گروه: ایران / سیاسی
تاریخ: ۹:۰۸ :: ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
رجز خوانی ترامپ در مورد ایران می تواند به ترفندی برای فرار از مسئولیت منتهی شود.

جو مک لین

گاردین (انگلستان)


تهدید اخیر ترامپ به عدم تائید توافق هسته ای ایران، تازه ترین و خطرناک ترین ترافند اوست. همچنین به نظر می رسد که امریکا درتلاش است تا سپاه پاسداران انقلاب را در فهرست گروه های تروریستی قرار دهد. به نظر می رسد تنها فردی که در دولت ترامپ معتقد است لغو توافق هسته ای چندان خطرناک نیست، خود او باشد. ولی ترامپ به پایگاه هواداران خود یعنی فاکس نیوز و استیو بانون{موسس وب سایت خبری بریت بارت Breitbart } وعده داده است که توافق هسته ای را لغو خواهد کرد. ترامپ چگونه می تواند پایگاه هواداران خود را خرسند سازد ، غرور شکننده خود را اضا کند و جهان را متشنج نسازد؟
تا روز گذشته چنین به نظر می رسید ترامپ به وسیله “کمیته غیر رسمی نجات امریکا” مهار شده است. همان گونه که باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنا، گفته است:” وزیر خارجه رکس تیلرسون، وزیر دفاع جیمز ماتیس و جان کلی ، رئیس ستاد ارتش، افرادی هستند که باعث حفظ کشور ما از آشوب و هرج مرج خواهند شد.”
اگر ترامپ توافق هسته ای را تائید نکند، کنگره ٦٠ روز فرصت خواهد داشت تا اقدام او و اعمال دوباره تحریم ها را مود بررسی قراردهد .
وزیر دفاع ماتیس و ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش امریکا، در شهادت ماه گذشته خود در برابر کنگره بر حمایت از توافق هسته ای ایران تاکید کردند. همه تشکیلات امنیت ملی ما، از جمله “کلی” مواقفند که ایران به توافق هسته ای پایبند و این توافق کارساز بوده است.
نظارت علمی و دقیق بر توافق هسته ای از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی سازمان ملل انجام می شود. بازرسان آژانس به طور مداوم ، اطلاعات شبانه روزی دریافت شده از دوربین های نظارتی ، مانیتورهای متصل به اینترنت و مهر وموم های فیبر نوری نصب شده بر تجهیزات هسته ای را بررسی می کنند.این بازرسی ها شدیدترین و پیشرفته ترین نوع بازرسی درتاریخ محسوب می شود. آژانس تاکنون هشت بار پایبندی ایران به تعهدات خود در توافق را تائید کرده است. همه کشورهای امضا کننده توافق هسته ای از جمله چین و روسیه، به طور نسبی از پیشرفت های انجام شده در این زمینه خرسند هستند.
در حالی که توافق هسته ای پیشرفت ایران به سوی تبدیل شدن به قدرت هسته ای را فقط آهسته کرده است، هیچ کدام از متحدان ما یا امضا کنندگان توافق خواستار انجام دوباره مذاکرات نیستند. آقای حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، ماه گذشته اظهار داشت دوباره در مورد توافق مذاکره نخواهد کرد. امتناع امریکا در عمل به تعهدات ما باعث می شود که شرایط به نفع تندروها در ایران بازگردد که همواره از همکاری با غرب منزجر و خواستار دستیابی به بمب هسته ای بوده اند. تقریباً همگان با این نظر موافقند که اندیشه های افراطی ترامپ غیر قابل پذیرش است.
