تاریخ: ۹:۱۶ :: ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
شرکت توتال با وجود نگرانی از تحریم های آمریکا، به قرارداد گاز با ایران پایبند باقی می ماند

دیمیتری سواستوپول

فایننشال تایمز (انگلستان)

شرکت نفت و گاز فرانسوی توتال قصد دارد – با وجود نگرانی های فزاینده از این احتمال که شاید دونالد ترامپ مسیر اعمال دوباره تحریم های آمریکا علیه تهران را با نقض توافق هسته ای هموار سازد – به توسعه میدان بزرگ گازی ایران ادامه دهد.
پاتریک پویان، مدیر اجرایی شرکت توتال، در ماه ژوئیه و هنگام امضای توافق چند میلیارد دلاری برای توسعه میدان گازی پارس جنوبی، اظهار داشت می داند که این مسیری ناهموار در پیش خواهد بود. این توافق نخستین قرارداد بزرگ انرژی در ظرف بیش از یک دهه گذشته میان ایران و یک شرکت اروپایی بوده است.
پویان گفت: “ما هنگامی که قرارداد را امضا کردیم، می دانستیم مسیر همواری پیش رو نخواهیم داشت. ولی من ترجیح می دهم مشکلی برای حل کردن و فرصت حل آن را داشته باشم، نه آن که توافق را امضا نکنم و هیچ فرصتی نداشته باشم.”
پویان که در واشنگتن سخن می گفت، اظهار داشت متعهد به “اجرای توافقی ملموس” برای توسعه بخشی از میدان پارس جنوبی است که بزرگ ترین میدان گازی جهان و مشترک میان ایران و قطر است.
این اظهارات او در حالی است که ترامپ سرگرم بررسی پایبندی ایران به توافق هسته ای در روز ١٥ اکتبر است. اگر رئیس جمهور پایبندی ایران را تائید نکند، کنگره آمریکا ٦٠ روز فرصت خواهد داشت تا مسئله اعمال دوباره تحریم ها را بررسی کند.
پویان اظهار داشت شرکت توتال همچنین به سرمایه گذاری در فاز دوم پروژه گاز مایع طبیعی آرکتیک (قطب شمال) در شبه جزیره یامال روسیه، در کنار شرکت تولید کننده گاز نواتک روسیه پرداخته است. توتال و شرکت انرژی CNPC چین هر کدام بیست درصد از سهام ٢٧ میلیارد دلاری مرحله نخست میدان پارس جنوبی و صندوق جاده ابریشم چین نیز ٩,٩ درصد از این سهام را در اختیار دارند.
او گفت: “من کاملاً مشتاق حضور در مرحله دوم طرح آرکتیک هستم. ولی مسئله هزینه و پروژه مطرح است. اگر این پروژه با معیارهای سرمایه گذاری ما متناسب باشد، مایل هستیم در میدان آرکتیک ٢ سرمایه گذاری کنیم.”
علاقه او به میدان گازی آرکتیک -٢  نشان دهنده میزان آرامشی است که تأثیر تحریم های غربی بر روسیه دارند که تا حدودی باعث کنار گذاشته شدن پروژه آرکتیک – ١ شده است. شرکت های توتال و نواتک که از محدودیت های مالی نگرانند، وادار شدند هزینه های مخارج سرمایه را از دلار به یورو تبدیل کنند و سرمایه گذاران چینی را جایگزین همتایان غربی آنها سازند.
او در مورد پروژه آرکتیک -١ گفت: “این تأثیر ایجاد شد که ما نتوانیم از دلار استفاده کنیم، بنا بر این وادار شدیم یک پروژه مالی بزرگ ١٩ میلیارد دلاری را با بانک های چینی جایگزین کنیم. به لطف تحریم های آمریکا، توانستیم جهان مالی چین را کشف کنیم. این کار ممکن .. و قانونی است. ما باید با همه این ساز و کارها در ارتباط باشیم.”
جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، هفته گذشته در مصاحبه با فایننشال تایمز گفت به گمان او، ترامپ توافق هسته ای را بار دیگر تائید نخواهد کرد. ولی پویان می گوید در مورد این که چه روی می دهد، نظری ندارد. “من نمی دانم ترامپ چه تصمیم خواهد گرفت و نمی دانم کنگره چه تصمیمی خواهد گرفت. بنا بر این گام به گام جلو می رویم.”
پویان گفت توتال برای تجارت با ایران تحت هیچ فشاری از سوی آمریکا قرار نگرفته است. او افزود با هیچ کدام از سناتورهای آمریکایی در مورد مذاکرات بر سر توافق هسته ای سخن نگفته است.” من هیچ دستوری از طرف دولت فرانسه یا از سوی دولت آمریکا دریافت نمی کنم…. من به این حقیقت احترام می گذارم که هر کشوری می تواند سیاست خارجی خود را داشته باشد و البته … ما آن را لحاظ خواهیم کرد.”
پویان در مورد این احتمال ابراز نگرانی کرد که به دنبال حکم اخیر کمیسیون تجارت بین المللی آمریکا که تولیدکنندگان داخلی از سوی رقابت کنندگان خارجی صادر کننده صفحات ارزان قیمت به شدت لطمه دیده اند، ترامپ شاید بر واردات صفحه های خورشیدی تعرفه اعمال کند.
توتال سهامدار عمده در شرکت تولید کننده صفحات خورشیدی در آمریکا موسوم به “سان پاور” است که مخالف اعمال تعرفه یا دیگر اقدامات تنبیهی بر وارد کنندگان این محصول است. حکم کمیسیون تجارت بین المللی به درخواست شرکت سانیوا Suniva مستقر در آمریکا صادر شد که بیشتر سهام آن متعلق به یک شرکت چینی است. پویان گفت: “این ماجرایی بسیار عجیب است…که از سانیوا شروع شد. من نمی دانم آیا رئیس جمهور ترامپ اطلاع دارد سانیوا متعلق به سرمایه گذاران چینی است یا خیر.”
پویان گفت به تازگی این مسئله را با ویلبر راس، وزیر تجارت آمریکا، در میان گذاشته است، ولی نگفت که آیا با گوش شنوایی برای این اظهارات خود مواجه شده است که تعرفه ها باعث کاهش استخدام در صنعت رو به رشد منابع تجدید پذیر می شوند. پویان گفت: “شما افراد زیادی را دارید که برای نصب این صفحات خورشیدی به کار مشغول هستند که شمار آنها از افراد شاغل در نیروگاه های تولید انرژی بیشتر است… اگر در آمریکا اولویت در ایجاد شغل است، پس دولت باید با جدیت به فکر پیامدهای اعمال چنین تعرفه هایی باشد.”

پاسخی بگذارید