تاریخ: ۱۶:۱۳ :: ۱۳۹۶/۰۶/۲۵
توافق میان روسیه، ترکیه و ایران به منظور ایجاد یک «منطقۀ امن» جدید در سوریه

جوردانو استابیله

لااستامپا ایتالیا

روسیه، ترکیه و ایران در آستانه واقع در قزاقستان به توافقی در خصوص ایجاد چهارمین «منطقۀ امن» در سوریه در استان ادلب دست یافتند. یک مرکز کنترل با مأموران هر سه کشور و تیم های گشتی مختلط به منظور کنترل پست های ایست بازرسی ایجاد خواهد شد. به عقیدۀ منابع غیر رسمی، ترکیه عملاً ١٣٠ کیلومتر از مرز را به تملک خود در خواهد آورد همان گونه که پیش از این در منطقۀ جرابلس نیز این کار را کرده بود و افرادی را به منظور هماهنگی یک نیروی شورشی میانه رو متشکل از هزاران مبارز به آنجا اعزام خواهد کرد.
مناطق نفوذی
در این سند خاطرنشان شده است که به هیچ وجه به «حاکمیت جمهوری عربی سوریه» آسیب وارد نخواهد شد لیکن واضح است که از این طریق ترکیه منطقۀ نفوذی خود را به ناحیۀ گسترده ای در شمال غرب کشور گسترش خواهد داد. از این طریق ترک ها و نیز روس ها قادر هستند به اهداف راهبردی خود دست یابند: آنکارا قصد دارد به زور در میان مناطق کرد و سوری نفوذ کرده، مانع از آن گردد که آنها متحد شوند و نیز آنها را تحت فشار حتی نظامی نگه دارد. مسکو نیز قصد دارد خود را از آخرین گروه های جهادی رها سازد بدون آنکه نیروهای روسی و سوری را از جبهۀ شرقی انتقال دهد و سپس به مرز عراق برسد.
نابودی القاعده
منطقۀ جدید حائل شش ماه ادامه خواهد داشت و قابل تمدید است. در این مدت زمان این سه قدرت محافظ سوریه قصد دارند النصره، شاخۀ القاعده در سوریه را که بخش اعظم استان ادلب و مرکز آن را تحت کنترل دارد، از سر راه بردارند. نیروهای ترک شورشی بخش دشوار تر یعنی حمله به ادلب را بر عهده خواهند داشت. النصره دستکم ٩ هزار پیکارجو به منظور دفاع از شهر در اختیار دارد. لیکن دمشق سعی خواهد کرد بخش شرقی این استان را که بیشتر به حلب نزدیک است نجات دهد تا امنیت را به این کلان شهر که در ماه دسامبر گذشته بار دیگر تصرف شد، بازگرداند.
شتاب برای دستیابی به مرز عراق
توافقی که در آستانه به امضاء رسید باعث شد که ششمین دور گفتگوهای صلح در قزاقستان با نتیجه ای خوب به پایان برسد. سه «منطقۀ امن» دیگر در جنوب این کشور در مرز با اردن واقع در حومۀ شرقی دمشق و در استان حمص در مرکز کشور قرار دارد و تاکنون به شکل رضایت بخشی موثر بوده است. ارتش بشار اسد و شبه نظامیان شیعۀ متحد این گونه علیه داعش در شرق کشور متمرکز شده است و تقریباً شهر دیرالزور و بخشی از استانی که با عراق هم مرز است را آزاد ساخته است. لیکن نیروهای دولتی به رقابت با نیروهای کُرد که از سوی آمریکا حمایت می شوند، می پردازند. آنها قصد دارند بخشی از مرز سوریه و عراق را به تملک خود در آورند.

پاسخی بگذارید