ترامپ بارها و آشکارا توافق هسته ای را به عنوان “یک غافل گیری برای امریکا” محکوم کرده و سوگند خورده است که آن را نابود سازد. “به سخن من ایمان داشته باشید.” او بانون و وب سایت خبری بریت بارت و بسیاری از دستگاه های تبلیغاتی جناح راست را به دنبال خود به راه انداخته است و بدتر آن که، ترامپ هنوز هم در مورد ” لغو و جایگزینی طرح اوباما کر “، توافق برسر قانون داکا Daca ( اقدام برای تعویق ورود کودکان مهاجر ) با دمکرات ها و طرح مالیاتی موسوم به “wealthfare” برای کمک به شرکت های تجاری، با انتقادات جناح هوادار خود مواجه است.
توافق هسته ای ایران که برای ترامپ به همین میزان اهمیت دارد، یکی از دستاوردهای بزرگ اوباما بوده و ترامپ از اوباما متنفر است. از آنجا که رئیس جمهور سابق او را در انظار ریشخند کرده است ، خودشیفتگی ترامپ می طلبد که او از هر فرصتی برای انتقام گرفتن و نابود ساختن همه دستاوردهای احتمالی اوباما استفاده کند. چه باید کرد؟ الگوی خاص رفتاری ترامپ درحال نمایان شدن است. نخست آن که، منیت شکننده ترامپ مانع از آن می شود که او مسئولیت هر چیزی را برعهده بگیرد. دوم آن که، چون ترامپ خواستار تملق گویی هواداران خود است، قصد دارد تقصیر را متوجه همه هواداران توافق هسته ای و متحدان سازد.
بنابراین ، درست مانند رسوایی” لغو و جایگزینی اوباما کر “، یا توافق داکا یا طرح اصلاح مالیاتی خود، مسئولیت را از دوش خود رفع کند و آن را بردوش کنگره قرار دهد و سپس در کناری بایستد و دیگران را مقصر نشان دهد.
اگر ترامپ تواق هسته ای را تائید نکند، کنگره ٦٠ روز فرصت خواهد داشت تا اقدام او را مورد بررسی قرار دهد و در مورد اعمال دوباره تحریم ها تصمیم گیری کند آنها باید به معرفی ، مذاکره و تصویب قانونی درمورد اعمال دوباره تحریم ها بپردازند. در غیر این صورت، عدم تائید توافق از سوی ترامپ در عمل بیهوده خواهد بود.
درحال حاضر به نظر نمی رسد کنگره تمایلی برای پرداختن به توافق هسته ای ایران داشته باشد، ولی می توان اعمال فشار بر کنگره برای انجام تغییراتی نمادین برای حفظ وجهه خود را انتظار داشت. تام کاتن، سناتور جمهوری خواه از ایالت آرکانزاس، پبشنهاد مواردی را برای مشارکت امریکا از جمله حذف مفاد موقت در توافق هسته ای – که امکان ازسرگیری برخی فعالیت های هست های ایران پس از چند سال را می دهد – ، انجام بازرسی های شدیدتر و اعمال محدودیت بر برنامه موشکی ایران را داده است. هیچ کدام از این موارد مورد پذیرش ایران نیست و باعث خواهد شد دستاوردهای محدود دیپلماتیک و اقتصادی حاصل از این توافق نیز از بین برود.
ولی، باب کورکر و میچ مک کانل، رهبر اکثریت در سنا، اعلام کرده اند که آماده بررسی در مورد اعمال هرگونه تحریم نیستند. رهبران دمکرات نیز تمایلی به انجام این کار ندارند. با توجه به انباشته بودن تقویم بررسی قوانین فوریت دار و فرا رسیدن انتخابات میان دوره ای، معلوم نیست کنگره حتی درصورت تمایل، چگونه خواهد توانست به بررسی اعمال تحریم ها بپردازد.
بنابراین، ترامپ نیز نمایش خود را بازی می کند و به هواداران خود می گوید برای لغو توافق هسته ای تلاش کرد، ولی دولت پنهان و کنگره مانع او شده اند. چه نقشه درخشانی .
و توافق ایران به قوت خود باقی خواهد ماند.
جهان از مواجه شدن با نبرد آخرالزمانی نجات خواهد یافت و ترامپ می تواند کنگره را مقصر نشان دهد. پایگاه هواداران ترامپ از او خرسند و از دولت پنهان خشمگین خواهند شد. نارضایتی از دولت پنهان همچنان افزایش خواهد یافت و ترامپ بابی تفاوتی به مسیر خود ادامه خواهد داد
این اقدام بیشتر به رفع مسئولیت و نه رهبری می ماند.

پاسخی بگذارید