گروه: اخبار
تاریخ: ۱۳:۴۷ :: ۱۳۹۶/۰۶/۰۱
وزیر امور خارجۀ آلمان: اروپا باید از مخالفان اردوغان حمایت کند


زیگمار گابریل معتقد است بیش از نیمی از جامعۀ ترکیه خواهان دموکراسی و مخالف اردوغان است و اروپا باید از این اکثریت حمایت کند.

به گزارش حریت، زیگمار گابریل وزیر خارجۀ آلمان گفت برلین و سایر کشورهای اروپایی باید از اکثریت جامعۀ ترکیه که ذهنیتی دموکراتیک دارند و حامی رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه نیستند، حمایت کند.
پس از آنکه اردوغان از ترک های مقیم آلمان خواست در انتخابات پیش رو در این کشور «به دشمنان ترکیه رأی ندهند»، تنش در روابط دو کشور که از مدتی پیش آغاز شده بود، هر چه بیشتر شدت گرفت.
گابریل گفت: «ذهنیت بیش از نیمی از جامعۀ ترکیه دموکراتیک است. آنها از وی [اردوغان] حمایت نمی کنند.»
وی افزود: «من معتقدم بسیاری در ترکیه روی حمایت آلمان و اروپا از دموکراسی در این کشور حساب می کنند و انتظار کمک دارند.»
گابریل حامیان اردوغان را متهم کرد که همسر وی را تهدید کرده اند و گفت ماهیت شخصی حملات اردوغان علیه وی باعث شده است کسانی همسرش را در محل کارش تهدید کنند.
وی بدون ارائۀ جزئیات گفت: «روشن است که رویکرد اردوغان کسانی را تشویق کرده است همسر مرا تهدید کنند و بترسانند. این نتیجۀ وحشتناک رفتار اردوغان است.»
روز ۱۹ اوت اردوغان به تندی به گابریل، که منتقد سیاست ها و رفتار اردوغان با مخالفان و منتقدان است، تاخت. وی در یک گفتگوی تلویزیونی خطاب به گابریل گفت: «حد خود را بشناسید. سعی نکنید به ما درس بدهید… چند وقت است در کار سیاست هستید؟ اصلاً شما چند سال دارید؟»

پاسخی بگذارید