تاریخ: ۸:۳۹ :: ۱۳۹۶/۰۷/۱۱
وقتی که سید حسن نصرالله یهودی ها را در سالگرد عاشورا به ترک فوری فلسطین اشغالی نصیحت می کند … آیا جنگ نزدیک است؟

عبدالباری عطوان
رای الیوم (انگلستان)
وقتی که سید حسن نصرالله یهودی ها را در سالگرد عاشورا به ترک فوری فلسطین اشغالی نصیحت می کند … آیا جنگ نزدیک است؟ رهبر حزب الله از چه اسراری آگاه است که دیگران از آن بی خبرند؟ چنانچه این جنگ آغاز شود؛ آیا واکنشی به تقسیم عراق و تجزیه منطقه است یا عقب نشینی ترامپ از توافق هسته ای ؟
سخنرانی سید حسن نصرالله که در گردهم آیی بزرگی به مناسب عاشورا صورت گرفت شباهتی به هیچ یک از سخنرانی های پیشین او ندارد، به علت مطالب مهم، هشدارها و پیش بینی ها و موضع گیری های صریح و محکمی که به نظر ما برای خوانش آینده منطقه عربی و جنگ ها تغییرات اصلی احتمالی در نقشه ها و مرزهای آن مناسب است.
سید حسن نصرالله برای نخستین بار میان صهیونیسم و یهودیت تفاوت قائل شد؛ اولی جنبش اشغالگر نژادپرستانه و دومی دینی آسمانی است که شایسته احترام می باشد و تاکید کرد نبرد با صهیونیست ها و نه یهودی ها است، اما نسبت به افتادن یهودی ها در دام طرح های آمریکا هشدار داد که آن ها را به عنوان هیزم جنگ های آینده در منطقه می خواهد.
سید حسن نصر الله هرگز در سخنرانی های پیشین خود از سخن گفتن درباره جنگ های آینده درنگ نکرد و این مسئله ای است که از سوی رهبر یک جنبش مقاومت قابل پیش بینی است که مستقیم و غیر مستقیم وارد جنگ هایی با دولت اشغالگر اسرائیل و مزدوارانش شده است، اما مسئله جدیدی در این سخنرانی در روز عاشورا یعنی روز فداکاری و دفاع از مظلومان و سخن گفتن از جنگی که گویی فردا یا فرداهای دیگر شروع می شود؛ وجود دارد هنگامی که دقیقا گفت” دولت نتانیاهو برای جنگ نقشه می کشد و چنانچه آتش این جنگ را روشن کنند نمی داند کجا تمام خواهد شد و چه میدانی هایی را شامل خواهد شد و این نکته را به صورت واضح شرح داد هنگامی که گفت ” نتانیاهو در ممانعت از دستیابی به توافق هسته ای شکست خورد و اکنون به همراه رئیس جمهور دونالد ترامپ برای سوق دادن منطقه به جنگی جدید فعالیت می کند”.
جنبش مقاومت یعنی حزب الله جنبشی دارای نهادها، اندیشکده ها و مراکز پژوهشی و پایش تحولات است که بیشتر به ساختار یک کشور تا یک جنبش مقاومت نزدیک است و روابط ائتلافی محکمی با قدرت های منطقه ای بزرگ چون ایران دارد و باید اطلاعاتی در اختیار داشته باشد و پژوهش هایی که موضع گیری هایی را ارزیابی می کند که با عث می شود راهبرد دفاعی و تهاجمی خود را بر مبنای آن ها پایه گذاری کند.
هنگامی که سید حسن نصرالله از یهودیان می خواهد فلسطین را به مقصد کشورهایی که از آن ها آمده اند ترک کنند (این لحن جدیدی است که این روزها هیچ رهبری از رهبران عرب به غیر از او جرات حرف زدن در باره آن را ندارد ) تا این که هیزم هیچ جنگی نباشند که دولت احمق نتانیاهو آن ها را به سمت آن می کشاند و به آنان هشدار می دهد شاید [در صورت بروز این جنگ]، فرصتی برای ترک فلسطین اشغالی نداشته باشید و هیچ مکان امنی برای آن ها نخواهد بود ؛ این سخنان در چارچوب جنگ روانی قرار نمی گیرد که جنگی مشروع است اما در چارچوب طرفی است که برای ورود به جنگی برنامه ریزی می کند که آن را قریب الوقوع می بیند.
