تاریخ: ۱۰:۵۷ :: ۱۳۹۶/۰۶/۲۹
ماکرون از توافق هسته ای ایران در برابر ترامپ دفاع می کند

ژیل پاریس فرستاده ویژه این روزنامه به مجمع عمومی سازمان ملل متحد

سرمقاله لوموند

درشت گویی و زیاده خواهی و خصومت واشنگتن توافق هسته ای منعقده در روز ۱۴ ژوییه ۲۰۱۵ میان گروه ۱+۵ و ایران را تهدید می کند.
سرنوشت این توافق در مرکز توجه بسیاری از دیدارهایی است که در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک برگزار می شود و روسای جمهور یا دولت ها در باره موضوعات حساس در باره آن تبادل نظر می کنند.
دونالد ترامپ که در” نیویورک پالاس هتل” مستقر است روز دوشنبه ( ۲۷ شهریور ۱۳۹۶ ) در ابتدای عصر با نخست وزیر اسرائیل دیدار کرد. نتانیاهو ترامپ را به این سوی هل می دهد که یا توافق هسته ای را رد کرده یا کاری کند که حداقل این توافق به زعم او”وحشتناک” مورد بازنگری قرار گیرد. اندکی بعد از این دیدار نوبت ماکرون رسید تا با رئیس جمهور آمریکا دیدار  داشته باشد. رئیس جمهور فرانسه اتفاقا برعکس در این دیدار، علاقه خود به متنی که تا کنون از سوی ایرانی ها محترم شمرده شده را مورد تاکید دوباره قرار داده است.  پاریس نیز بر این باور است که بیش از هر زمان مهم است که مانع از این کار شویم که” یک کره شمالی دیگر در خاورمیانه بوجود آید”.
دونالد ترامپ که از حضورش در پاریس در روز ۱۴ ژوییه ۲۰۱۷ بسیار خوشحال است از اقدامات ” ماکرون تقدیر کرده و خاطر نشان کرده است که” ماکرون کارهای بزرگی در فرانسه انجام داده است و قصد دارد با الهام از” جشن ۱۴ ژوییه در فرانسه، هر ساله در روز ۴ ژوییه و به مناسبات جشن ملی آمریکا، در خیابان پنسیلوانیا در واشنگتن یک رژه نظامی برگزار کند.
ماکرون در سخنان خود خطاب به ترامپ افزوده است که” قدرت روابط دو طرف در این است که همه چیز گفته شود حتی اگر یک طرف موافق نباشد”.
جعبه پاندور
مباحثات حداقل در” شکل مستقیم آن” انجام شده است و این به آن معنا است که از بعد زبان دیپلماتیک”پویا” بوده است ( بخصوص در زمینه توافق آب و هوایی پاریس و همچنین توافق هسته ای ایران ). متن این توافق برای مدت ده سال برنامه اتمی ایران را زیر بار کنترل ها قرار می دهد و ماهیت غیر نظامی آنرا در ازای برداشته شدن تدریجی تحریم ها تضمین می کند.
در دیداری که اندکی بیش از یک ساعت به طول انجامید، رئیس جمهور فرانسه به همتای آمریکایی خود توضیح داد که” زیر سوال بردن و شکننده کردن توافق وین به معنای باز کردن جعبه پاندور می باشد”. قانون مصوب کنگره ترامپ را موظف می سازد که هر ۹۰ روز این اطمینان را بدهد که تهران منطبق بر تعهداتش رفتار می کند. مهلت آتی این روند اواسط اکتبر است. برخی از اظهارات رئیس جمهور آمریکا این فکر را بوجود می آورند که او می تواند این تصمیم را بگیرد که دیگر اجازه ندهد اوضاع به روال سابق پیش برود و این در حالی است که گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی نشان می دهند  که ایرانی ها تا کنون قاعده مند بازی کرده اند.
