سازمان عفو بین الملل انتقاد شدیدی به اخراج های روزافزون پناهندگان از اروپا داشته است.
گروه: اخبار
تاریخ: ۱۴:۰۳ :: ۱۳۹۶/۰۷/۱۳
انتقاد عفو بین‌الملل از اخراج‌های روزافزون پناهندگان از اروپا

به گزارش نشریه “دی سایت”، سازمان عفو بین الملل (امنستی) این انتقاد را به کشورهای اروپایی وارد کرد که با وجود خشونت روزافزون در افغانستان پناهندگان زیادی را به این کشور اخراج می کنند.

بر اساس اطلاعات امنستی سال گذشته غیر نظامیان زیادی در افغانستان کشته و مجروح شدند که از سال ۲۰۰۹ بی سابقه بوده است. بر اساس آمارهای سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۶ بیش از ۱۱ هزار کشته و مجروح در افغانستان وجود داشته است.

سازمان عفو بین الملل همچنین این انتقاد را به اتحادیه اروپا وارد کرده است که با وجود وضعیت فاجعه بار شرایط انسانی در این کشور در این دوره زمانی حدود ۱۰ هزار افغان از اروپا به افغانستان اخراج شده اند. به این ترتیب میزان اخراج پناهندگان افغان در مقایسه با سال ۲۰۱۵ سه برابر شده است.

آنا شیا که در سازمان عفو بین الملل مسئول حقوق پناهندگان است در این باره گفت که اتحادیه اروپا در قاطعیت خود برای افزایش اخراج پناهندگان، سیاستی را دنبال می کند که بی رحمانه و غیر قانونی است. اتحادیه اروپا عمدا درباره خطراتی که پناهندگان بازگشته به افغانستان را تهدید می کند خود را به کوری زده است. وی از اتحادیه اروپا خواست این اخراج ها را متوقف کند تا مردم بتوانند با امنیت و کرامت به کشور خود بازگردند.

تا به حال آلمان در برخی پروازهای دسته جمعی بیش از ۱۰۰ پناهجوی افغان را به این کشور بازگردانده است.  این در حالی است که شرایط امنیتی در افغانستان بسیار بد است.

پاسخی بگذارید