تاریخ: ۹:۴۷ :: ۱۳۹۶/۰۶/۲۰
نفت: ورود روسیه به ایران

ایزوستیا روسیه


شماری از شرکت های روسیه طرح های مربوط به استخراج از معادن نفتی ایران را ارایه کرده اند.
ایران در پی لغو تحریم های اروپایی و آمریکایی اعمال شده علیه این کشور، برای شرکت های انرژی بین المللی جذابیت پیدا کرده است. روسیه نیز در این رابطه مستثناء نیست. برای نمونه، سه شرکت نفتی روسیه طرح های خود در خصوص استخراج از معدن طلای سیاه در جمهوری اسلامی ایران را به شرکت ملی نفت ایران ارایه کرده اند. این خبر در روز ٦ ماه سپتامبر، طی بیانیه صادره از سوی وزیر نفت ایران اعلام شد.
در این مورد، از شرکت لوکویل، گاز پروم نفت، و زاروبژ نفت سخن در میان است. این شرکت ها برای مساعدت از ایران در راستای استخراج از معادن نفتی اعلام آمادگی کرده اند.
قرار است، این طرح ها در مورد استخراج از حوضچه آبان و پایدار غربی به اجرا در آیند و همچنین، شرکت زاروبژ نفت خواهان مساعدت در امر افزایش حجم تولیدات در معادن فعال نیز می باشد. شرکت ملی نفت ایران در این خصوص با شرکت های نفتی روسیه یادداشت تفاهمی امضا کرده است.
در این میان، آمادگی شرکت زاروبژ نفت برای همکاری با این کشور، فقط به این دو منبع نفتی محدود نمی شود. در ماه ژوئیه سال ٢٠١٧ میلادی، در میان شرکت ملی نفت ایران و این شرکت روسی در خصوص انجام تحقیقات فنی پیرامون معدن شادگان (با قوه استخراجی ٧٠ هزار بشکه نفت در روز ) و رگ سفید (با ذخیره حدود ٥/١٦ میلیارد بشکه نفت) نیز قراردادی به امضا رسیده است. شرکت زاروبژ نفت خود را برای مشارکت در امور توسعه دیگر معادن نفت و گاز ایران نیز آماده می کند.
و اما، شرکت گاز پروم – نفت نیز در ماه دسامبر سال ٢٠١٦ میلادی، با ایران یادداشت تفاهمی امضا کرد. به تازگی، شرکت دختر این شرکت روسی طرح خود را پیرامون استخراج از معادن چنگوله و چشمه خوش ارایه کرده است که غنی از ذخایر مواد هیدرو کربنی می باشند.
شرکت نفت و گاز روسیه در اواخر ماه اوت سال ٢٠١٧ میلادی، طرح استخراج از معدن منصوری واقع در جنوب – غربی کشور را آماده کرده است. در اجلاس کمیته مسئول برآورد میزان ذخایر مواد هیدرو کربنی، این سند در اختیار شرکت ملی نفت ایران قرار گرفت. عملیات استخراج از معادن مواد هیدرو کربنی برای چندین مرحله پیش بینی شده است.
شرکت Pertamina اندونزی نیز طرح خود پیرامون استخراج از این معادن را ارایه کرده است. شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، مسئول اجرای این طرح خواهد شد. در کمسیون مربوط به تعیین ذخایر معادن اعلام شد که مبنای استخراج از معدن بر اساس آنالیز چندین طرح تعیین شده است.
در حال حاضر، ایران از نظر سطح استخراج نفت خود، بعد از عربستان سعودی و عراق، در جایگاه سوم قرار گرفته است. در ماه ژانویه، بخشی از تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا که از سال ٢٠١١ میلادی، علیه این کشور اعمال می شد، لغو شدند. پیش از این، وجود این تحریم ها مانعی شده بود بر سر راه سرمایه گذاری های خارجی در بخش نفت و گاز ایران. این تحریم ها همچنین، صادرات نفت ایران را تا میزان یک میلیون بشکه در شبانه روز محدود می کرد. در حال حاضر، جمهوری اسلامی ایران قصد دارد تا سال ٢٠٢٠ میلادی، استخراج نفت خود را روزانه تا یک میلیون بشکه افزایش دهد و برای این کار به سرمایه ای بالغ بر ١٥٠ میلیارد دلار نیاز دارد. از این رو، تهران در تدارک امضای قراردادهای به مبلغ ده ها میلیارد دلاری با شرکت های خارجی بر آمد.
گفتنی است که در ماه مارس سال ٢٠١٧ میلادی، الکساندر نوواک، وزیر نیروی فدراسیون روسیه، اعلام کرد که روسیه و ایران پیرامون اجرای طرح هایی به هزینه ١٠ میلیارد دلاری مذاکره می کنند. اینجا، در رابطه با مشارکت شرکت های روسی در عملیات استخراج از ١١ معدن مواد هیدرو کربنی بحث و گفتگو است.
در ماه ژوئن سال جاری، نیز خبر رسید که چندین شرکت انرژی روسی به طور همزمان، می توانند بر سر تصاحب جایگاهی در طرح های سود آور ایرانی به رقابت بپردازند. از گزارش شرکت ملی نفت ایران نیز چنین بر می آید که این شرکت ها، شرکت گاز پروم نفت، روس نفت، تات نفت و زاروبژ نفت را شامل می گردند. همچنین، در اینجا باید شرکت دولتی نفت آذربایجان (SOCAR) را نیز به آنها افزود. به عبارتی، در حال حاضر، در مجموع ٣٤ شرکت خارجی بر سر تصاحب امتیاز استخراج از معادن نفت و گاز ایران رقابت خواهند کرد.

پاسخی بگذارید