گروه: ایران / سیاسی
تاریخ: ۱۱:۱۶ :: ۱۳۹۶/۰۷/۱۹
شهوت آمریکا و اسرائیل برای ” نابود کردن ایران”

حقی اوجال

روزنامه ملیت (ترکیه)

اوباما برای مردم جهان از خود میراث چندانی باقی نگذاشت. از دوران ریاست جمهوری وی برای مردم آمریکا در زمینه سلامتی اصلاحات نه چندان خوبی باقی ماند و این اصلاحات نیز به رغم کلیه تلاش های ترامپ و جمهوری خواه هان و کلیه دروغ های سیاسی دموکرات ها هم چنان پا برجاست.

از لحاظ افراد غیر آمریکایی نیز قرارداد هسته ای با ایران تنها سمبل دوران ریاست جمهوری اوباما می باشد. به عقیده آژانس بین  المللی انرژی اتمی، همسایگان ایران، روسیه و اتحادیه اروپا این قرارداد که به موجب آن در قبال کنترل فعالیت های هسته ای ایران، تحریم های علیه این کشور و بلوکه اموال و دارایی های آن در خارج از کشور لغو شد، بدون هیچ گونه نقض از سوی ایران همچنان اجرا می شود.

ولی حتی پیش از امضای این قرارداد نیز دونالد ترامپ که هنوز کاندیداتوری او در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز مشخص نبود و دولت اسرائیل همواره تأکید داشتند که این قرارداد تنها به نفع دولت ایران بوده و در سایه این قرارداد آخوندهای ایران در جلوی چشم جهان به تولید بمب اتمی ادامه خواهند داد. این ادعای خود را نیز همچنان مطرح می کنند.

دونالد ترامپ و دولت اسرائیل اینک نه تنها این ادعا را همچنان مطرح کرده بلکه بر اساس این ادعا سیاست های جدیدی را در بر می گیرند.

ترامپ برای خروج از بحرانی که در سیاست داخلی با آن مواجه است و کاهش محبوبیت هیلاری کلینتون، به عنوان بزرگترین رقیب خود و دولت نتانیاهو نیز برای نابود کردن برنامه سلاح هسته ای ایران که بنا به ادعای آن همچنان ادامه دارد، با استفاده از سلاح های اسرائیل به شدت خواهان ایجاد جنگ با ایران هستند.

پائول ر. پیلار که پیشتر مدت ۲۸ سال در سازمان سیا به عنوان تحلیل گر فعالیت داشته و سپس با انتشار کتابی تحت عنوان: چرا آمریکا دنیا را اشتباه درک می کند، از این سازمان جدا شده بود، سیاست های آمریکا و اسرائیل در رابطه با ایران را  به عنوان” شهوت نابود کردن ایران”، ارزیابی می کند.

وی ضمن اشاره به اینکه ترامپ و نتانیاهو به یکدیگر هیچ علاقه ای نداشته و از یکدیگر خوششان نمی آید، نوشته است که این دو برای اجتناب ناپذیر کردن جنگ با ایران از هیچ تلاشی دریغ ننموده و هیچ یک از آنها در خصوص عواقب جنگ با ایران دچار حتی ذره ای نگرانی نمی باشند.

در حالی که می توان پایبندی ایران به مفاد قرارداد هسته ای را مورد نظارت و بررسی قرارداد، حمله به دولت تهران با ادعای عدم پایبندی آن به مفاد قرارداد مذکور حاصل کدام منطق است؟  جدا از این احتمال وحشتناک، نباید فراموش کرد که در بیخ گوش اسرائیل هم پیمانان ایران وجود دارند. بی شک تاوان یک حمله علیه ایران را شمار زیادی از افراد غیر نظامی و مردم معصوم یهودی پس خواهند داد. وضعیت هرج و مرج در سوریه و عراق این کشورها را به درون یک جهنم غیر قابل تصور خواهد انداخت.

اسرائیل به طور هم زمان در چند جبهه می تواند بجنگند؟ در حالی که بسیاری از جبهه ها در پاسخ به این سؤال می گویند: “باید منتظر شد و دید”، آیا نتانیاهو تنها برای پیروزی در یک انتخابات دیگر نه تنها منطقه بلکه دنیا را به آتش خواهد انداخت؟در صورت تبدیل انگیزه انسان به شهوت، چنین چیزی غیر ممکن نخواهد بود.

پاسخی بگذارید