراق و سوریه و مبارزه با گروه های ترویستی به ویژه داعش داشته اند….
با وجود این حقایق رئیس جمهور آمریکا، دونالد ترامپ تهدید کرده است که نیروهای سپاه پاسداران انقلاب را در فهرست گروه های تروریست قرار خواهد داد.”
طبق این بیانیه این حمایت بر ماده ٤ قانون مقابله با اقدامات آمریکا استناد دارد یعنی ” سپاه حق دارد..همانگونه که با گروه های تروریستی مقابله می کند با نیروهای آمریکایی نیز مقابله کند”.
در همین راستا، سردار مسعود جزایری، سخنگوی نیروهای مسلح ایران گفت” جهان از رفتار آمریکا به ستوه آمده است و زمان آن رسیده که به آمریکا درس های جدیدی بدهیم” وی دیروز در نشست مطبوعاتی افزود” سیاست و منطق جمهوری اسلامی ایران در راستای ارتقاء قدرت دفاعی کشور یک مساله تردید ناپذیر است و امروز در حالی که آمریکایی‌ها رسماً ما را تهدید نظامی می‌کنند، مردم جهان به درستی این تدبیر دقیق را بیشتر متوجه می شوند.”
جزایری تاکید کرد ” دوران سلطه آمریکا در غرب آسیا به پایان رسیده است و از این رو نقشه آمریکا برای خاورمیانه جدید شکست خورده است”.
در همین راستا، علی اکبر ولایتی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت” آمریکایی ها باید بدانند سپاه پاسداران نماینده ملت ایران در تمامی جبهه های مقاومت است” وی دیروز در سخنانی خطاب به روزنامه نگاران پس از دیدار با سفیر سوریه در تهران افزود اعمال تحریم علیه نیروهای سپاه پاسداران جدید نیست به ویژه این که چنانچه راهنمایی ها و مشورت های سپاه پاسداران نبود داعش بر سوریه و عراق حکومت می کرد، از این رو آمریکایی ها از مسئله خشمگین هستند”.
همچنین محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد در صورت ارتکاب آنچه وی “اشتباه راهبردی” در قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب در فهرست تروریسم خواند، کشورش به آمریکایی ها پاسخ خواهد داد و تاکید کرد ” سپاه افتخار کشور و ضامن دفاع از آن و تدوام انقلاب و حفاظت از مرزها است”. ظریف گفت” اقداماتی در این زمینه از سوی جمهوری اسلامی انجام شده که در زمان مناسب اعلام خواهد شد”. اما وی تاکید کرد توانمندی ایران برای ” دفاع از کشور در برابر اراده منفی علیه ملت مان است و قابل مذاکره نیست” وی افزود ” غربی ها به خوبی و به صورت کامل این موضوع را درک کرده اند”.
وزیر امور خارجه ایران درباره احتمال لغو مشارکت آمریکا در توافق هسته ای از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور گفت:” بارها اعلام کردیم جمهوری اسلامی سیاست های خود را براساس بهره برداری از منافع توافق هسته ای تعیین می کند” وی افزود کشورش گزینه های متعددی در چارچوب این توافق یا خارج از آن دارد، اما امریکا در این مرحله به خروج از توافق هسته ای نرسیده است و برنامه های دیگری دارد… در واقع سیاست های دولت ترامپ بر این اساس مبتنی بوده که ایران را از منافع توافق هسته ای محروم کند.”
وی همچنین در ادامه افزود:” به آمریکا اجازه چنین اقدامی را نخواهیم داد و تا کنون در این زمینه موفق بوده ایم”. طبق اظهارات رسمی دیروز ” هیئت نظارت بر اجرای توافق هسته ای” در تهران تشکیل جلسه داد، تا نتایج این نشست را در آینده اعلام کند.
هم زمان علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی گفت توافق هسته ای آغازگر دوره جدیدی از همکاری میان ایران و جامعه بین المللی بود و اشاره کرد سرنوشت این توافق به مهم ترین و حساس ترین مسئله تبدیل شده است. صالحی در حاشیه کنفرانس خلع سلاح هسته ای در رم تاکید کرد” جمهوری اسلامی ایران به خدشه دار شدن توافق پاسخ مناسب خواهد داد”.
صالحی افزود:” تا زمانی که دیگران به این توافق پایبند هستند ما نیز به پایبندی خود ادامه می دهیم… اما چنانچه تصمیم به نقض تعهدات بگیرند، ایران نیز مطمئنا پاسخ مناسب را خواهد داد”. صالحی در این کنفرانس تصریح کرد”نظر بیشتر شرکت کنندگان با موضع ایران مبتنی بر این که توافق هسته ای دستاوردی بسیار گرانبها است، هماهنگ بود و این که تمام جامعه بین المللی باید برای حفظ و حمایت از آن دست به دست هم دهد.”
از سوی دیگر، رئیس جمهور حسن روحانی گفت ایران” قصد توسعه همکاری و روابط دوستانه را با کشورهای همسایه دارد” وی دیروز در دیدار با کارن کارپتیان، نخست ویزر ارمنستان افزود ارمنستان کشور دوست و همسایه ای محسوب می شود که همیشه اهمیت فراوانی برای آن قایل بوده ایم “. اما روحانی همچنین اشاره کرد اوضاع منطقه به ویژه در سوریه، یمن و عراق “نگران کننده” است و ” موضع متعادل ایران در چارچوب مسائل منطقه ای صلح و ثبات را تقویت می کند”.

پاسخی بگذارید