مصاحبه محمد جواد ظریف با چارلی رز
تاریخ: ۲۲:۲۱ :: ۱۳۹۶/۰۷/۰۶
ایراد از ماست؛ چون اشتباه نکردیم؟

 محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران، به پرسش های چارلی رز در انجمن اندیشکده آسیایی چنین پاسخ داد:

درباره دیدار با تیلرسون:

دیداری بسیار متمدنانه بود (خنده حضار) بعد از ان دیدار، تیلرسون سطح توقعات را خیلی پایین آورد و گفت که به سمت همدیگر کفش پرتاب نکردیم. (خنده حضار) این چیزی بود که مطمئناً به آن دست پیدا کردیم. به سمت هم کفش پرتاب نکردیم.

درباره همه‌پرسی کردستان:
در اربیل ما به حمایت کُردها رفتیم. من هر کسی که بگوید کسی غیر از ایران برای جلوگیری از پیشروی داعش به اربیل رفت را به چالش می‌کشم. تمام نیروهای پیشمرگه، زمانی که داعش داشت به سمت اربیل پیش می‌رفت، داشتند منطقه را ترک می‌کردند. بارزانی با ما تماس گرفت، از ما کمک خواست و ما به آنجا رفتیم.

برگزاری همه‌پرسی [جدایی منطقه کردستان عراق]، اشتباهی بسیار جدی بود. ما بعنوان دوستان کُردها که دوستان ابدی آنها هم خواهیم ماند، معتقدیم که این یک اشتباه مهم راهبردی بود. ما کسانی بودیم که به آنجا رفتیم و به آنها کمک کردیم، اما معتقدیم که آنها مرتکب اشتباهی بزرگ شدند. [این اشتباه] پیامدهایی خواهد داشت که تنها به کردستان عراق محدود نخواهد بود.

درباره روابط ایران و عربستان:
تنش بین ایران و عربستان، تنشی است که در آن، از نگاه ما یک طرف در حال اتخاذ تصمیمات اشتباه است.
می‌خواهم به شما بگویم آن تصمیمات نادرست چه تصمیماتی هستند: طالبان در افغانستان، داعش در عراق، النصره در سوریه. تمام اینها انتخاب‌های اشتباه هستند. آیا این تقصیر ما است که انتخاب اشتباه نکردیم؟

اما انتظار داریم عربستان سعودی هم درک کند که ما بخش مهمی از این منطقه هستیم و آنها هیچ وقت نمی‌توانند ایران را حذف کنند. همان‌طور که ما تلاش نخواهیم کرد عربستان را حذف کنیم، عربستان سعودی هم باید توهم کنار زدن ایران را کنار بگذارد.

زمانی من پیامی به وزیر خارجه فقید عربستان سعودی فرستادم و به او گفتم که ما آماده گفت‌وگو با شما هستیم تا بتوانیم یکدیگر را در منطقه بپذیریم. او به من گفت “جهان عرب ربطی به شما ندارد”. من به او می‌گویم: “جهان عرب به ما ربط دارد. ما در منطقه هستیم؛ لازم است ما با یکدیگر برای امنیت این منطقه کار کنیم. و ما آماده هستیم با یکدیگر برای امنیت این منطقه همکاری کنیم”.

 درباره سیاست‌های ترامپ:
آمریکا واقعیت‌های منطقه را درک نکرده است. وقتی رییس‌جمهور ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل متحد از ایران به عنوان یک “دیکتاتوری در نقاب دموکراسی” نام می‌برد، این واقعیت را فراموش می‌کند که در کشورهایی که متحد آمریکا هستند، مفهومی به نام صندوق رأی وجود ندارد.

امروز ما داریم در برخی از کشورهای متحد شما، اعطای حق رانندگی به زنان را جشن می‌گیریم! واقعیت‌ها را در نظر بگیرید. آمریکا می‌خواهد تمام این واقعیت‌ها را نادیده بگیرد.
در ۱۱ سپتامبر، چند نفر ایرانی دخیل بودند؟ من به ایرانی‌های داخل آمریکا می‌بالم. ایرانی‌های داخل آمریکا، رهبران تجارت و محافل علمی هستند، اما ایرانی‌ها از ورود به آمریکا منع می‌شوند و شهروندان همان کشورهایی که برج‌های تجارت جهانی را منفجر کردند می‌توانند با آزادی کامل به آمریکا بیایند.

من نمی‌خواهم کسی از آمدن به آمریکا منع شود، اما مطمئنا نمی‌توانم بپذیرم هیچ رییس‌جمهور آمریکا به ملت ایران توهین کند
درباره برنامه موشکی ایران:
🔹 سال گذشته عربستان سعودی ۶۷ میلیارد دلار برای خرید تسلیحات هزینه کرد. امارات ۱۴ میلیارد برای تسلیحات هزینه کرد. بودجه دفاعی ایران ۶ میلیارد دلار است.
ما موظف هستیم از ۸۰ میلیون ایرانی دفاع کنیم یا خیر؟  این مردم، هشت سال مورد حمله قرار گرفتند. همه از صدام حمایت کردند. وقتی صدام داشت از سلاح‌های شیمیایی علیه غیرنظامیان ما استفاده می‌کرد، برای هیچ کس اهمیتی نداشت.
به خاطر دارم بعنوان یک دیپلمات جوان نزد رییس شورای امنیت رفتم و گفتم که آقای رییس دارند از سلاح‌های شیمیایی علیه ایران استفاده می‌کنند. این را علنا می‌گویم. او به من گفت که من مجاز نیستم با تو درباره این صحبت کنم.
مردم ما با موشک مورد حمله قرار می‌گرفتند، ما یک موشک نداشتیم که از خودمان دفاع بکنیم. یک عدد موشک نداشتیم که از آن بعنوان بازدارنده استفاده کنیم.
حالا دارند به من می‌گویند سلاح شیمیایی برای آنها خط قرمز است؟ مزخرف است! از ایرانی‌ها بپرسید. هیچ ایرانی فکر نمی‌کند استفاده از سلاح شیمیایی، برای هیچ کشور غربی خط قرمز است، چون شما استفاده از آن سلاح‌ها توسط عراقی‌ها علیه غیرنظامیان را تحمل کردید. در سردشت از سلاح‌های شیمیایی علیه غیرنظامیان استفاده شد، اما خبری از محکومیت آن توسط جامعه بین‌المللی نبود.

پاسخی بگذارید