گروه: ایران / سیاسی
تاریخ: ۱۱:۲۴ :: ۱۳۹۶/۰۷/۱۹
ترامپ به چه اشاره می‌کند؟

روزنامه مسکوفسکی
ترامپ همراه با انتقاد از سیاست ایران و اشاره به کمک مالی آن به کره شمالی از بیان صریح مقاصد خود در مورد معامله هسته‌ای طفره می‌رود. همزمان ایران پایبندی خود به معامله را به نمایش گذاشته و قصد منصرف شدن از آن را ندارد. آقای حسن روحانی رئیس جمهور ایران اعلام نمود: “در توافق برجام به منافعی رسیدیم که غیرقابل بازگشت هستند. نه ترامپ، نه ده نفر دیگر مثل ترامپ نمی‌توانند منافع ایران از برنامه جامع مشترک را برگردانند”.

ولادیمیر واسیلیف کارمند علمی کل انستیتوی ایالات متحده و کانادا فرهنگستان علوم روسيه می‌گوید: “وزارت امور خارجه آمریکا بزودی باید گزارشی در مورد روند اجرای برجام از طرف ایران منتشر کند. در واشنگتن نبرد در مورد محتوای آن شروع شده است. یک جناح معتقد است ایران خوب یا بد برنامه را اجرا می‌کند. طبق نقطه نظر دیگر ایران برنامه را نقض می‌کند. ضمناً کنگره آمریکا همیشه نسبت به معامله هسته‌ای نظر منفی داشت. اینک جمهوریخواهان مأموریت دارند به باطل شدن آن نایل شوند. این مأموریت دشواری است زیرا چین، اتحادیه اروپا و روسيه هم در معامله شرکت کرده‌اند. لذا اقدام یکجانبه ایالات متحده می‌تواند باعث بی‌ثباتی جدی اوضاع این منطقه شود”. هرچند اظهارات ترامپ می‌تواند بخشی از بازی سیاسی داخلی باشد. او می‌خواهد به جمهوریخواهان نشان بدهد از موضع آنها حمایت می‌کند.

ولادیمیر یورتایف عضو انجمن اروپایی ایران شناسان می‌گوید: “رئیس‌جمهور آمریکا از قرار فکر می‌کند حالا که ایران را وارد گروه کشورهای مطرود کرده‌اند مي‌شود هر اتهامی به آن وارد کرد. بهتر است ترامپ ابتدا استدلال‌ها را مطرح و سپس به اقدامات بپردازد. این راه بهتری خواهد بود. مخصوصاً با توجه به اتهامات کاذب سابق ایالات متحده که پاول وزیر امور خارجه آمریکا در سازمان ملل ارائه کرد نمونه بارز آن است.

پاسخی بگذارید