تاریخ: ۱۰:۳۰ :: ۱۳۹۶/۰۶/۲۲
نشست سالانه سازمان ملل متحد درباره حقوق بشر: مسلمانان روهینگا و پاکسازی قومی

پییر کوشه

لاکروا سوئیس

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد اعلام کرد که اوضاع جهان «بسیار خطرناک» است. چهار موضوع می تواند این نگرانی را افزایش دهد.
روز دوشنبه یازدهم سپتامبر، زید رعد الحسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، در سخنرانی مراسم گشایش سی و ششمین نشست این نهاد در ژنو که تا بیست و نهم سپتامبر ادامه دارد، سخنرانی کرد. او این آمار جهانی در طول یک سال پایان دوره مأموریت خود را «بسیار مبهم و خطرناک» توصیف کرد. به ویژه بحران مسلمانان میانمار در رأس نگرانی ها در ژنو بود.
«پاکسازی قومی» مشکوک بر ضد مردم روهینگیا در میانمار
سازمان ملل متحد اعلام کرد که از بیست و پنجم اوت تا کنون ٣٠٠ هزار مسلمان روهینگیایی برای فرار از خشونت های در میانمار به بنگلادش پناهنده شده اند. کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد اعلام کرد: «میانمار ورود بازرسان به این کشور را رد کرده است و در نتیجه نمی توان ارزیابی درستی از اوضاع ارایه کرد اما به نظر می رسد این وضعیت نمونه ای از پاکسازی قومی باشد.»
«ما گزارش های متعدد و تصاویر ماهواره ای را دریافت کرده ایم که نشان می دهد نیروهای امنیتی و شبه نظامیان محلی روستاهای روهینگیا را به آتش می کشند و اخبار بی وقفه ای در زمینه اعدام های بدون محاکمه از جمله شلیک به غیرنظامیان در حال فرار دریافت می شود.»
او از دولت میانمار خواست تا به «عملیات نظامی وحشیانه» و «تبعیض های گسترده» که مردم روهینگیا متحمل شده اند، پایان دهد.

 

پاسخی بگذارید