تاریخ: ۹:۴۲ :: ۱۳۹۶/۰۶/۲۶
تیلرسون هفته آینده با محمد جواد ظریف درباره توافق هسته ای گفتگو می کند

کانوم لینچ

فارین پالیسی امریکا

در حالیکه دولت ترامپ در فکر ابطال توافق هسته ای است، تیلرسون، وزیر امورخارجه امریکا برای نخستین باز با جواد ظریف و سایر مذاکره کنندگان اصلی این توافق گفتگو خواهد کرد.
به نقل از چندین منبع، تیلرسون خود را آماده می کند تا در مذاکرات هسته ای هفته آینده با شرکت ظریف و نمایندگان سایر قدرت های مهم جهانی شرکت کند. این نخستین ملاقات تیلرسون دیپلمات ارشد دولت ترامپ با محمد جواد ظریف، همتای ایرانی خود خواهد بود.
این حرکت یکماه پیش از زمان تمدید پایبندی ایران به برجام اتفاق می افتد و قرار است که ترامپ در این فاصله یکماهه درباره صحت تبعیت یا عدم تبعیت ایران از توافق هسته ای ٢٠١٥ و اعلام آن به کنگره تصمیم بگیرد.
در دولت ترامپ چندماهی است که درباره ادامه دادن به روند تایید[ هر سه ماه یکبار] تبعیت ایران از توافق هسته ای یا خروج از این توافق اختلاف نظرهای جدی وجود دارد. چنین به نظر می رسد در صورت خروج دوات امریکا از این توافق، تهران به برنامه هسته ای خود شتاب بخشید.
تیلرسون و سایر مشاوران مهم تیم شورای امنیت ملی دولت امریکا، ماه ژوئیه توانستند ترامپ را راضی کنند که[تبعیت ایران] ازاین توافق را تایید کند. گفتنی است که رییس جمهور هر سه ماه یکبار باید تبعیت ایران از این توافق را تایید کنداما ترامپ، از قرار معلوم از این بابت خشنود نیست و قبلا ابراز امید واری کرده است که تبعیت ایران را ماه اکتبر تایید نکند.
نیکی هیلی اوایل ماه جاری در گردهم آیی در موسسه امریکن انتر پرایز گفت « واقعیت این است که توافق هسته ایران معایب متعددی دارد که دولت به خروج از آن وسوسه می شود. اما این توافق به گونه ای تدوین شده است که خروج از آن را هم چندان جذاب نمی سازد. این توافق خواسته های ایران را از پیش، در ازای وعده موقتی برآورده ساختن خواسته های ما، تحقق بخشید».
اما این توافق مورد حمایت فراگیر متحدین مهم امریکا مثل، انگلیس، المان و فرانسه قرار دارد و این در حالی است که آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل، روز دوشنبه از واشنگتن خواست این توافق را حفظ کند. گوترش به خبرنگاران گفت« این توافق در حال حاضر به تنش زدایی مهمی کمک کرده و عاملی برای ثبات است. و به عقیده من همه طرف های درگیر بایستی بری حفظ این توافق تا حد ممکن تلاش کنند».
فدریکا موگرینی، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، میزبان نشست وزرا- که برای عصر روز چهارشنبه در حاشیه بحث های مجمع عمومی سازمان ملل برنامه ریزی شده است و دیپلمات های ارشدی از انگلیس، چین، المان و روسیه هم در آن حضور خواهند داشت. البته، دیپلمات ها گفتند اگرچه این نشست به طور رسمی برنامه ریزی شده است ، اما کمی نگران هستند که بازیگران اصلی برای شرکت در این نشست دچار تردید شوند. از طرف دیگر، وزارت امور خارجه امریکا هم برگزاری این نشست را تائید نکرده است.
گرچه برنامه های مشخصی برای دیدار خصوصی تیلرسون و ظریف وجود ندارد، اما نشست وزرای امورخارجه حاوی چنین پیام غیر منتظره ای است که واشنگتن، در رابطه با تعیین سرنوشت توافق هسته ای، حداقل حاضر است که در چارچوب یک گروه دیپلماتیک وسیع، تعامل با ایران تعامل کند. عده ای از دیپلمات های آگاه از این موضوع حاضرند شرط بندی کنند که کاخ سفید آماده است که این توافق را به طور کامل بپذیرد.
با وجود این، بحث توافق هسته ای در زمانی مطرح است که گزارش ها حاکی از آن هستند که مشاوران تیم امنیت ملی ترامپ این هفته رییس جمهور را متقاعد ساختند که از اعمال مجدد تحریم های سخت و الزامی کنگره علیه ایران، با این استدلال، سر باز زند که موجب از بین بردن توافق و منزوی و بیگانه ساختن متحدین امریکا خواهد شد.
تیلرسون، بعد از انتخاب مجدد آقای روحانی- معمار مهم توافق هسته ای ٢٠١٥- به خبرنگاران گفت، آماده است در زمان مناسب با همتای ایرانی خود گفتگو کند. او گفت « به احتمال قوی، ما در زمان مناسب گفتگو خواهیم کرد».
دولت ترامپ همواره ایران را متهم کرده که به تعهدات خود در این توافق پایبند نبوده و در این زمینه پیشرفت های ایران در باره برنامه موشک های بالستیک را متذکر شده است. ترامپ روز پنج شنبه گفت ایران به روح توافق هسته ای پایبند نیست و آن را یکی از بدترین توافق هایی نامید که او تا کنون دیده است.
اما متحدین اصلی امریکا معتقدند که ایران در مجموع از توافق تبعیت کرده است. و یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، روز دوشنبه اعلام کرد، ایران به تعهدات خود عمل کرده است.

پاسخی بگذارید