تاریخ: ۱۶:۵۰ :: ۱۳۹۶/۰۶/۲۵
ایران و گرایش به غرب

دکتر حسن حنفی
روزنامه المصری الیوم

با اشاره به جهت گیری ترکیه در گرایش به شرق و جهان اسلام بعد از مسدود شدن باب پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا و در مقابل گرایش ایران به سوی غرب بدلیل پرونده اتمی، به سابقه ترس و نگرانی کشورهای عربی از ایدئولوژی انقلاب اسلامی توسل به مشوش جلوه دادن ایران و تلاش شیعه برای سیطره بر اهل سنت و گسترش تشیع در مصر و درگیری تاریخی بین سنی و شیعه از زمان اموی تاکنون باید گفت وقتی ایران دستش را به سوی وطن عربی دراز کرد، کسی با صلح با آن برخورد نکرد…

هر گروهی قدرت خود را دارد داعش برای اهل سنت و حزب الله برای شیعه… همچنان درگیری طائفه ای در یمن تداوم دارد…. تشیع همچنان در قلوب مصری ها نشانگر محبت اهل بیت (ع) و حسن (ع) و حسین (ع) و فاطمه (س) و زینب (س) است و الازهر قبل از آنکه تبدیل به مرکزی برای تبلیغ برای اهل سنت شود، برای گسترش تشیع بنیان نهاده شد.

با مرور تاریخی روابط ایران و مصر در دوران ملک فاروق و عبدالناصر و گسترش ادیبات فارسی در مصر باید اذعان داشت که اکنون ائتلاف اسلامی آمریکایی و ناتوی عربی برای محاصره ایران بعنوان تهدیدی برای صلح جهانی شکل گرفته و اسرائیل بخشی مخفی از این پیمان جدید است و دوست تاریخی (ایران) به دشمن تبدیل شده و دشمن تاریخی (اسرائیل و آمریکا) به دوست مبدل شده و مصر برای جایگزینی نفت عربی در صورت گل آلود شدن روابط مصر و سعودی، نیازمند نفت ایران است و مصر همچنین در مقابل سلاح اتمی اسرائیل نیازمند سلاح های ایران است.

مطلوب است تاریخ به فراموشی سپرده شود. تاریخ نزاع بین سنی و شیعه و نزاع سیاسی بر سر قدرت، سپری شده و اکنون زمان درگیری بین استبداد و آزادی، بین فقیر و غنی و استقلال و وابستگی است. لذا گشایش مرزهای مصر وترکیه و ایران با ظرفیت انسانی و امکانات کشاورزی و صنعتی و مواد اولیه و آب و منابع طبیعی به نفع همگان است. این دیدگاه آینده نگرانه اعراب را از درگیری های طائفه ای و نژادی و قبایلی نجات می دهد.

پاسخی بگذارید