تاریخ: ۱۰:۳۸ :: ۱۳۹۶/۰۶/۲۲
موضوع کمک رسانی ایران و ترکیه به مسلمانان میانمار

المانیتور امریکا

آقای حسن روحانی، رییس جمهور ایران و رجب اردوغان، رییس جمهور ترکیه، خواستار همکاری برای ارسال کمک به مسلمانان روهینگیا در میانمار شدند.
دو رییس جمهور که در دیدار خود در حاشیه اجلاس سازمان همکاری اسلامی در عرصه علم و فناوری ، در اواخر هفته، در آستانه پایتخت قزاقستان بر اهمیت اتخاذ تدابیری به منظور پایان دادن به خشونت علیه مسلمانان روهینگیا تاکید کردند. آقای روحانی در آستانه گفت وضعیت اسفناک مسلمانان روهینگیا، همراه با دیگر مسایل جهان اسلام از جمله عراق، سوریه، یمن و فلسطین، نشان می دهد که مسلمانان به وحدت نیاز دارند.
بعد از حمله ارتش میانمار به دهکده هایی که مسلمانان روهینگیا، در ایالت راخین در آن ها سکونت دارند، صد ها هزار نفر از آنها به بنگلادش گریختند.ارتش میانمار اعلام کرد شبه نظامیان ابتدا به مراکز نظامی حمله کردند. شماری از مسلمانان روهینگیا که به بنگلادش گریخته اند، داستان هایی را درباره برخورد های بیرحمانه ارتش با مردم عادی روایت کرده اند.
آقای روحانی گفت« کمک های انسان دوستانه ایران برای مسلمانان روهینگیا در میانمار به زودی ارسال خواهد شد».
آقای روحانی در زمان ورود به تهران به خبرنگاران گفت « گرچه زمان زیادی برای بحث در این باره وجود نداشت، اما همه کشور های حاضر در این نشست درباره ضرورت کمک به افراد آواره و فشار بر دولت میانمار برای متوقف ساختن قتل عام مسلمانان توافق دارند.».
در حالیکه سخنان آقای روحانی درباره اقدامات ایران و ترکیه در رابطه با کمک به مسلمانان روهینگیا در روزنامه های ایران تیتر ساز شد، اما این دو رییس جمهور در ضمن درباره طیفی از موضوعات گوناگون با یکدیگر گفتگو کردند. آقای روحانی گفت دوره تازه ای از روابط دو جانبه بین دو کشور، به ویژه در عرصه تجارت، امنیت و دفاع، آغاز شده است. آقای روحانی همچنین گفت، او و اردوغان درباره سفر آتی وی به تهران و همکاری با روسیه در رابطه با مسایل سوریه و همه پرسی در کردستان عراق گفتگو کرده اند.
وضع اسفناک مسلمانان روهینگیا، شبیه به بقیه جهان، در هفته های گذشته در ایران مورد توجه فراوان قرار گرفت. دانشجویان ایرانی در برابر دفتر سازمان ملل در تهران تظاهرات کردند. آنها همچنین طوماری را امضای، و آن راا به نشانه اعتراض تسلیم دفتر سازمان ملل کردند.
جبهه محافظه کار مردمی نیروهای انقلاب اسلامی بیانیه علنی را امضاء کرد و در آن خشونت علیه مسلمانان روهینگیا را محکوم کرد. در این بیانیه از دولت روحانی خواسته شد که به غیر از دولت میانمار، دولت های طرفدار « حقوق بشر اروپا و امریکا» را تحت فشار قرار دهد، عبارت دو پهلویی که منظور از آن این است که رفتار های دوگانه در نحوه تبلیغ حقوق بشر را برجسته سازند. در این بیانیه خاطر نشان شده است اگر نسل کشی و قتل عام علیه مسلمانان محکوم نشود، این وضعیت در آینده به تسریع موارد نسل کشی های دیگر علیه مسلمانان خواهد انجامید. در این بیانیه همچنین آمده است بین سیاست های ضد اسلامی امریکا و اسراییل رابطه وجود دارد. البته، امریکا و سازمان ملل اقدامات دولت میانمار علیه مسلمانان روهینگیا را محکوم کرده اند. اسراییل به علت تامین تسلیحات نظامی ارتش میانمار به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است. امریکا، در مقابل، از مدت ها پیش، رژیم میانمار را تحریم تسلیحاتی کرده است.
شماری از گروه های دانشجویان ایرانی نیز این بیانیه علنی را امضاء کردند. در این بیانیه آمده است که « رفتار های دوگانه شورای امنیت سازمان ملل در رابطه با میانمار به تضعیف اعتبار این شورا و سازمان ملل در بین مسلمانان خواهد انجامید». در این بیانیه در ضمن از شخص رییس جمهور و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، خواسته شده است که این موضوع را با کشور های عضو جنبش عدم تعهد هم پیگیری کنند. در این بیانیه در ضمن انتقاد شده که این نسل کشی در کشوری اتفاق می افتد که رهبر آن جایزه صلح نوبل را دریافت کرده است که این خود تهی بودن مبارزات حقوق بشر غرب را نشان می دهد. گفتنی است که آنگ سان سو چی، مشاور دولتی میانمار و رهبر بالفعل کشور[ مقام همطراز نخست وزیر ] است که در سال ١٩٩١ برنده جایزه صلح نوبل شد. ارتش هنوز کنترل بیشتر امور کشور را در اختیار دارد.

پاسخی بگذارید