تاریخ: ۸:۲۹ :: ۱۳۹۶/۰۷/۱۸
کرۀ شمالی، ترامپ: «در مورد آنها تنها یک چیز موثر است». «نظریۀ مرد دیوانه» و خطر وقوع جنگ

گوییدو سانتهوکی

کوریره دلاسرا (ایتالیا)


یک توئیت مبهم رئیس جمهور آمریکا باعث ایجاد وحشت در خصوص وقوع بدترین وضع در این بحران می گردد. رهبر کرۀ شمالی نیز در خصوص «بازدارندگی» تسلیحات اتمی خود سخن می گوید. خطر ارتکاب یک اشتباه مهلک وجود دارد در حالی که پیونگ یانگ خود را آمادۀ پرتاب موشک دیگری می کند
«متأسفم، لیکن فقط یک چیز در مورد کرۀ شمالی کارساز خواهد بود!». یک توئیت مبهم دیگر دونالد ترامپ باعث وحشت در خصوص وقوع وضعیت بدتر در این بحران می گردد. رئیس جمهور بار دیگر از حساب کاربری محبوب خود یعنی @realDonaldTrump استفاده نمود تا هشداری بدهد بدون آنکه توضیح دهد که مفهوم نهایی آن چیست. دو مورد ایهام گویی در توئیتر هستند که در ساعت های ٩,٤٠ و ٩.٤٥ شنبه شب به وقت واشنگتن (٣.٤٠ همین یکشنبه به وقت ایتالیا که در پیونگ یانگ اواسط صبح بود) ارسال شدند. در اولین آنها ترامپ چنین نوشته بود: «روسای جمهور و دولت هایشان مدت ٢٥ سال با کرۀ شمالی گفتگو کردند، توافقاتی حاصل نمودند و مبالغ قابل توجهی پول پرداخت کردند…». «…اینها تأثیری به همراه نداشتند، توافقات حتی پیش از آنکه جوهرشان خشک شود، نقض گردیدند و مذاکره کنندگان آمریکایی را به سخره گرفتند. متأسفم، لیکن فقط یک چیز کارساز خواهد بود!».
آرامش قبل از طوفان
روز پنج شنبه رئیس جمهور در کاخ سفید فرماندهان نظامی را گرد آورده بود و در حالی که عکس دستجمعی می گرفتند به خبرنگاران گفته بود: «دوستان، می دانید چه مفهومی دارد؟ شاید این آرامش قبل از طوفان است». هم چنین چند روز قبل رکس تیلرسون، وزیر خارجۀ آمریکا اعلام کرده بود که «دو یا سه کانال گفتگو با مقامات کرۀ شمالی» باز کرده بود و بلافاصله رئیس جمهور در حساب کاربری اش در توئیتر چنین نوشته بود: «وزیر خارجۀ خارق العاده مان وقت خود را تلف می کند.»
تیم رمزگشایی توئیت
مذاکره با کیم جونگ اون بی فایده است. فقط یک چیز کارساز خواهد بود. این به چه معناست؟ بر اساس یک بازسازی واشنگتن پست، مقامات کرۀ شمالی نمی توانند ترامپ و تعامل با وزرا و مشاورانش را «درک کنند» با توجه به اینکه اغلب مواضع مغایری را ابراز می دارند. به همین دلیل در پیونگ یانگ تیمی از مقامات جوان را تشکیل دادند که با پیام هایی که رئیس جمهور آمریکا در توئیتر می گذارد، «آشنایی جامعی» دارند. حتی یک جمله را از دست نمی دهند. هر سطر را بارها و بارها مطالعه می کنند. مواضع کاخ سفید را با سایر نمایندگان دولت این کشور مقایسه می کنند. مقامات کرۀ شمالی حتی تلاش کردند با کارشناسان سیاسی اتاق فکر آمریکا ارتباط برقرار کنند تا خط مشی ترامپ را توضیح دهند. از آنها دعوت نمودند از پیونگ یانگ دیدن کنند (تا آنجا که به نظر می رسد با یک سری مخالفت هایی روبرو شدند).
نظریۀ مرد دیوانه
به عقیدۀ بسیاری از کارشناسان سیاسی ترامپ بار دیگر نظریۀ مرد دیوانه را که در زمان جنگ سرد توسط ریچارد نیکسون ابداع شده بود، مطرح نمود. اوایل دهۀ هفتاد نیکسون مشاوران و نمایندگان اعزامی خود را آموزش داده بود تا به طور دوستانه و غیررسمی با مخاطبان شوروی ارتباط برقرار کنند: «باید بدانید که نیکسون نگران کمونیسم است. ما نمی توانیم زمانی که خشمگین است و دست روی دگمۀ هسته ای گذاشته است، مانع وی شویم.» رئیس جمهور به مشاورش هادلمن گفته بود: «من آن را نظریۀ مرد دیوانه می خوانم.» هادلمن سپس سال ها بعد در کتاب خاطراتش این ماجرا را فاش ساخته بود.
پیامی به سئول
آیا اکنون ترامپ سعی دارد کیم را متزلزل سازد و این عقیده را در وی القاء کند که نامتعادل تر از وی است؟ شاید این فقط یک نظریه است. به عقیدۀ تارنمای آکسیوس ماه پیش رئیس جمهور به رابرت لایتیزر، نمایندۀ تجاری خود دستور داد تا به متحدان کرۀ جنوبی خبر دهد که ترامپ آنقدر دیوانه است که ممکن است هر لحظه از گفتگوهای مربوط به توافق تجاری کنار بکشد. پیامی خطاب به سئول که به پیونگ یانگ نیز اشاره دارد.
خطر ارتکاب یک اشتباه مرگبار
کرۀ شمالی چه واکنشی نسبت به توئیت های ترامپ نشان خواهد داد؟ آیا تصور خواهند کرد که وی با نظریۀ مرد دیوانه بازی می کند یا اینکه به راستی آماده وارد آوردن ضربه است؟ یک بازی علائم متناقض و تهدیداتی که ممکن است منجر به اشتباهاتی در تفسیر و واکنش های جنگی گردد.
موشک بعدی کیم
با شبح آزمایش بعدی موشکی کیم که روز شنبه به تعریف و تمجید از زرادخانۀ هسته ای خود پرداخته بود و آن را یک «بازدارندۀ قدرتمند» خوانده بود که حاکمیت کشور را در برابر «تهدیدات هسته ای طولانی مدت مستکبران آمریکایی تضمین می نماید.» یک هیأت نمایندگی متشکل از سیاستمداران روسی به تازگی از یک مأموریت در پیونگ یانگ بازگشته است و خبر داد که همه چیز برای پرتاب یک موشک قاره پیما آماده است. موشکی که قرار است توانمندی کرۀ شمالی را برای دستیابی به خاک آمریکا نشان دهد. اولین تاریخ انجام این آزمایش روز سه شنبه مورخ ١٠ اکتبر، در هفتاد و دومین سالروز تأسیس حزب کارگر و یکی از تاریخ های نمادین در تقویم کرۀ شمالی پیش بینی شده است. سپس روز ١٨ اکتبر کنگرۀ حزب کمونیست چین در پکن آغاز به کار می کند و کیم ممکن است از آن تاریخ نیز استفاده نماید. یا تا روز ٤ نوامبر صبر کند یعنی زمانی که ترامپ برای انجام مأموریتی که طی آن قرار است به کشورهای ویتنام، کرۀ جنوبی، ژاپن و چین سفر کند، وارد این منطقه خواهد شد.

پاسخی بگذارید