هشدارهای سید حسن نصرالله باید در چارچوب تصمیمی قرار گیرد که رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ برای عقب نشینی از توافق هسته ای به بهانه عدم پایبندی ایران به بندهای آن اتخاذ کرده است که قرار است در نیمه ماه اکتبر هنگام بازنگری دوره ای این توافق در کنگره اعلام شود.
عقب نشینی آمریکا از توافق هسته ای اعلام جنگ است زیرا تحریم های اقتصادی تحمیلی علیه ایران را به وضعیت گذشته یعنی پیش از توافق هسته ای باز می گرداند که باعث می شود ایران با بازگشت به غنی سازی اورانیوم با عیار بالا به آن پاسخ دهد، این امر احتمال رویارویی نظامی را بیش از هر زمان دیگر به ویژه با نزدیک شدن به پایان جنگ علیه تروریسم افزایش می دهد.
ارزیابی های اسرائیل حاکی از آن است که حزب الله بیش از صد هزار موشک در اختیار دارد و ده ها هزار گلوله توپ، سه یا چهار برابر این جنگ افزارها نیز در زرادخانه ایران و نیز سوریه وجود دارد و بخش بزرگی از آن ها بر فراز مراکز جمعیتی یهود در فلسطین اشغالی به صورت باران خواهد بارید. این منظور سید حسن نصرالله بود که از اسرار و توان این موشک ها به خوبی خبر دارد، هنگامی که یهودیان را بر ترک اسرائیل در کوتاه ترین زمان ممکن فراخواند.
درباره اهمیت سخنان سید حسن نصرالله درخصوص استقلال اقلیم کردستان عراق به هیچ عنوان بحثی نداریم که توطئه ای از سوی آمریکا برای تقسیم این کشور و تجزیه منطقه است و این تقسیم محدود به عراق نخواهد بود و شاید به کشور پادشاهی عربستان سعودی و کشورهای عربی دیگر در خاورمیانه کشیده شود، اما یقین داریم که جنگ آینده براساس آنچه در سخنرای وی مطرح شد در خاک فلسطین خواهد بود تا بانی اصلی طرح تقسیم خاورمیانه که طرحی مشترک از سوی آمریکایی- اسرائیل است، یعنی دولت اشغالگر اسرائیل هدف قرار گیرد.
این سخنرانی خطیری است از مردی که به آن چه می گوید عمل می کند و وارد هیچ جنگی نشده مگر آنکه پیروز از آن بیرون آمده است از جنگ آزادسازی جنوب لبنان در سال ٢٠٠٠ گرفته تا جنگ ژوئیه سال ٢٠٠٦ که ارتش اسرائیل و رهبران سایسی و نظامی اسرائیلی را خوار کرد.
اسرائیل، آمریکا را به این جنگ تحریک می کند و از دو برگ استقلال شمال عراق و توافق هسته ای ایران به عنوان بهانه و پوششی برای به راه انداختن این جنگ استفاده می کند، اما بزرگترین اشتباه عمر خود را مرتکب می شود که در هر صورت کوتاه است و جنگ آینده چنانچه در بگیرد متوقف نخواهد شد و شدیدترین در مقایسه با تمام جنگ های پیشین خواهد بود و شاید در عمل آخرین جنگ در منطقه باشد و هر کس خود را جای یهودیان در فلسطین اشغالی می گذارد، باید این سخنرانی و آنچه در لابلای سطرهای آن قرار دارد را بارها مطالعه کند.
بار دیگر تکرار می کنیم این مرد به هر چه می گوید، عمل می کند و وارد جنگی نشده که در آن پیروز نشده است و این پیشینه او می باشد سوابق افراد در ارزیابی هویت و شخصیت آن ها به ویژه در غرب تعیین کننده محسوب می شود و برای اثبات گفته هایمان روزهای آینده پیش روی ما قرار دارد.

پاسخی بگذارید