تاریخ: ۱۱:۰۶ :: ۱۳۹۶/۰۷/۱۹
ترامپ از دیپلماسی منصرف شد

یوگنی شستاکوف دبیر بخش بين‌المللي روزنامه روسيسکايا گازتا

روزنامه گازتا (روسیه)

معنای اظهارات چند پهلوی دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در ملاقات با نظامیان و یادداشت مرموزتر وی در تویتر در مورد روابط با کره شمالی چیست؟ ابتدا ترامپ ملاقات با نظامیان را “آرامش قبل از طوفان” نامید، سپس از توضیح دادن در مورد معنای این کلمات طفره رفته و در نهایت خوددارانه گفت: “چیزی برای  توضیح دادن ندارم”.

بنظر کارشناسان ناو هواپیمابر آمریکایی همراه با ناو حامل پدافند ضد موشکی دریایی و زیردریایی حامل موشک‌های بالدار ۱۵ اکتبر به سواحل کره جنوبی نزدیک مي‌شود. قبلاً ترامپ راه دیپلماتیک حل بحران کره شمالی را منتفی دانسته و در این رابطه از وزیر امور خارجه خود انتقاد کرده بود. این اظهارات و اقدامات نشان می‌دهد رئیس‌جمهور آمریکا در مورد پیونگ یانگ مقاصد مسالمت آمیز ندارد.

ضمناً او به “کالبد شکافی” پروژه کره شمالی اکتفا نکرده و روز یکشنبه در اظهارات خود دوباره به ایران حمله ور شد. روزنامه واشنگتن پست خاطر نشان می‌کند اقدام ترامپ در جهت خروج از توافق هسته‌ای با ایران باعث بروز اختلاف شدید با شرکای اروپایی واشنگتن مي‌شود. بنظر برخی تحلیل گران، کاخ سفید در این شرایط می‌تواند بطور عمدی جنگ با کره شمالی را تحریک کند تا به وسیله این “مانور” توجه اروپایی‌ها از اختلاف در مورد پرونده ایران را به جنگ با کره شمالی منحرف کند. بنظر کارشناسان ضربه هسته‌ای کره شمالی به پایتخت‌های کره جنوبی و ژاپن حداقل ۲ میلیون قربانی و بیش از ۸ میلیون مجروح و معلول بجا خواهد گذاشت اما تلفات خود آمریکا در این درگیری فوق العاده ناچیز تخمین زده مي‌شود.

پاسخی بگذارید