تاریخ: ۹:۲۶ :: ۱۳۹۶/۰۶/۰۹
ایران رویاهای آمریکا برای بازرسی از مراکز نظامی ایران را نقش بر آب و [عزم راسخ خود را برای] تقویت توان موشکی کشور اعلام کرد

تام اوکانر

نیوزویک آمریکا

مقامات ارشد ایران با درخواست آمریکا مبنی بر بازرسی های دیده بان هسته ای سازمان ملل متحد از مراکز نظامی که کاخ سفید می گوید به انجام فعالیت های هسته ای در آن ها مشکوک است، مخالفت کردند. در پی این اظهارات اعلام شد ایران در حال توسعه برنامه موشکی خود است.
دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در برابر توانمندی هسته ای ایران (که در پی توافقی که به امضای سلف وی رسید، به شدت محدود شده است) و نیز نقش فزاینده این کشور در خاورمیانه، موضعی سخت گیرانه در پیش گرفته است. با این که آمریکا هیچ موردی را که نشان دهد ایران تعهدات خود را در توافق هسته ای سال ٢٠١٥ نقض کرده، نیافته است؛ اما باز هم به طور فزاینده ای برای اعمال شرایط سخت گیرانه تر در مواردی که به آن ها مشکوک است، تلاش کرده است. نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد، هفته گذشته برای بحث و تبادل نظر درباره درخواست واشنگتن برای گسترش بازرسی های آژانس به پایگاه های نظامی محدود در ایران، با [اعضای] «آژانس بین المللی انرژی اتمی» دیدار کرد؛ این اقدام [یعنی بازرسی از مراکز نظامی] موجب خشم سران ایران شده است.
به گزارش خبرگزاری «مهر» ایران، علی اکبر ولایتی، مشاور ارشد آیت الله علی خامنه ای و وزیر امور خارجه ایران پیشین ایران، روز پنج شنبه گفت: «آمریکایی ها این آرزو را به گور خواهند برد.»
وی در ادامه (با استفاده از سر واژه «برجام» به جای نام رسمی پیمان هسته ای که میان آمریکا، ایران و و پنج قدرت بزرگ جهان امضا شد؛ یعنی «برنامه جامع اقدام مشترک») گفت: «هیچ گاه به آن ها اجازه داده نخواهد شد به بهانه «برجام» یا هر بهانه دیگری، پایگاه های نظامی ما را بازرسی کنند».
این دیدگاه از حمایت امیر حاتمی، وزیر دفاع ایران، برخوردار است که گفت درخواست روز سه شنبه هیلی «حتی ارزش آن را ندارد که به آن اشاره شود». حاتمی، یک روز قبل، در بحبوحه نگرانی از این که ممکن است آمریکا حتی اگر دیگر امضا کنندگان برجام (چین، فرانسه، آلمان، روسیه و انگلیس) در توافق باقی بمانند، دست به اقدامی یک جانبه بزند، در یک مصاحبه ی تلویزیونی اقدامی ابتکاری را برای تقویت قدرت بازدارندگی ایران اعلام کرد. حاتمی گفت نیروهای او سامانه های دفاع موشکی زمین به هوای اس ٣٠٠ روسیه را در اطراف پایگاه های نظامی ایران نصب کرده اند و انتظار می رود به زودی در داخل کشور «باور ٣٧٣» تولید شود.
به گزارش شبکه «پرس تی وی» ایران، شبکه انگلیسی زبان دولتی وابسته به سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی، حاتمی روز دوشنبه گفت: «ما توان دفاعی خود را آن چنان تقویت خواهیم کرد که هیچ کس جرأت تجاوز به ایران را به خود ندهد.»
توسعه توانمندی های موشکی ایران که به گفته رضا طلایی نیک، معاون پارلمانی وزارت دفاع، در روز سه شنبه، کشور را «به قدرت موشکی مهمی» در دنیای کنونی تبدیل کرده است، بر اساس گزارش ها، به موازات نیروی هوایی ایران پیش می رود. به گزارش خبرگزاری نیمه رسمی «تسنیم»، حاتمی روز دوشنبه گفت در بخشی از یک ابتکار بزرگ تر برای ایجاد «نیروی هوایی راهبردی» یک هواپیمای جنگنده سنگین در شرف ساخت است.
در مراسمی با حضور مقامات عالی رتبه حکومت، ایران نخستین هواپیمای جنگنده رادار گریز خود را در آوریل در داخل کشور تولید کرد. اما تردیدها درباره توانمندی آن برای انجام عملیات به گونه ای که تبلیغ شد، همچنان به قوت خود باقی است.
آمریکا علاوه بر مهار تولید هسته ای ایران تلاش کرده است مانع از گسترش حوزه نفوذ این کشور در خاورمیانه شود. تهران با لبنان، عراق و سوریه و نیز جنبش شیعیان زیدی، موسوم به حوثی ها، که در حال حاضر کنترل صنعا، پایتخت یمن، را در اختیار دارد، متحد است. آمریکا با اسرائیل و عربستان سعودی متحد است که دشمنان سرسخت ایران به شمار می روند و به نیروهای متحد به این کشور در خارج از مرزهای آن حمله کرده اند.
با این که آمریکا و ایران به شدت درگیر مبارزه و شکست گروه شبه نظامی «داعش» هستند و از نیروهای جداگانه ای که در لبنان، عراق و سوریه می جنگند، حمایت می کنند، اما دو قدرت یکدیگر را به بی ثبات کردن منطقه و پیشبرد برنامه های مورد نظر خود متهم می کنند.

 

پاسخی بگذارید