تاریخ: ۲۳:۴۴ :: ۱۳۹۶/۰۵/۱۹
تغییر موضع تونس بعد از گذشت هفت سال از جنگ سوریه

الرای تونس

تقریبا هفت سال پیش هنگامی که بحران سوریه شروع شده بود، تونس افرادی را برای جنگ به سوریه می فرستاد تا همراه گروههای مسلح، نظام سوریه را ساقط کنند. به طوری که تعداد مجاهدین تونسی در صفوف گروههای تند رو، داعش و خصوصا جبه النصره به بیش از ۵ هزار نفر رسید. بیشتر این جوانان به این دلیل به جبهه های جنگ در سوریه روانه می شدند که بر فضای سیاسی آن روز تونس تروئیکا به رهبری حزب النهضه که ایدئولوژی اخوان المسلمین را داشت حاکم بود و از بارزترین رکن های آن دکتر منصف المرزوقی یکی از برجسته ترین شخصیت های تونس فعال در زمینه حقوق بشر بود.
تروئیکای سه گانه تونس از بارزترین حامیان انقلاب های بهار عربی بود چرا که خودشان را از مهمترین دستاوردهای آن می دانستند و به همین خاطر می خواستند سناریوی تونس که به سرنگونی بن علی منجر شده بود در سوریه هم تکرار شود. به همین دلیل و البته با پیشنهاد ترکیه اولین کنفرانس گروه دوستان سوریه را در پایتخت تونس میزبانی کردند.
بعد از گذشت هفت سال از بحران سوریه وضعیت تقریبا به صورت ریشه ای تغییر کرده ، دیگر آقای مرزوقی در قصر قرطاج نیست و النهضه نیز ارتباط سازمانی اش را با اخوان المسلمین قطع کرده و همزیستی با احزاب لاییک را پذیرفته و با باجی السبسی رییس جمهور و حزب لیبرال و لاییک وی ائتلاف نموده است و راشد الغنوشی رهبر النضه در جشن سفارت پادشاهی مغرب در تونس که به مناسبت عید العرش در اواخر ماه گذشته بر پا شده بود، کراوات می زند ؛ امری که موجی از پیش بینی ها را پیرامون تمایلش به شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آینده را به راه انداخت.
تونس دیگر افرادی را برای جنگ به سوریه اعزام نمی کند بلکه هیئت هایی متشکل از اعضای احزاب و اتحادیه شغل به آنجا می فرستد. ۱۰ روز بعد از استقبال رییس جمهور سوریه ، بشار اسد از هیئت اتحاد شغل که به خاطر نقشی که این اتحادیه در به ثمر نشستن گفتگوی تونی و تفاهم میان گروههای مختلف سیاسی در تونس و خروج کشور از تنگناها و هدایت و رهبری آن به سوی ثبات و آرامش دولت ائتلافی داشت، جایزه نوبل دریافت کرد. اکنون بعد از ۱۰ روز رییس جمهور سوریه از هیئتی متشکل از احزاب تونس استقبال می کند . وجه اشتراک میان این دو هیئت تایید بشار اسد و حمایت از وی در رویارویی با گروههای تروریستی است، گروههایی که سعی در به هم زدن امنیت و آرامش سوریه داشته اند.
سخنگوی احزاب تونس در دیدار با بشار اسد گفت که این هیئت به دمشق آمده تا حمایت مردم تونس را از مقاومت ملت سوریه در برابر تروریسم اعلام نماید.
تونس تغییر می کند ، سوریه تغییر می کند ، گروه دوستان سوریه به رهبری ایالات متحده منقرض شده و دیگر وجود ندارد. جنگجویان تونسی دارند به کشورشان باز می گردند. کسانی که در قید حیات هستند و کشورهای حامی آن ها و گروههای مسلح از رهبران معارضه می خواهدن بقای اسد در قدرت را بپذیرند. این سخنی است که به عادل الجبیر وزیر خارجه سعودیف طی نشستی با اعضای هیئت عالی مذاکرات سوریه نسبت داده شده است. روابط رسمی و تبادل سفرا میان تونس و دمشق نزدک شده است چرا که این موضوع دیگر به خواسته مردمی تبدیل شده است.

پاسخی بگذارید