تاریخ: ۱۱:۴۳ :: ۱۳۹۶/۰۶/۰۸

هاآرتض

رژیم صهیونیستی

هم اکنون که اندکي بيش از دو سال از امضاي برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بين ايران و گروه پنج به  علاوه يک سپري شده است، زمان آن فرا رسيده است تا نتايج اين توافق تاکنون مورد ارزيابي کلي قرار گيرد.

ايران در حال حاضر يک قدرت هسته اي نيست، اما در زماني نسبتاً کوتاه، توانمندي اين کار را دارد. اين کشور به توسعه زرادخانه موشک هاي بالستيک خود ادامه داده است که هدف اصلي از آن، تهدید کشورهايي است که ايران، دشمن خود مي داند. همچنين ايران با رهايي از فشار تحريم هاي اقتصادي که اين کشور را وادار به مذاکره کرد، از وجوه مسدود شده که در پي کاهش تحريم ها آزاد شد، براي توسعه قدرت در عراق، سوريه، لبنان، و يمن استفاده کرده است. اين کشور همچنان اسرائيل را تهديد مي کند.

اينکه ايران در صورت دلخواه به سرعت مي تواند به کشوري هسته اي تبديل شود، قابل اثبات است. بر اساس گزارش ها، حسن روحاني، رئيس جمهور ايران به مجلس شوراي اسلامي ايران اعلام کرد که: «ايران ظرف چند ساعت مي تواند به شرايط پيشرفته تر از قبل از مذاکرات بازگردد.» حتي اگر بخشي از اين سخنان را نپذيريم و آن را صرفاً نوعي رجزخواني و عرض اندام براي دشمنان داخلي و خارجي ايران بدانيم، (واقعيت اين است) که ايران حداکثر ظرف چند ماه مي تواند به قدرت هسته اي بدل شود.

در توافق هسته اي موشک هاي بالستيک ايران و بلندپروازي هاي آشکار اين کشور براي تبديل شدن به قدرت برتر در خاورميانه (غرب آسيا) مد نظر قرار نگرفته است. باراک اوباما،رئيس جمهور سابق آمريکا، معمار توافق هسته اي، در زماني که خونريزي در سوريه ادامه داشت، و ايران و روسيه وارد اين کشور شدند، هيچ اقدامي نکرد. هم اکنون ايراني ها و گروه نيابتي آنان، حزب الله در مسير نزديک شدن به مرزهاي اسرائيل هستند.

همانطور که بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل گفت، توافق هسته اي ايران، توافق بدي است، هم براي اسرائيل و هم براي جهان. نخست وزير براي جلوگيري از تاييد اين توافق در کنگره آمريکا به شدت تلاش کرد.

در اسرائيل اين توافق کلي وجود داشت که اين توافق بدي است، اما حضور نتانياهو در مجلس نمايندگان و سناي آمريکا به خاطر انتقاد مخالفان بود. مخالفان ادعا مي کردند که نتانياهو مي خواهد به روابط اسرائيل و آمريکا که تنها دوست و متحد تل آويو است، لطمه بزند. استدلال آنها اين بود که اين آخرين حمايت دوحزبي از اسرائيل در کنگره خواهد بود.

در واقع، وي  تمام تلاش خود را کرد تا مانع از توافقي شود که به منافع اسرائيل لطمه مي زند. روابط آمريکا و اسرائيل نه تنها پس از حضور نتانياهو در کنگره آمريکا ادامه يافت، بلکه حتي اين روابط بهتر از  قبل است.

در حال حاضر، اسرائيل درگير افزايش نفوذ ايران نزديک مرزهاي خود است. به تهديد ناشي از بيش از ۱۰۰ هزار راکت و موشک حزب الله در لبنان، خطر تلاش شبه نظاميان ايران و حزب الله براي نزديک شدن به بلندي هاي جولان نيز اضافه شده است. اگر اين امر نتيجه مستقيم توافق هسته اي با ايران نباشد، دست کم به طور قطع با اين توافق تشديد شده است. خطرهايي که اسرائيل از اين توافق احساس مي کرد، به سادگي مورد بي توجهي اوباما و ديگر امضاکنندگان اين توافق قرار گرفت، و هم اکنون اسرائيل، با اينکه با دولتي در واشنگتن تعامل دارد که روابط بسيار دوستانه تري نسبت به دولت اوباما با تل آويو  دارد، به حال خود رها شده و خودش بايد براي خود کاري کند.

 

پاسخی بگذارید