تاریخ: ۹:۵۶ :: ۱۳۹۶/۰۶/۱۴
نابودی روهینگیا و تجاهل عامدانه عربستان سعودی

القدس العربی

نسل کشی علیه اقلیت مسلمان روهینگیا در میانمار به اوج خود رسیده است و نیروهای شبه نظامی بودایی در دامن زدن به موج جنایات تاثیر به سزایی داشته­ اند. سوزانیدن کودکان و قتل عام زنان و کودکان و غیر نظامیان در طول هفته گذشته منجر به فرار و آوارگی بیش از شصت هزار نفر در مرز غربی میانمار به سمت بنگلادش شده است.

این درگیری ها پس از حمله خشونت بار متقابل مسلمانان روهینگیا که عصبانی از کشتار و تجاوزات بودند به برخی نهادهای امنیتی برمه افزایش بیشتری یافت.

تصاویر ماهواره ای و نیز تصاویر محلی که توسط سازمان دیده بان حقوق بشر منتشر شده است حاکی از سوزانیدن کامل یک روستا با ۷۰۰ خانه است. این روستا یکی از ۱۷ روستایی است که سوزانده شده و تمامی ساکنین آن یا کشته و یا آواره و متواری شده اند.

بسیاری از کشورهای غربی و اسلامی نسبت به این نسل کشی اعتراض کرده اند. رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به صراحت مقامات میانمار را به قتل عام و نابودی مسلمانان متهم کرد و نخست وزیر بنگلادش قول داد که نسبت به مساعدت جهت استقبال و پذیرایی از مهاجرین اقدام کند.

در این میان بسیاری از مسلمانان از عربستان سعودی به دلیل موقعیت و وزن مذهبی آن انتظار واکنش صریح و قاطعی در این زمینه  داشتند. اما علیرغم این انتظار به جز اعلامیه کم ارزشی که روز گذشته توسط نماینده عربستان در سازمان ملل صادر شد، هیچ اقدام دیگری از آل سعود مشاهده نشد و سکوت رسمی عربستان سعودی و رسانه های این کشور از دید بسیاری از مسلمانان فاجعه ای غیر قابل چشم پوشی است. در حالی که بسیاری از مسلمانان از عربستان انتظار داشتند که در راس کشورهای اسلامی برای جلوگیری از قتل عام مسلمانان میانمار ائتلاف تشکیل دهد.

هدف سیاسی نهفته در این نحو موضع گیری سیاسی و بی توجهی آل سعود به هر گونه همدردی با مسلمانان رویکردی بی سابقه در حکومت پادشاهی عربستان است که برای اثبات برادری با صاحبان قدرت و نفوذ جهانی از جمله خوش آیند رئیس جمهور آمریکا جهت تظاهر به برائت از تروریسم و افراطگرایی صورت می گیرد.

نکته پنهان دیگر در این میان توجه به مخاطرات و تهدیدهای ناشی از اقدامات سلفی و سیاسی مشخصی است که صراحتا نشاندهنده این واقعیت است که حکومت سعودی دستورالعمل های جدیدی به تقلید یا پیروی از هدفگذاری های امارات را در دستور کار خود قرار داده است که همه را دشمن می پندارد و تمرکز و تلاش بی وقفه خود را بر بهبود فاکتورهای اقتصادی جهت جبران فقدان آزادی های سیاسی داخلی قرار داده است.

این رویکرد تا کنون موفقیت آمیز بوده است چرا که در عربستان و امارات اعتقاد بر این است که مشغول داشتن مردم به زندگی و اموال و دارایی ها، برای انحراف ذهن آنان از هویت دینی و قومی اسلامی آنان کافی است. در این میان برخی روزنامه نگاران و سیاسیون تلاش می کنند همدردی و احساسات مردم را نسبت به مشکلات سایر مسلمانان بر انگیزند و این راه را روشی مناسب برای مقابله با آن سیاست ها می دانند.

با این وجود عربستان سعودی در تقابل با هر گونه نگرش انسان دوستانه ای تظاهر به نادانی می کند و قتل عام مسلمانان میانمار را نادیده می انگارد و به کلیشه های معمول در دنیا از جمله صلح طلبی قوم بودایی اشاره می کند. هیچ کس از تروریسم بودایی یا افراطگرایی بودایی علیه مسلمانان سخن نمی گوید و شاید دلیل این بی توجهی آن است که اهداف و قربانیان این تروریسم و افراطگرایی غربی ها نیستند.

پاسخی بگذارید