تاریخ: ۸:۵۹ :: ۱۳۹۶/۰۶/۲۶
مساله هسته ای ایران: دونالد ترامپ تعلیق تحریم ها را تمدید کرد

فرانسوا دالانسون

لاکروا سوئیس


دولت امریکا امیدوار است از ایران در مورد مدت توافق و برنامه موشک های بالستیک این کشور امتیازات جدیدی را بگیرد.
احتمال دارد وزرای امور خارجه شش کشور امضاء کننده توافق هسته به همراه فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در هفته آینده در نیویورک با یکدیگر ملاقات کنند.
روز پنجشنبه چهاردهم سپتامبر مقامات امریکا تصمیم گرفتند تعلیق تحریم های مربوط به توافق هسته ای ایران را تمدید کنند، و تصریح کردند که این اقدام «موقتی» است. همزمان با این اعلام، وزارت خزانه داری امریکا اقدامات هدفمندی را بر ضد حدود دوازده نفر از افراد و سازمان هایی که از سپاه پاسداران انقلاب ایران حمایت می کنند یا کسانی که حملات اینترنتی بر ضد نظام مالی امریکا انجام داده اند، اتخاذ کرده است.
دریافت امتیاز از تهران
هدر نورت، سخنگوی وزارت امور خارجه، توضیح داد: «دولت این تعلیق را تصویب کرد تا انعطاف پذیری بیشتری را به وجود آورد.» موضوع «فرصت دادن به رئیس جمهور و کابینه اش مطرح است تا درباره سیاست امریکا در مورد توافق منع گسترش (برنامه جامع اقدام مشترک) که در چهاردهم ژوئیه ٢٠١٥ از سوی ایران و قدرت های بزرگ در وین امضاء شد، تصمیم نهایی را اتخاذ کنند.»
دونالد ترامپ باید تا نیمه اکتبر تصمیم بگیرد این موضوع که آیا تهران اصول توافق را رعایت کرده است یا خیر تایید کند.
به نظر می رسد دولت امریکا می خواهد محدودیت های اعمال شده بر فعالیت های هسته ای ایران را پس از سال ٢٠٢٥ ادامه دهد و در مورد توسعه موشک های بالستیک و فعالیت های «بی ثبات کننده» این کشور در خاورمیانه، از تهران امتیاز دریافت کند. ایران از طریق جواد ظریف، وزیر امور خارجه اش، دوباره تاکید کرد که توافق ٢٠١٥ قابل مذاکره نیست.
مخالفت قدرت های دیگر با «مذاکره مجدد»
قدرت های دیگر امضاء کننده این توافق از جمله فرانسه با «مذاکره مجدد» که در واقع به معنی پایان توافقی است که تا کنون به طور دقیق اجرا شده است، مخالفند. آژانس بین المللی انرژی اتمی در تازه ترین گزارش مرحله ای خود که در اواخر ماه اوت منتشر شد، اعلام کرد که ایران کاملاً به تعهدات خود عمل کرده است.
احتمال دارد روز چهارشنبه بیستم سپتامبر در نیویورک در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، نشست هفت امضاء کننده توافق در سال ٢٠١٥ در سطح وزرای امور خارجه برگزار شود.
توافق هسته ای ایران لغو تدریجی و مشروط تحریم ها را در برابر محدودیت های پذیرفته شده از سوی تهران پیش بینی می کند. از آن زمان تا کنون، با لغو بسیاری از تحریم های بین المللی ، به ویژه راه برای سرمایه گذاری های خارجی در ایران باز شده است. در اوایل ژوئیه ٢٠١٧ ، گروه فرانسوی توتال در راس یک کنسرسیوم بین المللی قراردادی را با ایران امضاء کرد.

پاسخی بگذارید