رأي اليوم با استناد به اسناد افشا شده توسط پايگاه اينترنتي ويکي ليکس به تشريح نحوه برقراري روابط ميان رژيم صهيونيستي و رژيم آل سعود و تقويت اين روابط طي دهه هاي گذشته پرداخت.
تاریخ: ۲۳:۵۸ :: ۱۳۹۶/۰۵/۱۹
نحوه برقراري روابط ميان رژيم صهيونيستي و رژيم آل سعود و تقويت اين روابط طي دهه هاي گذشته

رای الیوم

عربستان سعودي از سال ۲۰۰۲ مذاکرات سازش با اسرائيل و طرح صلح سعودي را که همان سال در نشست سران عرب در بيروت تصويب شده بود، آغاز کرد.

پايگاه ويکي ليکس فاش کرده است که پس از اين رويداد، شخصيت هاي با نفوذ سعودي در سال ۲۰۰۶ علناً اعلام کرده اند که ديگر اسرائيل را دشمن به شمار نمي آورند بلکه به عنوان متحدي غيررسمي به آن نزديک شده اند. اين گفتمان در سال ۲۰۰۸ منجر به برقراري رابطه ميان سعودي و اسرائيل شد. از آن پس تحرکات براي هرچه نزديک شدن تل آويو و رياض به يکديگر آغاز شد.
براساس اسناد ويکي ليکس، رياض به تازگي مرحله تازه اي از نزديک شدن به اسرائيل را آغاز کرده است که البته در سطح همکاري اطلاعاتي و امنيتي نيست. محتواي يکي از نامه ها که معاون وزير مشاور در امور اقتصادي و فرهنگي اسرائيل به تاريخ ۲۷ آوريل ۲۰۰۵ به وزير امور خارجه سعودي فرستاده است، درخصوص نامه رئيس کابينه سعودي براي تشريح چگونگي تعاملات سعودي با شرکت هاي اسرائيلي است. معاون وزارت امور خارجه عربستان به مصوبه شماره ۵ مورخ ۱۳ ژوئن ۱۹۹۵ شوراي وزيران سعودي اشاره کرده است. اين مصوبه درباره تعليق تحريم اسرائيل در دو سطح دوم و سوم و اکتفا به سطح اول است که طبق آن سعودي بايد شرکت هاي اسرائيلي را به طور کامل تحريم کند اما شرکت هايي که اسرائيل در آنها مشارکت دارد، يا اشخاصي که تابعيت اسرائيلي دارند، يا شرکت هاي خارجي را که با شرکت هاي اسرائيلي تعامل دارند، تحريم نمي کند.
اين موضوع به معناي آن است که مقامات سعودي از اواسط دهه ۹۰ به شرکت هاي مرتبط با اسرائيل اجازه داده اند در حوزه هاي مختلف عربستان فعاليت داشته باشند.
براساس اسنادي که ويکي ليکس منتشر کرده است، نايف بن احمد بن عبدالعزيز از مهمترين فرماندهان نظامي سعودي که در امور عمليات ويژه و جنگ الکترونيک تخصص دارد، در مقاله اي در مجله متعلق به نيروهاي مشترک آمريکائي مطالب مثبتي درباره اسرائيل مطرح کرده و از ضرورت گسترش روابط کشورش با تل آويو سخن گفته است. وي همچنين بر ضرورت تلاش طرفين براي گسترش همکاري و نزديک شدن اسرائيل با فلسطيني ها و عربها تاکيد کرده است.
روزنامه راي اليوم همچنين به موارد متعدد ديگري از اسنادي پرداخته که پايگاه اينترنتي ويکي ليکس فاش ساخته است، اسنادي که درخصوص روابط رژيم سعودي با رژيم صهيونيستي از جمله اعزام دانشجويان سعودي به فلسطين اشغالي براي فراهم سازي زمينه تقويت ارتباطات اجتماعي و عادي سازي روابط دو جانبه است.

پاسخی بگذارید