و از همین جا است که نگرانی های پاریس و دیگر امضاء کنندگان توافق وین نشات می گیرد. ژان ایو لودریان قبلا در این باره خاطر نشان کرده بود که” این مهم است که توافق هسته ای حفظ شود تا از افتادن به چرخه باطل اشاعه هسته ای و تشویق دیگر طرف های تند رو در ایران برای حرکت به سوی کسب سلاح اتمی امتناع شود”.
دونالد ترامپ در این دیدار بدون آنکه استدلال های خود را مطرح کند به سخنان مکرون گوش داد و سعی کرد روی بخش های موافق و مخالف این”متن” ( توافق هسته ای )  که از دید وی، ” عمیقا نا کامل است و از سوی باراک اوباما، مذاکره بدی روی آن صورت گرفته است، تاکید کند. به گفته یک منبع فرانسوی، ترامپ ،” هنوز تصمیم نهایی را نگرفته است”.
در واقع در نزد آمریکایی ها این موضوع در”دست بررسی” است. ترامپ به یک روزنامه نگار که از او درباره تصمیم اش در ابتدای دیدار با نخست وزیر اسرائیلی مطرح شده بود سوال کرده بود جواب داده است که” به زودی خواهید دید”.
در جریان جلسه توجیهی که در یکی دیگر از هتل های منطقه منهتن انجام شد، مدیرکل سیاسی وزارت امورخارجه آمریکا ( برایان هووک) مسئله هسته ای ایران را در” مجموعه ای از بزرگترین تهدیدهای ایرانی” قرار داده و افزوده است که”آزمایش های بالیستیک از سوی ایران و فعالیت هایش در منطقه ” مضر” می باشند.
وی گفته است” باید از تبدیل شدن سوریه به یک لبنان دیگر اجتناب کرد”. وی در این سخنان به لبنان اشاره کرده است که در آنجا تهران از اهرم بسیار قدرتمندی که همان شبه نظامیان حزب الله لبنان باشد، برخوردار است.
خط قرمز
رئیس جمهور فرانسه در همان زمان با همتای ایرانی خود حسن روحانی در یکی از سالن های ” هتل ملنیوم” دیدار کرده است.
پییر ژلی خبرنگار لوفیگارو، در شماره کاغذی این روزنامه در روز سه شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۶ به زمینه هایی میان فرانسه و آمریکا که اختلاف نظر سیاسی وجود دارد پرداخته و نوشته است ژان ایو لودریان در اظهارات روز دوشنبه خود در نیویورک به موضوع کره شمالی و به موضوع ایران خیلی گذرا اشاره کرد. زیرا از دید آمریکایی ها موشک های بالیستیک این دو کشور اصلی ترین تهدیدها محسوب می شوند.
ماکرون و ترامپ روز دوشنبه با همدیگر ملاقات داشتند و ترامپ در سخنرانی خود ( در روز سه شنبه ساعت ۱۵ به وقت فرانسه ) و ماکرون در سخنرانی خود ( ساعت ۱۸ به وقت پاریس) باردیگر بر مسایلی تاکید خواهند کرد که مسایل کره شمالی، ایران و معاهده آب و هوایی و گرمایش زمینی در مرکز توجه آنها هستند.
در مورد کره شمالی با اینکه ترامپ به اعمال فشارهای بیشتر اعتقاد دارد و مشاور امنیت ملی ترامپ نیز گزینه نظامی را رد نمی کند ولی از دید فرانسه فعلا تنها راهکار اساسی اعمال فشارهای بیشتر برای آوردن کره شمالی به میز مذاکره است و نه گزینه نظامی.
در مورد ایران، کاخ سفید از این کشور به شکلی خصمانه گلایه مند است و او را به توسعه رفتارهای بی ثبات گرانه اش در منطقه خاورمیانه (عراق، سوریه و لبنان ) متهم می کند. ژان ایو لودریان روز دوشنبه در باره پرونده هسته ای ایران روز دوشنبه در اظهاراتی گفت که” کسی که توافق هسته ای را رد کند مسئولیت بزرگی در بوجود آمدن چرخه ای باطل از اشاعه هسته ای و ریسک های بعد از آن خواهد داشت”.

پاسخی بگذارید