تاریخ: ۸:۴۶ :: ۱۳۹۶/۰۷/۰۵
تجاوز عربستان به یمن ریشه در دشمنی دیرینه عربستان با مردم یمن دارد

كاظم ناصر

رای الیوم (انگلستان)

تجاوز نظامی عربستان به یمن استمرار دشمنی دیرینه آل سعود با مردم یمن است که از شصت سال پیش و انقلاب مردم یمن بر ضد حکومت پادشاهی آغاز شده است.

جنگ عربستان ضد یمن دو سال پیش با عنوان ائتلاف اسلامی آغاز شد. عربستان هدف از این تجاوز را نجات یمن و جلوگیری از گسترش تشیع و نفوذ و دخالت ایران در منطقه وخدمت به اسلام و مسلمین عنوان کرد. آل سعود شوراهای همکاری خلیج فارس را وادار به همراهی کرد و کشورهای فقیر را با پول و تبلیغات دروغین با خود همراه کرد. دولتهایی که چیزی برای عرضه در میدان جنگ نداشتند.

حقایق می گوید که تمام ادعاهای سعودی درباره این جنگ دروغ بوده و بهانه ای برای ورود به جنگ و دشمنی سیاسی بوده که از انقلاب ۶۰ سال پیش مردم یمن بوجود آمده است. در ۱۹۶۲ مردم یمن بر ضد نظام پادشاهی متوکلی یمنی قیام کرده و حکومت جمهوری یمنی در شمال یمن ایجاد کردند.

اما عربستان از همان زمان این نظام جمهوری را به رسمیت نشناخت و موجب بروز جنگ داخلی در یمن شد. این جنگ با دخالت نظامی مصر و با پیروزی نظام جمهوری یمنی و شکست عربستان و طرفداران یمنیش پس از شش سال پایان یافت.

محمد البدر آل حمید الدین مزدور سعودی ها در این جنگ داخلی بود که تلاش می کرد انقلاب مردم یمن را شکست داده و حکومت سلطنتی یمن را حفظ کند. عربستان از تجربه شکست خورده خود درس نیاموخت و همچنان به صورت آشکار و پنهان در امور یمن دخالت می کرد. بعد از استقلال جنوب یمن و اتحاد مجدد آنها در ۱۹۹۰ از حرکت جدایی طلب علی سالم البیض حمایت کرد که چهار سال بعد شکست خورد.

دشمنی عربستان با مردم یمن چیز تازه ای نیست و تجاوز کنونی عربستان امتداد همان دشمنی عمیق و ریشه داری است که هدفش مبارزه با توسعه و پیشرفت اجتماعی و سیاسی و دینی در یمن است؛ تا یمن همچنان فقیر و عقب افتاده و چندپاره باقی بماند.

عربستان می خواهد جلو ورود ارزشهایی چون فضای باز و آزادی و دموکراسی از یمن به عربستان را بگیرد. نمی توان نادیده گرفت که حمایت امریکا از تجاوز نظامی به یمن نیز به خاطر همراستا شدن اهداف کشورهای حاشیه خلیج فارس با آمریکا و اسرائیل در جلوگیری از نفوذ منطقه ای ایران و تسلط بر تنگه باب المندب و حمایت از مصالح آمریکایی وغربی است.

زمانی که تجاوز تحالف آغاز شد کشورهای هم پیمان تصور می کردند که این جنگ را خیلی زود خواهند برد و عربستان پیروز از میدان خارج خواهد شد.

اما زمانی که با ایستادگی مردم مقاوم یمن مواجه شدند تمام آرزوهای خود را بر باد رفته دیدند و علی رغم در اختیار داشتن برتری در سلاح و نیروها نتوانستند پیروزی چندانی بدست بیاروند و تنها چیزی که باقی ماند ویرانی و کشتار و آوارگی بود که به یمن و مردمش وارد کرده بودند.

این جنگ برای عربستان بیش از سی میلیون دلار خرج داشت. تعداد زیادی از نظامیان عربستان کشته و زخمی و پاسگاه های مرزی عربستان نابود شد. عربستان اشتباه راهبردی فاحشی مرتکب شد که نتایج آن گریبان او و همپیمانان خلیجیش را خواهد گرفت.

ما به مردم بزرگ یمن به خاطر مقاومتشان دربرابر این تجاوز درود می فرستیم و ایمان داریم که حتما مردم یمن بر نیروهای متجاوزی که خواستار آرامش و استقرار برای یمن نیستند پیروز خواهند شد.

رهبران تجاوز نظامی به یمن دروغ می گویند که خیرخواه امت اسلام هستند و هدفشان نجات یمن است. این دیوانگی است که کسی خواسته باشد یمن را با نابودی و کشتار و ویرانی نجات دهد و موجب عار و سرشکستگی است که برخی از رهبران عرب در این جنایت شریک باشند و دیگرانی بی تفاوت بوده و مردم کشورهای عربی و اسلامی نیز حرکتی برای مطالبه توقف تجاوز به مردم مقاوم و بی دفاع یمن نداشته باشند.

پاسخی بگذارید