تاریخ: ۱۴:۰۳ :: ۱۳۹۶/۰۶/۱۲
ناراحتی عربستان از احیای روابط ایران و قطر چه معنی دارد

شهلا حیات
روزنامه جرأت (پاکستان)

ایجاد اختلاف و تنش بین کشورهای اسلامی باعث نفع دشمن شده و دشمنان از آن سوء استفاده می کنند. نزدیک شدن قطر به تهران، تحول مثبت و خوبی است.
قطر با احیای روابط خود با ایران بطور آشکارا به عربستان سعودی پیام داده است که دوحه شرایط عربستان را هرگز قبول نخواهد کرد. دولت مردان عربستان سعودی مسئولیت های خود را به فراموشی سپرده و سازمان همکاری اسلامی به یک سازمان غیرکار آمد تبدیل شده است. با توطئه های آمریکا و دشمنان اسلام ، جهان اسلام  به دو گروه شیعه وسنی تقسیم شده و اوضاع مانند جنگ داخلی شده است.
مردم پاکستان درمورد سیاست عربستان تردید دارند و قطع روابط با دوحه را اقدام منفی تلقی می کنند. قطر به احیای روابط خود با ایران پرداخت و فوراً دیپلمات های دوکشور مستقر شدند. احیای این روابط ضربه شدیدی به عربستان سعودی وارد کرد زیرا که اعلام احیای روابط با ایران توسط قطر نه تنها این امر را بر همه آشکار نموده که قطع روابط عربستان با قطر هیچ اثری بر اوضاع این کشور ندارد بلکه تسلیم نشدن قطر در مقابل فشارهای عربستان و عدم پذیرش شرایط اعلام شده توسط این کشور را بر همه آشکار نمود و این پیام را داد که هیچ کشوری در جهان از جمله کشورهای کوچک را نیز نباید ضعیف قلمداد نمود. اعلام دوحه مبنی براحیای روابط با ایران یک اقدام مطلوب بود که می تواند فاصله ایجاد شده بین ایران و کشورهای خلیج فارس را کاهش دهد.
عربستان در ماه ژانویه ۲۰۱۶ بعلت این که مردم ایران در واکنش شدید و اعتراض به اعدام (آیت ا… شیخ باقرالنمر) یک رهبر برجسته شیعه در عربستان، سفارت این کشور در تهران را آتش زده بودند، روابط خود را با ایران قطع کرده بود. ما این امر را قبول داریم که دشمنان اسلام با سوء استفاده از تنش و اختلافات موجود منافع و سود زیادی برده و سوء استفاده می کنند. تنش بین ایران و کشورهای خلیج فارس از ۴ دهه گذشته بطور متمادی ادامه دارد و این تنش باعث وارد شدن خسارت به منطقه نیز شده است. به مدت یک دهه جنگ بین عراق و ایران ادامه داشت؛ پس از آن روابط بین دوکشور بهبود یافت. آمریکا و دیگر کشورهای غربی با خطرناک قلمداد نمودن ایران در منطقه، دارایی های کشورهای خلیج فارس از جمله عرببستان سعودی را چپاول نموده و آنها را وادار به خرید سلاحهای خود نمودند.
در دوره ریاست جمهوری اوباما روابط ایران و آمریکا تا حدی رو به بهبود رفت که این امر برای کشورهای عربی باعث نگرانی شد و در این مورد فریاد خود را بلند کردند، ولی علیرغم آن مسئولین دولت اوباما توافقنامه هسته ای را با ایران به امضا رساندند. دونالد ترامپ پس از رسیدن به قدرت تلاش خود را برای اعمال مجدد تحریم های لغو شده آغاز نمود که پس از برخورد سخت رهبران ایران مسئولین دولت ترامپ به این نتیجه رسیدند که اگر ساکت بمانند به نفع خودشان است و از پیگیری این قضیه فعلا منصرف شده اند.
عربستانی که قطر را متهم به کمک مالی به سازمان اخوان المسلمین نموده و با این کشور قطع روابط کرده است، خودش از سال ۱۹۵۰ الی ۱۹۶۰ طرفدار سرسخت اخوان المسلمین بود و دفتر این سازمان در ریاض مشغول بکار بوده است.
امیدواریم رهبران عربستان سعودی بعنوان خادم حرمین برای اتحاد بین مسلمین نقش خود را ایفاد نموده، از ایجاد تفرقه و تقسیم مسلمانان اجتناب ورزیده و برای توسعه و پیشرفت هرچه بیشتر جهان اسلامی تلاش نمایند.

پاسخی بگذارید