لوموند : پاریس از کشورهای خلیج ( فارس ) فاصله می گیرد.
تاریخ: ۱۱:۰۳ :: ۱۳۹۶/۰۶/۱۰
چرخش امانوئل ماکرون به سوی ایران چه معنایی می تواند داشته باشد؟

کریستوف ایاد

 لوموند فرانسه

اعلام برگزاری یک کنفرانس مقابله با تامین اعتبار تروریسم حاکی از تمرکز فرانسه بر مشارکت در خاورمیانه است. فرانسه ای که به ایران نزدیک تر می شود، و از کشورهای خلیج( فارس ) و در راس آنها از عربستان سعودی فاصله می گیرد.
ماکرون با اعلام برگزاری این کنفرانس در جریان سخنرانی اش در سمینار سفرای فرانسه در خارج از کشور در روز سه شنبه ۰۷ شهریور ماه ۱۳۹۶ خاطر نشان کرد که این نه یک ابتکار دیپلماتیک بلکه یک اقدام قوی در زمینه سیاست داخلی است. متخصصین بخوبی می دانند که مبارزه با تامین مالی تروریسم بیشتر یک کار دقیق و ظریف است و باید در طول زمان و در سایه صورت گیرد تا درقالب یک کنفرانس با این عنوان پر سرو صدا.
در واقع، ابتکار ماکرون به طور خاص بخاطر متمایز نشان دادن او  و رویه های الیزه از دو رئیس جمهور قبلی یعنی اولاند و سارکوزی است که بخاطر نزدیک شدن بیش از حد به عربستان سعودی و قطر مورد مواخذه قرار می گرفتند.
از زمان وقایع تروریستی در پاریس در سال ۲۰۱۵ قطر و عربستان سعودی به عنوان دو کشور مرجع اندیشه های وهابی که قرائتی بسیار بسیار افراطی از اسلام سنی دارند شناخته می شوند و در رسانه های فرانسه نیز با بازخوردهایی بیشتر منفی مواجه بوده اند.
این دو کشور متهم هستند که تامین اعتبارات مالی جهادیسم را به عهده دارند اگر چه مدارک و شواهد آن کمتر ارائه می شوند. در واقع حمایت قطر از اسلام سیاسی که اخوان المسلمین معرف آن می باشد و نشر و توزیع اندیشه سلفی که عربستان سعودی نمایندگی آنرا به عهده دارد به عنوان بستری برای جهادیسم در نظر گرفته می شود.
ماکرون در سخنرانی خود سعی کرد نشان دهد که می خواهد از نزاع هایی که میان قدرت های منطقه ای وجود دارد و متحدین دست و پاگیری که در این میان وجود دارند، فاصله بگیرد و به همین خاطر هم هست که وعده های پر طمطراق مربوط به قراردادهای  بزرگ نیز فاصله فراوانی با عملی شدن دارند.
حمایت های این کشورها و بخصوص حمایت های قطر از گروه جهادی” تحریر الشام”(جبهه النصره سابق متحد القاعده ) در سوریه، تا کنون به اندازه کافی مشکل آفرین بوده است. به نظر می رسد که این دو کشور وارد یک جنگ برادر کشی نیز شده اند و از تاریخ پنج ژوئن ۲۰۱۷ که قطر در جایگاه متهم از سوی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج ( فارس ) قرار گرفته و مرزهایش با همسایگان بسته شده است، این کشور بیش از پیش در معرض اتهامات مربوط به تامین مالی گروه های تروریستی سنی و همچنین ارتباط تنگاتنگ با شبه نظامیانی همانند حزب الله لبنان قرار گرفته است که رقیب بزرگ منطقه ای عربستان سعودی می باشد هستند.
این نزاع ها باعث شده است که مجموعه” شورای همکاری خلیج”( فارس ) تضعیف شده و به این وضع منجر گردد که امانوئل ماکرون به فاصله گرفتن از این متحدین دست و پاگیر متقاعد شود. به همین دلیل هم هست که وعده های مربوط به قراردادهای بزرگ با سعودی نیز در نهایی شدن با تاخیر روبرو شده اند.

” وارد بازی کردن ایران”
الیزه اصلا سبک و سیاق عجولانه رهبران جدید سعودی و در راس آنها محمد بن سلمان ولیعهد عربستان که گرایش عصبانی کننده ای برای ورود به درگیری های نظامی در یمن یا نزاع دیپلماتیک با قطر دارد، بی آنکه توانایی ختم قائله داشته باشد را، نمی پسندد.
در منطقه ای که از قبل هم حالت انفجاری داشته است، و ” غیرقابل پیش بینی بودن” رفتاری های فردی همچون دونالد ترامپ آمریکایی نیز در تشدید بی ثباتی در آن موثر بوده است، فرانسه من بعد خود را بیشتر به عنوان”میانجی ” قرار می دهد تا”متحد یک کشور خاص”.
برهمین اساس هم هست که امانوئل ماکرون علاقمند است”ایران را به رغم خصومت های آمریکایی با این کشور، وارد حل مناقشه نماید. این خود نوعی تغییر رویه و انعطاف در مقایسه با فرانسوا اولاند می باشد که آشکارا خود را در” اردوگاه سنی های مخالف بشار اسد” قرار داده بود. این اراده امانوئل ماکرون مبنی بر اینکه”غیر مستقیم، ایران را در مذاکرات مربوط به آینده سوریه قرار دهد، بخودی خود، نوعی سد کردن راه بر جنگ افروزی های کاخ سفید ترامپ و تلاش هایش برای شکستن توافق هسته ای ژوییه ۲۰۱۵ با ایران است.

پاسخی بگذارید