تاریخ: ۸:۵۳ :: ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
اسرائیل از حضور ایران در آستانه خانه خود هراس دارد

اولریش اشمید،

نویه زوریشر سایتونگ (سوئیس)


برای مدت های طولانی اسرائیلی ها بر این باور بودند که اسد سقوط خواهد کرد. اکنون به نظر می رسد اسد پیروز خواهد شد – و به همین علت نگران رئیس جمهور سوریه هستند.
وقتی یک وضعیت بحرانی تثبیت می شود، موجبات خوشحالی و رضایت همه طرفین را فراهم نمی آورد. تا همین اواخر اسرائیل خود را همانند چشم توفان در احاطه جنگ و نزاع های بی شمار می دید. اسد و مخالفانش در سوریه و فتح و حماس در فلسطین سرگرم نبرد بودند. در هر دو مورد تمام توان و توجه دشمنان بالقوه صرف این موضوع می شد، امری که قطعا به نفع اسرائیل است. اما اکنون در شمال و جنوب نیز حرکت های زیادی مشاهده می شود و دولت نخست وزیر نتانیاهو عمیقا نگران این موضوع می باشد.
“صف کشیدن در مقابل اسد”
در اسرائیل، وضعیت منطقه شمالی این کشور به لحاظ راهبردی دوباره ارزیابی می شود. لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل در مصاحبه ای با یک روزنامه گفت: “اسد در این جنگ پیروز خواهد شد.” – سخنی بسیار مهم، زیرا استراتژیست های نظامی اسرائیل مانند همتایان خود در سایر کشورهای غربی از هنگام آغاز جنگ تا حدود اواسط سال ٢٠١٥ از سقوط دیکتاتور سوریه مطمئن بودند. اما در حال حاضر، لیبرمن خاطرنشان می کند که “بسیاری از ملت ها، چه غربی و چه سنی صف کشیده اند تا در مقابل اسد چاپلوسی کنند”. این رویدادی بی سابقه است و اکنون تنها به این علت رخ می دهد که اسد برنده جنگ خواهد بود.
چنین چیزی برای اسرائیل خطرناک است. اما این خطر در درجه اول فقط به خاطر خود شخص اسد نیست، زیرا این کشور با دیکتاتور سوریه، حداقل در سال های قبل از جنگ داخلی، برخورد و درگیری اندکی داشت. اما اسرائیل نمی تواند این موضوع را که متحدان اسد مانند ایران و حزب الله به طور پیوسته در حال پیشروی و گسترش نفوذ خود هستند، قبول کند و به همین علت فعالیت های دیپلماتیکی آغاز شده اند. لیبرمن طی هفته جاری با شویگو، وزیر دفاع روسیه در بیت المقدس و سپس با ماتیس، همتای آمریکایی خود در واشنگتن دیدار خواهد کرد. در هر دو مورد، درخواست او یکسان خواهد بود: اسرائیل خواستار ممانعت از نفوذ ایران می باشد. این احتمال که چریک های انقلابی به زودی در مرز اسرائیل و در کنار جنگجویان حزب الله حضور پیدا کنند داشت، سناریویی است که اغلب در اینجا به تصویر کشیده شده است. لیبرمن گفت او امیدوار است آمریکایی ها سرانجام در این زمینه فعال تر شوند. “ما خود را در تقابل با روس ها، ایرانی ها، ترک ها و حزب الله می بینیم. مدیریت این موضوع آسان نیست.”
تهران همچنان مصمم است
با این حال، کمتر کسی باور دارد لیبرمن موفق خواهد شد. فشارهای دیپلماتیک بر ایران تا به حال هیچ نتیجه ای نداده و بعید است روس ها یا آمریکایی ها در سیاست های خود تغییری ایجاد کنند. تهران همچنان مصممانه تلاش می کند یک فرودگاه در دمشق و یک اسکله جداگانه در بندر طرطوس تاسیس کند. به نظر می رسد هیچ نگرانی از بابت حملات نظامی منظم اسرائیل علیه کاروان های حزب الله یا واحدهای ارتش سوریه وجود نداشته باشد. نظامیان اسرائیلی می توانند حداقل ادعا کنند که روند تحویل سلاح ها را متوقف کرده اند.
موقعیت در جنوب، کمی آرام تر است. البته نتانیاهو نگران است که حماس و فتح بار دیگر اعلام کنند اختلافات خود را کنار گذاشته اند. همگان این صحنه احتمالی را برای خود ترسیم می کنند که یک انتخابات واقعی در سراسر فلسطین از کرانه غربی تا غزه برگزار شود و فلسطینی ها ناگهان با یک رئیس دولت مشروع در برابر اسرائیل قد علم کنند، شاید هم با یک دستور الزام آور برای برگزاری مذاکرات صلح – برای نتانیاهو چنین چیزی به معنای یک فاجعه سیاسی خواهد بود. او در یک حرکت، امکان و فرصت به تعویق انداختن مذاکرات جدی صلح را به روزی تعیین نشده در آینده ای بسیار دور از دست خواهد داد، کاری که او همیشه در سال های اخیر به علت ترس از تقویت جناح راست انجام داده است. فشار جامعه جهانی در آن صورت بسیار زیاد خواهد بود.
عدم تمایل حماس به مصالحه
اما بسیار بعید است که فلسطینی ها ناگهان به هماهنگی و توازن گسترده ای دست یابند. کمتر کسی در اسرائیل اعلامیه غزه را جدی گرفته است- برخلاف بسیاری از رسانه های اروپایی که با عباراتی امیدوارانه از “وحدت غزه” خبر می دهند. اسرائیلی ها ارزیابی دقیق تری کرده و به این نتیجه رسیده اند که حماس به هیچ وجه مایل نیست تقاضای محمود عباس، رهبر فلسطینی ها را پذیرفته و گردان های قسام، شاخه نظامی آن را خلع سلاح کند. اسماعیل رضوان، یکی از مقامات رسمی حماس در آخر هفته گذشته طی مصاحبه ای با رسانه لبنانی “المیادین” گفت تنها با مبارزه مسلحانه علیه اسرائیل، نتایج واقعی به دست خواهد آمد. همچنین مشیر المصری، سخنگوی حماس نیز گفت ترجیح داده می شود از اقدامات صلح جویانه دست کشیده شود تا این که گردان های قسام منحل شوند. بدین ترتیب، اساسا این روند پایان یافته است. نتانیاهو می تواند نفس راحتی بکشد.

پاسخی بگذارید